Wczytuję dane...

Rodzaje agregatów prądotwórczych - jaki agregat wybrać?

Agregaty prądotwórcze są urządzeniami często stosowanymi w miejscach bez bezpośredniego dostępu do sieci elektrycznej lub przy czasowych awariach zasilania. Są stosunkowo niedrogie, łatwo dostępne i praktyczne.

Co to jest agregat prądotwórczy

Agregat prądotwórczy, nazywany generatorem prądotwórczym, jest rezerwowym lub alternatywnym źródłem prądu, który wytwarzany jest dzięki prądnicy napędzanej silnikiem. W silniku następuje przemiana energii spalania na energię mechaniczną, a następnie, w wyniku obrotu wirnika, na siłę elektromotoryczną, której strumień zmienia się w obwodzie stojana na prąd elektryczny.

Rodzaje agregatów

Na rynku są agregaty prądotwórcze z trzema rodzajami silników:

  • z dwu- lub czterosuwowym silnikiem benzynowym;
  • z silnikiem diesla;
  • z silnikiem na gaz płynny.

Ponadto generatory dzielą się również na:

  • mobilne;
  • stacjonarne;
  • do zabudowy;
  • zewnętrzne.

Jak dobrać odpowiedni agregat?

Kupując agregat, należy zwrócić uwagę na jego moc znamionową. W czasie pracy jego obciążenie nie powinno bowiem przekraczać 80% posiadanej mocy. W innym wypadku, szczególnie długotrwała eksploatacja, może doprowadzić do jego znacznego przeciążenia i uszkodzenia.

Kiedy przyda Ci się agregat prądotwórczy?

Agregaty prądotwórcze przystosowane są do wykorzystywania wszędzie tam, gdzie na stałe lub czasowo nie mamy dostępu do elektryczności.

W gospodarstwie domowym

Szczególnie w mniejszych miejscowościach, na wsiach oraz w osadach leśnych i górskich, często doświadcza się przestojów w dostawach prądu. W tych wypadkach niezwykle praktyczny okazuje się właśnie agregat prądotwórczy. Może zasilać piece elektryczne, systemy wentylacji mechanicznej i układy alarmowe. Ponadto urządzenie zapewni ciągłe działanie chociażby zamrażalek i lodówek, komputerów oraz oświetlenia.

W miejscu pracy

Agregat prądotwórczy warto zakupić szczególnie dla firmy budowlanej lub remontowej. Wiele prac na budowach wykonuje się bowiem jeszcze przed podłączeniem budynku do instalacji elektrycznej, a bez dostępu do prądu nie można wykonać prac elektronarzędziami, które są głównie używanymi urządzeniami remontowymi.

Nawet jeśli miejscem pracy jest biuro, powinno się przeanalizować, czy utrata danych w wyniku przerwy w dostępie prądu nie będzie znacznie kosztowniejsza, niż zakup generatora. Ponadto agregat prądotwórczy to urządzenie niezbędne w szpitalach, w halach produkcyjnych, w sklepach wielkopowierzchniowych itd.

Jak prawidłowo wykorzystywać agregat prądotwórczy?

Użytkując agregat prądotwórczy, zawsze trzeba postępować zgodnie z zaleceniami producenta oraz zasadami BHP. Szczególnie podłączając agregat automatyczny, należy zrobić to zgodnie z przepisami o podłączaniu zasilania rezerwowego. Dobrze, aby dopięcie wykonał elektryk, bowiem złe scalenie może wywołać niebezpieczne przepięcie zwrotne.

Eksploatacja

Większość osób kompletnie o tym zapomina, a tymczasem dokładne zapoznanie się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia jest kluczowe dla jego prawidłowej eksploatacji. Zasada ta dotyczy szczególnie osób, które pracują z agregatorem po raz pierwszy.

Ponadto korzystając z urządzenia, najpierw należy podłączyć odbiornik wymagający największej mocy, a następnie dołączać mniej wymagające narzędzia. Należy przy tym pamiętać, że jeśli agregator jest maksymalnie obciążony, jego praca nie powinna trwać dłużej niż 30 min. Nie powinno się również przekroczyć mocy znamionowej generatora.

Poza tym, jeśli podłączane są do niego urządzenia domowe, powinien wystarczyć generator jednofazowy. Agregatami trójfazowymi zasila się narzędzia przemysłowe.

Urządzenie emitujące spaliny nie powinno pracować w zamkniętym pomieszczeniu, zaś agregat, który pracuje na zewnątrz, powinien być zabezpieczony przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Wymaga też ustawienia na płaskiej i stabilnej powierzchni.

Przechowywanie

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które wymaga transportu i przechowywania w pozycji roboczej. Maszynę można przechowywać w pomieszczeniu suchym, wentylowanym i bez dostępu do źródeł wody, które mogłyby spowodować zalanie świec.

Konserwacja

Przy konserwacji urządzenia należy każdorazowo odłączyć świece zapłonowe oraz całkowicie usunąć resztki paliwa ze zbiornika. Ponadto, jeśli planujemy wymianę oleju, konieczne jest całkowite usunięcie zużytej cieczy. Raz w roku należy wyczyścić lub wymienić filtry powietrza. Przed każdym uruchomieniem agregatora warto sprawdzić poziom oleju w układzie, stopień dokręcenia wszystkich śrub, jakość świec zapłonowych oraz czystość filtrów. Jeśli urządzenie z silnikiem benzynowym pracowało ok. 100 godzin, a z silnikiem diesla 200 godzin, warto zrobić jego całkowity przegląd.

Co wpływa na cenę agregatów prądotwórczych?

Wybierając agregator, trzeba sprawdzić jego jakość. Na cenę generatora wpływa wielkość jego zbiornika paliwa, moc urządzenia oraz wyposażenie dodatkowe. Niewielki agregat domowy będzie więc tańszy od dużego, mocnego i solidnego generatora przemysłowego.