Wczytuję dane...

Jaka piła taśmowa do drewna i metalu? Sprawdź poradnik!

Piły taśmowe są urządzeniami najczęściej kupowanymi przez majsterkowiczów. Pozwalają szybko, estetycznie i precyzyjnie ciąć drewno, metal oraz niektóre tworzywa sztuczne. Wykorzystuje się je zarówno do przecinania dużych elementów, jak i wyrzynania detali i robienia zdobień.

Aby uzyskać oczekiwane efekty pracy piły taśmowej, trzeba jednak wybrać odpowiedni dla siebie model. Przed zakupem koniecznie trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, jakie materiały będą najczęściej poddawane obróbce i jak często maszyna będzie używana.

Najważniejsze parametry pił taśmowych

Najważniejszym parametrem pił taśmowych jest moc silnika, wysokość oraz szerokość cięcia, ściśle związana ze średnicą zamontowanego koła zamachowego. Ponadto liczy się wysokość robocza piły, czyli odległość ramy od strefy cięcia, rodzaj osłon i prowadnic oraz wielkość minimalnego promienia krzywizny.

Moc

Im piła taśmowa ma większą moc, tym może służyć do obrabiania twardszych materiałów. Mocny silnik jest też wytrzymalszy, a więc i urządzenie wyróżnia się wyższą jakością.

Jeśli więc mamy w planach cięcie miękkich drzew iglastych oraz nieco twardszych liściastych, możemy pokusić się o zakup piły o mniejszych parametrach. Idealnym modelem do tego celu jest piła taśmowa Makita, a nawet akumulatorowa piła taśmowa Makity. Jeśli jednak będziemy w głównej mierze obrabiać zwarte tworzywa sztuczne i metale, najekonomiczniejszym rozwiązaniem jest zakup np. piły taśmowej do metalu Proma.

Maksymalna szerokość ramy od linii cięcia

To wielkość określająca maksymalną szerokość ciętego przedmiotu. Nie ma to znaczenia przy pracach precyzyjnych, ale jest istotne, jeśli chcemy pociąć np. kłodę na plastry.

Rozwiązaniem tego problemu może być użycie ręcznej piły taśmowej, jednak trzeba tu pamiętać, że nasza praca nigdy nie będzie równie precyzyjna, jak w przypadku pił stołowych. Duży nacisk siły również może być pewnym ograniczeniem.

Rodzaj prowadnic piły

Piła taśmowa jest urządzeniem precyzyjnym. Za jej działanie odpowiadają stabilne prowadnice, które najlepiej, aby znajdowały się pod i nad stołem. Zagwarantuje to bowiem dobre niwelowanie drgań urządzenia oraz uniemożliwi przesuwanie się ciętego materiału.

Promień krzywizny

Wielkość ta warunkuje precyzję cięcia, ponieważ określa najcięższą, możliwą do założenia w urządzeniu taśmę tnącą. Warto przy tym pamiętać, że niezależnie od grubości, taśma powinna być jak najlepszej jakości, ponieważ to właśnie od niej zależy komfort naszej pracy.

Ważne są również detale

Oprócz podstawowych parametrów typowo warunkujących wybór piły taśmowej, podczas zakupu urządzenia, ważne jest, czy piła ma przechylny stół roboczy, jak rozwiązana jest regulacja maszyny, czy widoczne są wskaźniki napięcia taśmy, czy urządzenie zaopatrzone jest w osłony. Ponadto, jeśli piła taśmowa ma żeliwne koła zamachowe, będzie stabilniejsza i wygodniejsza w prowadzeniu ciętego elementu.

Jaką piłę taśmową wybrać?

Piła taśmowa jest ważnym elementem wyposażenia warsztatu. Kupując odpowiedni model, nigdy nie możemy kierować się niską ceną. Tylko najlepsze serie spełniają wszystkie kryteria sprawnego i bezpiecznego urządzenia. Nawet, zdawałoby się nieistotne dodatki, takie jak obudowa czy dobrze ulokowane prowadnice, działają na korzyść precyzyjnego cięcia. Im więc sprzęt jest lepszej jakości, tym jesteśmy bardziej usatysfakcjonowanie efektami naszej pracy.

Piła taśmowa dla hobbystów

Ponadto, jeśli używamy piły przy pracach hobbystycznych, np. do modelarstwa, piła nie musi mieć zbyt dużej mocy, ale za to koniecznie musi pracować precyzyjnie.  Wówczas wystarczy piła niewielka, lekka, stosunkowo tania.

Jeśli hobby wymaga cięcia twardszego drewna lub tworzyw sztucznych albo urządzenie jest wykorzystywane często, lepiej jednak zaopatrzyć się w piłę stołową. Cięższą i droższą, ale wydajniejszą

Piła taśmowa dla stolarzy

Urządzenie profesjonalne powinno posiadać atesty i znacznie większe możliwości pracy. Piła profesjonalna ma dużą wydajność i równie dobrze sprawdza się do cięcia sklejek i płyt, jak i grubych konarów. Taka piła powinna pracować wydajnie i cicho.

Przy zakupie profesjonalnych pił taśmowych warto też zwrócić uwagę na twardość taśmy. Intensywna eksploatacja i duże siły ścierania wymagają stosowania najwyższej jakości produktu.

Skorzystaj z porady ekspertów!

Kupując piłę taśmową, musisz mieć pewność, że wybierasz model najlepszy dla siebie. Jeśli jej nie masz, skorzystaj z rady ekspertów.