Zakładanie trawnika – poradnik krok po kroku
Zakładanie trawnika nie jest trudne i poradzi sobie z tym nawet osoba początkująca. Najważniejsza jest skompletowanie odpowiednie sprzętu, dokładność i trzymanie się harmonogramu poszczególnych prac. Jakie są etapy zakładania trawnika? Jak i kiedy zakładać nowy trawnik? W jakie narzędzia się zaopatrzyć? Podpowiadamy.
Kiedy zakładać nowy trawnik?
Zakładanie nowego trawnika z siewu jest optymalne w dwóch terminach: na przełomie kwietnia i maja oraz od końca sierpnia do końca września. Oczywiście prace uzależnione są od pogody. W teorii trawnik można wysiewać także latem, ale wtedy pielęgnacja jest pracochłonna. Układanie trawnika z rolki jest elastyczniejsze. Z kolei zakładanie nowego trawnika na starym trawniku zwykle obejmuje tylko wysiewy. Prace wykonuje się wiosną. W ten sposób niweluje się puste miejsca, np. powstałe na skutek działalności kretów.
Jakie sprzęty przygotować do zakładania trawnika?
Zakładanie trawnika jest łatwe, gdy posiada się odpowiedni sprzęt. Najważniejsze przy przygotowaniu podłoża, także pod siew trawy są glebogryzarki. Sprzęt warto kupić, gdyż wykorzystuje się go przy wielu innych pracach i na pewno nie raz okaże się pomocny. Zawsze przydatny jest też dobry szpadel. Można nim przekopać ziemię tam, gdzie nie da się wjechać glebogryzarką, a przy okazji wyznaczyć obrzeża. Do wyrównania terenu, a potem lekkiego przykrycia nasion potrzebne są grabie. Trawę sieje się z przy użyciu siewnika. To zapewnia precyzję – równomierne wschody. Dokładny siew ręczny wymaga odpowiednich predyspozycji i doświadczenia. Poza tym siewnik przydaje się również do równomiernej aplikacji nawozów granulowanych. Narzędziem, które pozwala na założenie równego trawnika, jest wał ogrodowy.
Zakładanie trawnika – krok po kroku
Trawnik zakłada się etapami, z czego większość wykonuje się w ciągu 1-2 dni. Tylko przygotowanie podłoża w pewnych warunkach może wymagać rozciągnięcia w czasie.
Etapy zakładania trawnika:
-
Oczyszczenie darni – darń należy zebrać szpadlem. Ściąga się na głębokości 5-10 cm. Można wykorzystać ją w kompostowniku lub po prostu „wysadzić” na sąsiadujących z działką nieużytkach czy części gospodarczej. W przypadku, gdy teren jest mocno zachwaszczony, można go przykryć na kilka tygodni materiałami nieprzepuszczającymi światło, opcjonalnie zastosować 2 zabiegi herbicydowe (totalne).
-
Przygotowanie gleby – trawnik powinno się zakładać w żyznym, próchniczym, umiarkowanym podłożu. Optymalna jest gleba lekko kwaśna (pH 5,5-6,5). Częstą praktyką jest po prostu zakup żyznego podłoża i mieszanie jej (z użyciem glebogryzarki) z ziemią ogrodową. W ten sposób wiąże się piaszczyste podłoża i rozluźnia podłoża gliniaste. W obu przypadkach dobrym dodatkiem jest kompost. Ponadto gliniaste podłoża warto rozluźnić gruboziarnistym piaskiem (nawet 10 cm warstwy). Zawsze poszczególne frakcje należy przekopać glebogryzarką. Na kwaśnym podłożu trzeba przeprowadzić wapnowanie. Zabieg najlepiej wykonać jesienią, trawę sieje się wiosną.
-
Wyrównanie terenu – przekopany teren należy wyrównać grabiami, a następnie potraktować wałem ogrodowym.
-
Siew trawy – mieszankę nasion umieszcza się w siewniku. Nasiona są bardzo drobne, dlatego można wymieszać je z piaskiem. Wtedy siew będzie jeszcze bardziej precyzyjny. Zwykle potrzeba 3-4 kg na 100 m2. Nasiona wysiewa się na krzyż – wzdłuż i wszerz trawnika. Następnie trawę można delikatnie przykryć cienką warstwą podłoża. Pracę wykonuje się, używając odwrotnej strony grabi. Co prawda nie jest to potrzebne do kiełkowania (kiełkują na świetle), ale ogranicza ryzyko zjedzenia przez ptaki czy przenoszenia przez wiatr. Następnie teren trzeba ponownie potraktować wałem ogrodniczym.
-
Obrzeża - to niedoceniany element, jednak zawsze powinno się go wprowadzić. Trawnik musi mieć wyraźnie wytyczone granice. Taką funkcję praktyczno-ozdobną pełnią obrzeża. Do ich budowy warto wykorzystać materiały, które były już użyte w ogrodzie, np. do budowy nawierzchni. Ponadto popularnością cieszą się dyskretne taśmy z tworzywa sztucznego, drewniane palisady i tradycyjny, angielski kant (wykonywany półokrągłym szpadlem).
O czym jeszcze pamiętać, zakładając trawnik?
Powyższe wskazówki to uniwersalny sposób na założenie trawnika bez dodatkowych kosztów. Warto jednakże wykonać pewne inwestycje, które ograniczą problemy i ułatwią pielęgnację.
-
Trawnik można zabezpieczyć przed kretami przez montaż specjalnych siatek. Zakłada się je na etapie przygotowania podłoża pod siew. Poszczególne rolki siatki należy złączyć i przykryć warstwą podłoża (ok. 10 cm).
-
Trawnik wymaga regularnego nawadniania. Warto zainstalować automatyczny system nawadniania (przed- i po założeniu trawnika). Generuje mniejsze straty wody w porównaniu z podlewaniem ręcznym.
Dobry, zadbany trawnik to wizytówka ogrodu. Połowa sukcesu w osiągnięciu celu to prawidłowe wykonanie poszczególnych prac przy jego zakładaniu.
Więcej o tym, jak odpowiednio dbać o trawnik, dowiesz się z naszego poradnika Pielęgnacja trawnika - kiedy i jakie prace wykonywać?