Wczytuję dane...

Czym i jak ciąć blachę? Przegląd najlepszych metod

Stosowanie niewłaściwych narzędzi do cięcia blachy lub blachodachówki może być nie tylko niebezpieczne dla zdrowia, ale przede wszystkim może przyczynić się do trwałego uszkodzenia ciętego materiału. Czym ciąć blachę i jak to robić, aby nie utraciła ona swoich właściwości? Sprawdź nasz poradnik.

Czym i jak ciąć blachę - mężczyzna tnie blachę nożycami

Czym ciąć blachę trapezową?

Dobór odpowiednich narzędzi do cięcia blachy trapezowej jest kluczowy, aby cięcie było efektywne, bezpieczne i nieobciążające dla osoby, która je wykonuje. Warto pamiętać, że cięcie niewłaściwym sprzętem może być technicznie możliwe, jednak efekt pracy będzie niezadowalający. Jakie są więc zalecane możliwości? Można się zdecydować na ręczne narzędzie do cięcia blachy lub na elektronarzędzia. Poniżej znajdują się szczegółowe informacje na temat dostępnych rozwiązań oraz plusy i minusy ich zastosowania.

Ręczne narzędzia do cięcia blachy - nożyce

Nożyce do cięcia blachy trapezowej i blachodachówki to najprostsze i najpopularniejsze rozwiązanie wykorzystywane nie tylko przez amatorów, ale i profesjonalistów w branży. Jak każde rozwiązanie tego typu ma swoje zalety oraz wady. Na korzyść tej metody przemawia przede wszystkim cena. Koszt bardzo dobrej jakości nożyc nie pokrywa się z ceną przeciętnych nożyc elektrycznych. I chociaż nożyce wymagają użycia zdecydowanie większej siły, a praca sama w sobie jest wolniejsza, to kontrola nad narzędziem jest lepsza, a cięcie bardziej precyzyjne.

Nożyce do blachy bez problemu poradzą sobie z trudno dostępnymi miejscami. Będzie to także idealne rozwiązanie dla osoby mniej doświadczonej. Minusem jest z pewnością tempo pracy. Cięcie nożycami większej ilości materiału może być męczące dla operatora i zajmie więcej czasu. Nie będzie to jednak aż tak odczuwalne przy niewielkich ilościach blachy.

Elektronarzędzia do blachy trapezowej

Faktem jest, że nożyce do cięcia blachy akumulatorowe są bardziej wydajne niż ich ręczne odpowiedniki. Elektronarzędzia służą do szybkiego cięcia blach po liniach prostych lub ewentualnie niewielkich zakrzywieniach, nie poradzą sobie jednak ze skomplikowanymi kształtami lub trudno dostępnymi miejscami. Z kolei będą idealnym rozwiązaniem do cięcia dużej ilości blach. Przy dużych nakładach materiału operator pracę wykona szybciej i będzie ona zdecydowanie lżejsza.

Na co zwrócić uwagę, wybierając narzędzia do cięcia blach?

Najważniejszym kryterium wyboru jest jakość ostrzy. To od nich zależy efektywność cięcia, więc powinny być niezawodne. Idealnym wyborem będą ostrza wykonane ze stali HSS, która jest twarda, wytrzymała i odporna na tępienie się. Ponadto wybierając nożyce ręczne, warto zwrócić uwagę na długość dźwigni. Długa dźwignia nie wymaga użycia dużej siły, jednak operator potrzebuje wprawy, aby cięcie było proste. Optymalnym rozwiązaniem będzie zakup nożyc z dodatkową dźwignią.

W przypadku nożyc elektrycznych warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Im większa, tym dłużej można pracować bez przerwy. Dodatkowo warto wziąć pod uwagę zakup dodatkowej baterii, aby móc kontynuować pracę, kiedy jeden akumulator się rozładuje. Ostatnia niemniej ważna kwestia to producent. Kupując sprzęt znanych, polecanych marek zyskujesz gwarancję nabycia urządzenia wysokiej jakości, odpowiednio zaprojektowanego i trwalszego, które będzie gotowe do pracy w każdych warunkach.

Jak ciąć blachę? Najważniejsze zasady

Dobór odpowiedniego urządzenia to jedno, a kwestie bezpieczeństwa to kolejna rzecz, o której należy pamiętać. Podczas cięcia blachy należy pamiętać o odpowiednim ubraniu ochronnym. Najważniejsze są jednak dobre rękawice oraz okulary. Co jeszcze należy wiedzieć? Blachy nie należy ciąć tępym narzędziem. Praca nie tylko będzie męcząca i nieefektywna, ale może doprowadzić do naprężeń lub znaczących zniekształceń krawędzi, narażając je tym samym na działanie korozji. Z tego samego powodu nie jest odpowiednie cięcie blachy wyrzynarką lub szlifierką kątową. Jest to tzw. cięcie na gorąco, które powoduje zmianę struktury materiału i narażenie jej na korozję (w miejscu cięcia oraz w miejscach, gdzie spadają iskry). Należy pamiętać, że niezależnie od urządzenia, cięcie powinno być delikatne. Blacha trapezowa nie jest odporna na duże obciążenia mechaniczne. Użycie siły w innym celu niż zaciśnięcie nożyc może doprowadzić do uszkodzenia lub zniekształcenia struktury materiału.