Wczytuję dane...

Wiosenne prace w ogrodzie. W te sprzęty musisz się zaopatrzyć!

Dłuższe i coraz cieplejsze dni zachęcają do pracy w ogrodzie. Aby przygotować stworzony obok domu zielony zakątek do nadchodzącego sezonu letniego, warto sięgnąć po sprzęty, które ułatwią to zadanie. Jakie narzędzia warto zakupić? Na co zwrócić uwagę, aby posłużyły one dłużej niż przez jeden sezon? Sprawdź!

Wiosenne porządki w ogrodzie – przydadzą się grabie, wyrywacze do chwastów i nożyce

Wiosenne prace w ogrodzie to przede wszystkim porządki po zimie – usunąć trzeba zalegające na trawniku i krzewach śmieci czy liście. Warto wykonać też kilka czynności pielęgnacyjnych, dzięki którym rośliny będą mogły w pełni rozkwitnąć. W jakie sprzęty należy się zaopatrzyć, rozpoczynając prace wiosenne w ogrodzie? Przydadzą się zwłaszcza nożyce i sekatory ogrodowe, które umożliwią sprawne przycięcie starych czy suchych pędów. Do wyboru są m.in. sekatory teleskopowe uniwersalne, jak i sekatory nożycowe.

Prace w ogrodzie na wiosnę obejmują też wygrabienie trawnika. Do tej czynności niezbędne są grabie, przy czym producenci proponują zarówno grabie uniwersalne, jak i zaprojektowane z myślą o zbieraniu i usuwaniu liści. Wyczesywanie korzystnie wpłynie na darń – zostanie ona napowietrzona, a to z kolei pobudzi trawę do wzrostu.

Porządki wiosenne w ogrodzie obejmują także usunięcie chwastów zarówno z trawnika, jak i rabat. Aby nie uszkodzić roślin, warto sięgnąć po wyrywacze do chwastów. Dzięki nim można szybko i bez wysiłku uprzątnąć przydomowy ogródek. Narzędzia te sprawdzą się także w innej roli – można je wykorzystać do robienia dołków przy sadzeniu cebulek. Dzięki temu wyrywacze do chwastów mogą zastąpić świdry.

Napowietrzenie ziemi i sprzątanie oczka wodnego – zaopatrz się w łopatki i kultywatory

Przełom kwietnia i maja to doskonały moment, aby zadbać o ziemię. Jedną z podstawowych czynności jest przekopanie ogródka. Ten zabieg poprawia warunki fizyczne gleby, dzięki czemu rośliny mają lepsze warunki do wzrostu. Aby szybko i sprawnie przekopać ogródek, należy zaopatrzyć się w solidną łopatę oraz motykę. Do przekopania ogrodu wiosną warto przystąpić, jeżeli czynność ta nie została wykonana jesienią.

Prace wiosenne w ogrodzie powinny obejmować także spulchnienie (rozluźnienie) ziemi wokół drzew i krzewów. W tym celu najlepiej wykorzystać łopatki lub kultywatory. Zabieg ten korzystnie wpływa na rozwój roślin – zwiększona zostanie przepuszczalność gleby, a to z kolei spowoduje, że rośliny będą lepiej przyswajać składniki pokarmowe. Dodatkowo wykorzystać można nawozy mineralne lub organiczne.

Zabierając się za porządki wiosenne w ogrodzie, nie można oczywiście zapomnieć o oczku wodnym. Zacząć warto od sprawdzenia, czy folia, która została wykorzystana do uszczelnienia niecki stawu, jest zamaskowana. Sporej uwagi wymagać będzie dno zbiornika – usunąć trzeba zalegający muł. Przyda się zarówno pompa do wody brudnej, jak i łopatki.

Prace w ogrodzie na wiosnę - podsumowanie

Wiosenne prace w ogrodzie są konieczne, aby latem móc w pełni cieszyć się przydomową zielenią. Czynności zarówno porządkowe, jak i pielęgnacyjne można sobie ułatwić, sięgając po odpowiednie sprzęty – rozmaite narzędzia, które zostały zaprojektowane z myślą o pracach w ogrodzie na wiosnę. Przy ich wyborze warto zwrócić szczególną uwagę na materiały, z których zostały one wykonane. Solidne i stworzone z myślą o ergonomii narzędzia posłużą dłużej niż przez jeden sezon. Wybierając nożyce, sekatory ogrodowe, grabie czy łopaty od znanych producentów, można uchronić się przed dodatkowymi, zbędnymi wydatkami.