Aeracja trawnika - po co, kiedy i jak ją wykonać?
Aeracja trawnika, to obok wertykulacji najważniejszy zabieg regeneracyjny, który umożliwia trawie harmonijny wzrost. Pierwszy zabieg polega na głębokim, pionowym nakłuwaniu, a drugi na poziomym, płytkim nacinaniu podłoża i likwidacji filcu. Aeracja ma za zadanie lepsze dotlenienie korzeni i usprawnienie pobierania wody oraz składników pokarmowych. Co warto wiedzieć więcej o tym zabiegu? Co wykonujemy najpierw - wertykulację czy aerację trawnika?
Wertykulacja i aeracja trawnika - czym się różnią?
Wertykulacja to poziome, płytkie (do 2cm) nacinanie podłoża. Jej zadaniem jest usunięcie zalegającej warstwy filcu, a w pewnym stopniu także mchu. Zabieg finalnie ma umożliwić lepsze podsiąkanie wody i przenikanie powietrza do strefy korzeniowej trawy. Warto zapoznać się szerzej z tematem wertykulacji, aby dowiedzieć się, jak i kiedy ją wykonywać. Przeczytaj nasz poradnik: Wertykulacja trawnika - kiedy, jak i czym ją wykonać?
Aeracja natomiast jest to zabieg, który polega na gęstym nakłuwaniu trawnika na głębokości ok. 3-10cm. Nakłuwanie wykonuje się z użyciem wideł, butów z kolcami lub najefektywniej – korzystając z wertykulatora/aeratora. Aeracja powierzchniowa (3-4cm głębokości) jest najczęściej stosowana w przypadku młodych, 2-3 letnich trawników. Wykonuje się ją, gdy woda na trawniku zbyt wolno wsiąka po deszczach. Aeracja wgłębna to nakłuwanie trawnika na głębokość 8-10cm. Na 1m2 powinno się wykonać od 120 (podłoże lekkie) do 180 (ciężkie) otworów.
Co daje aeracja?
-
Jest to bezpośrednie napowietrzanie trawnika, które przy okazji spulchnia podłoże i poprawia jego strukturę.
-
Ułatwia przepływ wody do korzeni i ogranicza zaleganie wody na trawniku. Tym samym ogranicza ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.
-
Przyśpiesza regenerację trawnika wiosną.
-
Zwiększa odporność trawnika na deptanie.
-
W pewnym stopniu ogranicza mech i zachwaszczenie.
-
Ułatwia przenikanie składników pokarmowych z nawozu do korzeni.
Kiedy i jak wykonać aerację trawnika?
Aerację trawnika powinno się wykonywać przynajmniej dwa razy do roku – wiosną i późnym latem. Dodatkowo zabieg napowietrzania można przeprowadzić także jesienią. Termin wiosenny jest najważniejszy. Jest zaliczany do „zestawu” prac regeneracyjnych trawnika. To czas, w którym trawa rozpoczyna intensywny wzrost, a jej korzenie potrzebują zasobów – w tym tlenu.
Aerację wykonuje się po wertykulacji, gdy usunie się zalegający filc. Można także wcześniej skosić trawę, wtedy praca jest najskuteczniejsza. Podłoże powinno być umiarkowanie wilgotne. Aeracji nie wykonuje się bezpośrednio po deszczu (ryzyko zniszczenia struktury podłoża, tworzenia nierówności), ale gleba nie powinna być sucha. Na kilka godzin przed planowaną pracą trawnik warto nawodnić tak, by zdążył wyschnąć w wierzchniej warstwie.
Jakie narzędzia są potrzebne do aeracji trawnika?
Zabieg aeracji najczęściej wykonuje się przy użyciu urządzeń (elektrycznych lub spalinowych), które pełnią funkcje wertykulatorów i zarazem aeratorów. W szczególności cenione są ciche, lekkie i przyjazne środowisku urządzenia elektryczne. Jeszcze wygodniejszy jest sprzęt akumulatorowy (brak kabla). Modelowym przykładem jest aerator wertykulator akumulatorowy Greenworks 40V GD40SC36 2w1. Ma lekką, kompaktową budowę, co ułatwia pracę w trudnych miejscach (np. między drzewami). Szerokość robocza urządzenia wynosi 35cm. Jest wyposażone w centralną 5-poziomową regulację wysokości. Wał do aeracji składa się z 16 długich, stalowych noży. Inne rozwiązanie to montaż wałka do aeracji - sprawdź wałek do aeracji do wertykulatora Makita UV3200 i wałek do aeracji do wertykulatora Makita UV3600. Dzięki nim wertykulatory przezbraja się w aeratory. Alternatywą są noże do aeracji, które instaluje się do kosiarek, np. nóż do aeracji do kosiarki Honda Easy 416/466 556.03. Używanie kolczastych nakładek na buty lub wideł sprawdza się jedynie na małych powierzchniach, np. niewielkim skwerku w ogrodzie w mieście. Na „pełnoprawnych” trawnikach praca jest czasochłonna i uciążliwa.
Coroczne wykonywanie aeracji jest konieczne, jeśli chcesz utrzymać trawnik w dobrej kondycji: gęsty, zielony, bez mchu i zachwaszczenia. Praca nie jest trudna, zwłaszcza jeśli korzysta się z wydajnych i wygodnych narzędzi.