Wczytuję dane...

Akcesoria, które przydadzą Ci się w ogrodzie jesienią

Jesień w ogrodzie to czas zbiorów, intensywnego koszenia, zabiegów pielęgnacyjnych i sprzątania opadłych liści. Aby wszystkie prace przebiegały sprawnie, trzeba zaopatrzyć się w najlepsze narzędzia ogrodnicze. Sprawdź, jakie będą dla Ciebie odpowiednie!

Grabie do liści i trawy

Każdy ogrodnik musi mieć dobre grabie! Trzeba je jednak odpowiednio dobrać do rodzaju prac, aby spełniały swoje zadania oraz były wygodne i efektywne. 

Wybierając grabie dedykowane, będziemy mogli wykonywać nimi jedynie określony rodzaj zadań. Jeśli zdecydujemy się na narzędzie uniwersalne, możemy wybierać spośród grabi ze zmiennym rozstawem zębów lub z wymiennymi głowicami. Pierwsza wersja ma poprzeczną blokadę na zębach do regulowania ich rozstawu, a drugie rozwiązanie bazuje na aluminiowym trzonku, na który nakręca się głowice o różnym przeznaczeniu.

Grabie mogą mieć też metalowy lub drewniany oraz prosty, lub wyprofilowany uchwyt. Trzonki metalowe zazwyczaj zrobione są z aluminium. Są lekkie, trwałe i stosunkowo odporne na uszkodzenia. Uchwyty drewniane są cięższe, wymagają impregnacji i mają ograniczoną trwałość. Trzeba je chronić przed wilgocią, ponieważ szybko ulegają butwieniu.

Nożyce i sekatory

Nożyc używamy zwykle do przycinania żywopłotów, zaś sekatory przystosowane są do skracania gałęzi drzewek i krzewów, usuwania pędów kwiatowych roślin, docinania pnączy oraz przeprowadzania precyzyjnego cięcia, wcześniej skróconych nożycami żywopłotów.

Nożyce do żywopłotu

Nożyce dostępne na rynku mogą mieć ostrza jednostronne, przystosowane do cięcia płaskich i szerokich żywopłotów lub dwustronne, co idealnie sprawdza się do cięcia precyzyjnego.

Kupując nożyce, możemy wybierać pomiędzy urządzeniami ręcznymi: dźwigniowymi lub z przekładnią, które są najbardziej przydatne do przycinania gałęzi i pojedynczych krzewów lub elektrycznymi, które sprawdzają się na działkach, nie wytwarzają spalin i są stosunkowo ciche, ale ogranicza je długość kabla. Na rynku są też akumulatorowe nożyce do żywopłotów, które pracują średnio godzinę i wymagają ładowania oraz spalinowe nieograniczone zasilaniem, które jednak wywołują drgania powierzchni roboczej, są stosunkowo ciężkie i wytwarzają spaliny. Można ich jednak używać na dużych powierzchniach i zapewniają wysoką wydajność pracy.

Nożyce do trawy

Osobnym segmentem nożyc są urządzenia do przycinania brzegów trawników. Są wspaniałym rozwiązaniem do cięcia tych części trawnika, gdzie użycie innych rozwiązań jest utrudnione lub wykluczone, kiedy kosiarki mogłoby np. uszkodzić rosnące przy brzegach darni rośliny.

Sekatory

Sekator do gałęzi używany jest znacznie częściej niż nożyce. Kupując sekator, należy zastanowić się, czy potrzebujemy sekator jednoręczny do cięcia pędów, kwiatów i cienkich gałązek czy dwuręczny, przystosowany do cięcia grubszych gałęzi. Do wyboru mamy również sekator tyczkowy, do skracania gałęzi wysokich drzew, czy pnączy, rosnących na wysokości nawet 6 m.

Klasyfikując sekatory pod względem konstrukcji mechanizmu tnącego, na rynku można nabyć sekatory jednoostrzowe-kowadełkowe oraz sekatory dwuostrzowe-nożycowe. Urządzenia kowadełkowe wymagają użycia mniejszej siły przy cięciu, ale są mniej dokładne. Wykorzystywane są do cięcia starszych, zdrewniałych już pędów, gdyż młode nieco miażdżą. Do niezdrewniałych pędów i kwiatów zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup sekatorów dwuostrzowych. Polecanym modelem jest np. sekator nożycowy Fiskars.

Siekiery do drewna

Dobra siekiera do łupania drewna musi mieć dobrze wykonaną rękojeść, profilowany uchwyt i wysoką jakość ostrza.

Kupując siekierę do drewna, możemy wybierać spośród karczowników i toporków, siekier tarnowskich stosowanych w leśnictwie, ciesielskich nazywanych merlinami, kanadyjskich-obusiecznych z podwójnym ostrzem, modeli przygotowanych do rozłupywania i siekier uniwersalnych. Ich wybór zależy od rodzaju najczęściej wykonywanych prac, choć zazwyczaj ostatecznie kończy się zakupem narzędzia uniwersalnego.

Kultywator do trawy

Kultywator to rządzenie przystosowane jest do spulchniania gleby, niszczenia chwastów, przygotowania grządek pod zasiewy czy mieszania nawozów z podłożem. Jest też Idealne do pielęgnacji trawnika, czyli jego napowietrzania, nawadniania i usuwania mchu.

Poświęć ogrodowi czas jesienią

Wyżej opisane narzędzia na pewno ułatwią jesienne prace ogrodowe. Dobrze dobrane sprawią, że wszystkie działania przebiegną sprawnie i pozwolą Ci bezstresowo czekać na wiosnę.