Wczytuję dane...

Pielęgnacja trawnika - kiedy i jakie prace wykonywać?

Trawnik to jeden z najbardziej pracochłonnych elementów ogrodu. Poszczególne prace nie są trudne, ale należy wykonywać je systematycznie. Dzięki temu trawnik jest wizytówką ogrodu i chlubą właściciela. Jak wygląda pielęgnacja trawnika krok po kroku?

Pielęgnacja trawnika - sposoby na zadbany trawnik

Kiedy zacząć pielęgnację trawnika?

Do wzmożonych prac pielęgnacyjnych przy trawniku przystępuje się już wczesną wiosną. Często przypadają na przełom marca i kwietnia. Trawa rozpoczyna sezon wegetacyjny, ale wciąż wygląda mało spektakularnie. Trawnik zazwyczaj jest słabo wybarwiony i występują na nim różnorodne problemy – od filcu po puste miejsca.

Etapy pielęgnacji trawnika - krok po kroku

Aby przywrócić trawnikowi naturalny, zdrowy wygląd potrzeba szeregu plac pielęgnacyjnych. Zabiegi wykonuje się etapami:

  • 1 etap – wertykulacja – zabieg pozwala na usunięcie zalegającej warstwy filcu i pobudzenie systemu korzeniowego trawy,
  • 2 etap – aeracja – to pionowe nakłuwanie trawnika, które ma na celu poprawę przepuszczalności i zwiększenie napowietrzenia,
  • 3 etap (opcjonalnie) – wałowanie – wykonuje się je, jeśli trawnik jest nierówny,
  • 4 etap – dosiewy – jest to potrzebne w sytuacji, gdy na trawniku znajdują się puste miejsca po zimie (np. na kretowiskach),
  • 5 etap – nawożenie i nawadnianie trawnika,
  • 6 etap – koszenie – wykonuje się trochę później od pozostałych zabiegów, od pierwszej dekady kwietnia (przy sprzyjającej pogodzie i w cieplejszych rejonach Polski) po koniec miesiąca.

Pielęgnacja trawnika: wertykulacja i napowietrzanie

Napowietrzanie trawnika jest niezbędne dla prawidłowego rozwoju systemu korzeniowego trawy, uniknięcia chorób grzybowych i ograniczenia zalegania wody na trawniku po ulewnych deszczach. Główny zabieg, który poprawia stosunki wodno-powietrzne to aeracja. Więcej na ten temat przeczytasz w naszym artykule: Aeracja trawnika - po co, kiedy i jak ją wykonać?

Pośrednio na lepsze napowietrzenie podłoża wpływa także wertykulacja. Praca z wertykulatorem polega na poziomym, płytkim nacinaniu darni. Jej głównym zadaniem jest usuwanie nieprzepuszczalnej warstwy filcu, złożonego ze starej darni i innych resztek organicznych. O tym, jak i kiedy wykonywać wertykulację, dowiesz się z naszego poradnika: Wertykulacja trawnika - kiedy, jak i czym ją wykonać?

Pielęgnacja trawnika: wałowanie i dosiewy

Zdarza się, że po zimie trawnik jest nierówny, powstają spiętrzenia i drobne pagórki. Taki trawnik wygląda nieestetycznie, a dodatkowo powstawanie pustych przestrzeni pomiędzy korzeniami a ziemią jest niekorzystne dla rozwoju trawy. Dlatego koniecznym zabiegiem może być wałowanie. Wałem ogrodowym najlepiej przejechać dwukrotnie – wzdłuż i wszerz trawnika. W przypadku, gdy na trawniku znajdują się puste miejsc, trzeba wykonać dosiewy. Najlepiej używać tej samej mieszanki traw, ewentualnie specjalistycznej trawy do dosiewów (szybko kiełkuje). Nasiona lekko przykrywa się podłożem, np. używając odwrotnej strony grabi.

Pielęgnacja trawnika: podlewanie i dokarmianie

Wiosną warto wykonać nawożenie trawnika, w tym terminie z powodzeniem można używać nawozów, u których w NPK dominuje azot. Prace wykonuje się w czasie bezdeszczowej i bezwietrznej pogody. Ponadto ważne jest regularne nawadnianie trawnika, zwłaszcza latem. Trawa wbrew pozorom ma bardzo duże potrzeby w tym zakresie (wynika to m.in. z częstej regeneracji po koszeniu). Dobrym rozwiązaniem na dużym trawniku (i nie tylko) jest instalacja automatycznego systemu nawadniania. Na tych mniejszych w praktyce sprawdza się również podlewanie manualne. W sprzedaży dostępne są różnorodne akcesoria, które ułatwiają wykonanie zabiegu, np. wózek z wężem i zraszaczem, automatyczne zwijacze węży ogrodowych czy zraszacze pistoletowe. Wiosną nawadnianie uzależnione jest od przebiegu pogody. Inaczej wygląda pielęgnacja młodego trawnika, który po wykiełkowaniu jest wrażliwy na niedobór wody. W tym wypadku zabieg przeprowadza się regularnie od wiosny do jesieni.

Pielęgnacja trawnika: koszenie

Pierwsze koszenie młodego trawnika wykonuje się, gdy trawa osiągnie wysokość powyżej 8cm. Źdźbła ścina się niezbyt mocno, do wys. 5-6cm. Kolejne koszenie można wykonywać niżej. Trawnik warto kosić regularnie (np. co 5-7 dni) tak, by jednorazowo skracać źdźbła o maks. 1/3 długości. Nie zaleca się kosić trawy niżej niż 3-4cm (3 – trawnik sportowy, 4 – zwykły trawnik w przydomowym ogrodzie). W przeciwnym wypadku zbyt mocno zakłóca się procesy fizjologiczne, a trawa jest podatna na wysychanie. Do pielęgnacji trawnika warto wybrać odpowiednią kosiarkę. W małym ogrodzie można postawić na kosiarkę elektryczną, w większym czy na działce ROD lepiej sprawdzą się wydajniejsze spalinowe kosiarki z napędem.

Pielęgnacja trawnika – kalendarz

Zabieg/miesiąc I II III IV V VI VII VIII IX X XI XII
Aeracja i wertykulacja x x x
Nawadnianie x x x x x x
Nawożenie x x x x
Wałowanie x x
Koszenie x x x x x x x
Dosiewy x x x x
Walka z chwastami x x x x x x x x

Pielęgnacja trawnika powinna być prowadzona przez cały sezon. To ten element ogrodu, który wymaga stałej opieki i nie można go zaniedbać. Poza wspomnianymi powyżej zabiegami przez cały rok należy prowadzić walkę z zachwaszczeniem. Warto zadbać także o inny, czasem bagatelizowany aspekt – wyraźnie widoczne obrzeża trawnika, które również należy uporządkować i regularnie pielęgnować.