Wczytuję dane...

Jaka ukośnica? Sprawdź najważniejsze parametry

Ukośnica to narzędzie dość uniwersalne, które pracuje z wysoką precyzją. Ukośnica jest podobna do pilarki stołowej, jednak wykonuje bardziej złożone prace. Ukośnice w zależności od tego, w jaką tarczę są wyposażone, mogą ciąć drewno (twarde i miękkie), metale czy tworzywa sztuczne. Za ich pomocą można wykonywać bardzo dokładne cięcie pod określonym kątem. Zastanawiasz się, którą ukośnicę kupić? Sprawdź nasz poradnik.

Ukośnica

Ukośnica - najważniejsze parametry

Piła ukośnica wykorzystywana jest do obróbki długich elementów i umożliwia określenie bardzo dokładnych parametrów cięcia. Z tego względu podczas wyboru urządzenia należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry.

Ostrza

To najważniejszy element ukośnicy. Dzięki niemu można odpowiednio dociąć dany materiał. Im więcej zębów tnących na tarczy, tym szybsze cięcie, ale jednocześnie mniejsza precyzja. Zaleca się stosowanie tarczy dopasowanych do określonego materiału (drewna, tworzywa sztucznego, metalu), a nie narzędzi uniwersalnych. Specjalistyczne ostrza zapewniają lepszą wydajność i sprawność.

Kąt cięcia

Ukośnice przystosowane są do wykonywania cięcia pod kątem od 45 do 90°. W zależności od modelu mogą być jednostronne i dwustronne. W większości prac ukośnice jednostronne są w zupełności wystarczające, jednak im bardziej zaawansowana praca i im większa potrzeba obracania danego materiału czy cięcia po obu stronach, warto zainwestować w ukośnicę dwustronną. Dzięki niej można wykonać cięcie pod niemal dowolnym kątem.

Prędkość obrotowa i moc

Zarówno moc, jak i prędkość obrotowa powinna być dostosowana do specyfiki materiału, z którym się pracuje. Wyższa moc pozwala na łatwiejsze cięcie twardszych materiałów, jednak to prędkość obrotowa odpowiada za wydajność urządzenia. Najlepszym rozwiązaniem jest zakup ukośnicy z regulowaną prędkością obrotów np. ukośnica Metabo KGSV 216 M.

Ukośnica Metabo

Odchylenie

Odchylenie ma znaczenie w przypadku cięcia bardzo skomplikowanych elementów. Ukośnice z możliwością ustalenia kąta nachylenia to najczęściej modele, które pozwalają na cięcie dwóch kątów równocześnie i którymi można wykonywać obroty na stole.

Dodatkowe elementy 

W zależności od modelu ukośnice mogą mieć dołączony dodatkowy osprzęt. Dodatkowymi elementami może być komplet zacisków do mocowania obrabianego materiału czy worek na wióry. Ponadto niektóre modele mogą być wyposażone w dodatkowe opcje np. laser do precyzyjnego wskazywania linii cięcia. Sprawdź ukośnica kapówka Metabo KGS 305 M + stół KSU 251.

Ukośnica kapówka Metabo

Ukośnica z posuwem czy bez?

Na rynku dostępne są ukośnice zwykłe np. Metabo KGS 216 M lub ukośnice z funkcją posuwu np. Metabo KGS 254 M. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od długości elementów, jakie będzie się obrabiać. Prawie zawsze ukośnica z posuwem jest lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Nawet w przypadku metrowych elementów posuw jest niezwykle pomocny. Posuw pozwala lepiej złapać obrabiany element, a dodatkowo zapewnia mu lepszą stabilność i gwarantuje wyższą precyzję cięcia.

Jaką ukośnicę wybrać - podsumowanie

Wszystko zależy od tego, do jakich prac ukośnica będzie wykorzystywana. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dobór tarcz do cięcia. Lepiej zrezygnować z ostrzy uniwersalnych na rzecz tych specjalistycznych, dopasowanych do określonych materiałów. Jeżeli budżet na to pozwala, lepiej wybrać droższy model z posuwem. Posuw zdecydowanie zwiększa komfort pracy. O ile w przypadku krótkich elementów zwykła ukośnica da sobie radę, o tyle z dłuższymi będzie problem, a tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jakie konkretnie prace będzie trzeba wykonać w przyszłości.