Wczytuję dane...

Jak przygotować ogród na zimę?

Prawidłowo przygotowany ogród na zimę to gwarancja, że wszystko odrodzi się wiosną i będzie się pięknie prezentować przez cały sezon wiosenno-letni. Chociaż jesień to okres, w którym rośliny powoli przechodzą w stan spoczynku, to ogrodnik ma ręce pełne roboty. Cały ogród należy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć przed nadchodzącymi niskimi temperaturami i możliwymi opadami śniegu. Jak więc prawidłowo przygotować ogród do zimy?

Ogród przed zimą

Pamiętaj o nawodnieniu i nawożeniu roślin

Bardzo ważną kwestią jest zapewnienie roślinom odpowiedniego nawodnienia, szczególnie w przypadku braku opadów deszczu. Przede wszystkim należy skupić się na roślinach nowo posadzonych (starsze gatunki, z lepiej rozwiniętym systemem korzeniowym pobiorą wodę z głębszych warstw gleby). To także jest ważne dla roślin zimozielonych, które zimą rosną, a więc w okresie jesiennym muszą zmagazynować odpowiedni zapas wody. Oprócz podlewania warto także pamiętać o nawożeniu. Odpowiednimi nawozami nawozimy zarówno drzewka owocowe, jak i trawniki.

Przed zimą dokładnie posprzątaj ogród

Dokładne sprzątnięcie trawników, ziemi wokół drzew i rabatek kwiatowych to kolejna bardzo ważna rzecz w trakcie przygotowywania ogrodu do zimy. Pozostawienie resztek liści czy innych roślin wokół drzew może doprowadzić do pojawienia się w tym miejscu gryzoni. Natomiast pozostawienie resztek roślinnych na rabatach z kwiatami może przyczynić się do rozwoju grzybów i bakterii. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku trawy. Pozostawienie na niej resztek roślin, liści, ściętej trawy czy szyszek, które będą zalegać pod warstwą śniegu, może doprowadzić do rozwoju tzw. pleśni pośniegowej. Przykryte śniegiem resztki roślinne na murawie odcinają dopływ tlenu i powodują namnażanie się grzybów. Ważne jest także pozostawienie źdźbeł trawy o odpowiedniej długości około 4 cm. Ostatnie koszenie najczęściej przypada na drugą połowę października, jednak gdy pogoda dopisuje, zdarzają się sytuacje, że murawa wymaga skoszenia także w listopadzie. Zbyt krótka trawa narażona będzie na zmarznięcie, a zbyt długa pod naciskiem śniegu położy się i zacznie gnić. Do szybkiego i dokładnego sprzątnięcia wszystkich liści przyda się dmuchawa do liści. Wybierając model z odkurzaczem, sprzątanie będzie jeszcze prostsze, ponieważ wszystkie resztki roślinne trafią do worka, z którego łatwo będzie je wyrzucić lub kompostować. Sprawdź pozostałe Akcesoria, które przydadzą Ci się w ogrodzie jesienią.

Zima w ogrodzie: zabezpieczenie sprzętu

Dokładne wyczyszczenie i konserwacja wszystkich narzędzi i urządzeń jest niezwykle ważna, aby móc na wiosnę cieszyć się sprawnym i wydajnym sprzętem. Zima w ogrodzie to nie czas, kiedy używamy pomp, sekatorów, kosiarek i innych przedmiotów, więc warto urządzenia przechowywać w sposób, który pozwoli na ich użycie od razu, kiedy zajdzie taka potrzeba. Jeżeli w sezonie wiosenno-letnim korzystamy z pompy, która zimą może być narażona na zamarznięcie w niej wody, należy ją zdemontować. Zamarzająca woda zwiększa swoją objętość, co może doprowadzić do uszkodzenia urządzenia. Wszelkie metalowe narzędzia należy dokładnie oczyścić z piasku, błota lub innych zanieczyszczeń, a następnie pokryć cienką warstwą oleju maszynowego. Drewniane elementy, np. rączki, uchwyty, należy przesmarować olejem lnianym lub rzepakowym. W urządzeniach elektrycznych (np. kosiarkach) należy oczyścić i naostrzyć lub wymienić elementy tnące i wszystkie metalowe elementy (np. łańcuch prowadnicy, ostrza) zakonserwować olejem mechanicznym. W przypadku urządzeń spalinowych, oprócz standardowego oczyszczenia z zanieczyszczeń i zakonserwowania olejem mechanicznym, należy dodatkowo spalić resztki paliwa ze zbiornika. Paliwo pozostawione na tak długo może się rozwarstwić i zanieczyścić silnik.