Wczytuję dane...

Kryteria wyboru pilarki spalinowej - jaka moc piły?

Jeśli w domu lub gospodarstwie często mamy do czynienia z pracami polegającymi na przycinaniu gałęzi i krzewów, cięciu drewna na opał lub drewniane konstrukcje, nieodzownym narzędziem okaże się pilarka spalinowa. Poszczególne modele różnią się między sobą pod wieloma względami – czym więc należy się kierować przy zakupie?

Piła łańcuchowa – bo i tak bywa nazywana pilarka – powinna być przede wszystkim solidna, a więc odporna na uszkodzenia i przeciążenia. Porządny dwusuwowy silnik to podstawa: musi zapewniać napęd bez względu na twardość i grubość ciętego drewna. Operator powinien dostosować wagę kupowanej pilarki do swoich możliwości fizycznych. Mniej wprawni i słabsi fizycznie zdecydują się zapewne na modele lżejsze, łatwiejsze do utrzymania w rękach podczas pracy, zaś potencjalni drwale wybiorą maszyny ważące nawet ponad 10 kg.

Najważniejsze parametry pilarek

Jeśli chodzi o moc silnika, można mówić o trzech kategoriach pilarek spalinowych. Kto wie, że będzie wykonywał tylko drobne prace, np. cięcie niezbyt grubych gałęzi, temu wystarczy silnik o mocy do 2,5 KM. Jeżeli zanosi się na poważniejszą robotę, np. wycinkę niewielkich lub średnich drzew, cięcie drewna na opał, grubych desek, pieńków itp., należy brać pod uwagę zakres mocy od 2,5 do 5 KM. No i w końcu prace najcięższe, zwłaszcza przy wycince grubych, starych drzew – tu moc silnika powinna się od 5 KM zaczynać.

Pochodną mocy silnika jest oczywiście jego pojemność. Im większa, tym cięższe prace da się wykonywać, natomiast zużycie paliwa i oleju również adekwatnie wzrośnie. Szkoda wydawać pieniądze na narzędzie ze zbyt małą pojemnością silnika, bo praca będzie trwała dłużej i bardziej męczyła operatora. Nie należy jednak przesadzać, bo benzyna i olej kosztują.

Prowadnica z łańcuchem może być krótsza lub dłuższa. Najmniejsze pilarki mają prowadnice o długości do ok. 35 cm, średnie – do 45 cm, a największe od 50 cm w górę. Wybór zależy oczywiście od rodzaju prac, jakie planujemy wykonywać. Im grubsze drewno do cięcia, tym dłuższa powinna być prowadnica, bo to m.in. od niej zależy prędkość cięcia.

Możliwości dodatkowe – pracę możemy sobie ułatwić, jeśli pilarka potrafi nieco więcej. Niektóre takie maszyny są wyposażone w układy tłumienia drgań, wspomaganie rozruchu, systemy napinania łańcucha, a nawet oczyszczania spalin. Wszystko to wpływa oczywiście na cenę.

Pilarki małe i duże w naszym sklepie

Nasza oferta obejmuje pilarki łańcuchowe firm Oleo-Mac oraz Makita. Są to zarówno maszyny małe i lekkie, o mocy poniżej 2 KM, jak i profesjonalne. Najlżejsza – Makita DCS230T z silnikiem 1 KM waży zaledwie 2,5 KM. Łatwo daje się uruchomić, posiada hamulec łańcucha i układ tłumiący drgania, a także ssanie wyłączające się automatycznie po rozruchu. To chyba idealna pilarka na początek, dla kogoś, kto z takim urządzeniem nie miał jeszcze do czynienia. Z kolei Makita EA3200S35A to już 1,85 KM mocy, ale 35 cm prowadnicy z łańcuchem. Przyda się do rozmaitych prac w obejściu i ogrodzie, może ciąć drewno o niewielkich średnicach.

Kto chce wkroczyć w zakres powyżej 2,5 KM, zacznie zapewne przeglądanie naszych pilarek od modelu Oleo-Mac GS 410 C. 41 cm prowadnicy i 2,8 KM silnika to parametry, które wystarczą, by pilarka spisywała się dobrze w rękach operatora pracującego na własny użytek, np. przy cięciu drewna do kominka. Atutem jest wieloelementowy tłumik, a także boczny napinacz łańcucha.

Do zastosowań profesjonalnych warto z kolei wybrać model Oleo-Mac GS 820 PROFI z silnikiem 6,5 KM i 64-centymetrową prowadnicą. To już potężna maszyna, ale waży tylko 7,1 kg. Jest wygodna i stosunkowo łatwa w obsłudze. Amortyzowany gaźnik dba o właściwe przygotowanie mieszanki palnej, a dekompresor w cylindrze o łagodne, pozbawione szarpnięć uruchamianie.

Wskazówka dodatkowa: pilarki łańcuchowe generują intensywny hałas, dlatego warto pamiętać o zakupie wkładek lub nauszników – w naszym sklepie dostępne są takie akcesoria, skutecznie chroniące słuch operatora.