Wczytuję dane...

Jaka dmuchawa do liści będzie najlepsza? Sprawdź poradnik

Dmuchawa do liści dawniej kojarzyła się głównie z profesjonalnym utrzymaniem czystości w parkach i w przestrzeni miejskiej. Obecnie jest popularna także w przydomowych ogrodach, na rodzinnych ogródkach działkowych i działkach letniskowych. Pozwala na szybkie zebrane liści i innych zanieczyszczeń w jednym miejscu. Dzięki niej można w łatwy sposób utrzymać porządek. Jaką dmuchawę do liści kupić? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Jak działa dmuchawa do liści?

Sposób działania dmuchawy do liści nie jest skomplikowany. Urządzenie niezależnie od napędu z dużą prędkością wydmuchuje powietrze przez wąską rurę. Działa więc odwrotnie niż odkurzacz (warto przy tym dodać, że niektóre modele dostępne są z funkcją odkurzania). Dzięki temu liście oraz inne drobne zanieczyszczenia można szybko usunąć z chodnika, tarasu, trawnika lub innego zakątka ogrodu czy działki i zebrać je w jednym miejscu. Liście można wykorzystać w kompostowniku, do produkcji ziemi liściowej, a także utylizować.

Spalinowa, akumulatorowa czy elektryczna – którą dmuchawę wybrać?

Główne kryterium, jakim należy kierować się przy zakupie dmuchawy do liści, to napęd. Podział z uwagi na ten parametr jest istotny, ponieważ każdy z rodzajów napędu dmuchaw ma inny zakres zastosowania. Jak dobrać urządzenie najlepiej dopasowane do naszych potrzeb? Do wyboru mamy następujące modele:

  • Spalinowa dmuchawa do liści – jest najwydajniejsza i radzi sobie także z mokrymi liśćmi czy drobnymi gałązkami. Nie ma kabla, więc można komfortowo użytkować ją w dowolnym miejscu. Jest cięższa od sprzętu wyposażonego w napęd innego rodzaju. Spalinowe dmuchawy do liści są najczęściej wykorzystywane przez profesjonalistów, ale równocześnie to dobre rozwiązanie dla posiadaczy dużych ogrodów czy działek.

  • Elektryczna dmuchawa do liści – jest lżejsza i pracuje ciszej w porównaniu z dmuchawą spalinową. W dodatku jest bardziej przyjazna środowisku i nie wymaga szczególnej konserwacji, co wymienia się wśród największych zalet tego rozwiązania. Elektryczne dmuchawy do liści wymagają podłączenia do źródła prądu, przez co ich zasięg jest ograniczony do długości kabla (lub przedłużacza).

  • Akumulatorowa dmuchawa do liści – łączy zalety sprzętu elektrycznego (cicha, przyjazna środowisku, wygodna) oraz spalinowego (brak ograniczeń w postaci kabla). Jest nieco cięższa od sprzętu elektrycznego (dochodzi waga akumulatora). Akumulatorowe dmuchawy do liści są komfortowe w użytkowaniu, ale należy mieć na uwadze, że czas ich pracy jest uzależniony od pojemności akumulatora. W przypadku dużego ogrodu lub działki warto więc zaopatrzyć się w dodatkową baterię.

Jaka dmuchawa do liści? Najważniejsze parametry

Oprócz rodzaju napędu istnieją jeszcze dwa kluczowe parametry, jakie warto mieć na uwadze przy wyborze dmuchawy do liści: moc silnika oraz przepływ powietrza. Moc silnika wpływa na wydajność oraz prędkość przepływu powietrza mierzoną w km/godzinę. Co istotne, większa moc urządzenia zazwyczaj wiąże się z większym zużyciem energii.

Z kolei parametr przepływu powietrza najlepiej dostosować do indywidualnych potrzeb. Dmuchawa do liści z przepływem do ok. 200 km/h zbiera jedynie lekkie zanieczyszczenia i suche liście. Jeśli liście są mokre, lepiej sprawdza się urządzenie z przepływem powietrza w granicach 200-300 km/h. Cięższe odpady, np. gałązki wymagają prędkości przekraczającej 300km/h. Znaczenie ma także objętość przepływu powietrza podawana w m3/h. Im wyższa, tym daną pracę wykonuje się szybciej.

W przypadku urządzeń spalinowych ciekawą propozycją mogą być też modele plecakowe, które można założyć na plecy, co zwiększa komfort obsługi sprzętu. Do dmuchawy mogą być również dołączone dodatkowe dysze, które pozwalają na oczyszczanie szczelin i trudno dostępnych miejsc. Oprócz tego warto znać inne akcesoria, które przydadzą Ci się jesienią w ogrodzie.

Zastanawiasz się, na jakie dmuchawy do liści warto zwrócić uwagę? W zależności od potrzeb, możemy polecić Ci następujące modele:

  • Makita EB7660TH 4-SUW. 4,1KM – wydajne urządzenie spalinowe. Maksymalna prędkość przepływu powietrza przekracza 330 km/h. Model jest wygodny, plecakowy. Sprawdzi się w trudnych warunkach.

  • Makita UB001GZ 40V XGT – model akumulatorowy zasilany akumulatorem 40 V max XGT. Emituje niski poziom hałasu. Jest wyposażony w dźwignię blokady obrotów.

  • GREENWORKS 24V (G24BL) – tanie, ekonomiczne urządzenie, które wystarcza na potrzeby małego ogrodu czy działki. Radzi sobie z suchymi liśćmi i innymi drobnymi zanieczyszczeniami. Prędkość wydmuchu dochodzi do 200 km/h.

Wybieramy dmuchawę: sprawdź tę z funkcją odkurzacza

Niektóre modele dmuchaw są wyposażone w funkcję odkurzacza, dzięki czemu urządzenie może posłużyć także do zbierania liści, trawy, drobnych gałązek, żołędzi czy piasku. Dzięki zbieraniu zanieczyszczeń w kosz jeszcze łatwiej można utrzymać porządek na działce czy w ogrodzie. Ta opcja zwiększa funkcjonalność urządzenia, ponieważ czasem praktyczniejsze jest zamiatanie w jedno miejsce, innym razem zbieranie do kosza przez zasysanie.

Ile kosztuje dmuchawa do liści?

Dmuchawy do liści to urządzenia stosunkowo tanie – ceny podstawowych modeli kształtują się na poziomie od 300 do 800 zł. Droższe, zaawansowane dmuchawy, które sprawdzają się w trudnych warunkach zwykle oznaczają wydatek rzędu 1000 zł. Za cięższe i wydajne dmuchawy spalinowe, plecakowe trzeba zapłacić średnio ponad 2000 zł.

Czy można używać dmuchawy do liści?

W większości regionów w Polsce dmuchawy do liści na posesjach przydomowych i działkowych można używać bez ograniczeń. W województwie mazowieckim wprowadzono pewne restrykcje w przypadku stosowania tego typu urządzeń, dlatego przed zakupem dmuchawy warto dowiedzieć się, czy bez przeszkód będziemy mogli z niej korzystać.

Dmuchawa do liści, zwłaszcza z funkcją odkurzacza, to wygodne urządzenie, które pozwala zachować porządek w ogrodzie i szybko zebrać różnorodne zanieczyszczenia zalegające na chodniku, schodach, podjeździe czy trawniku.