Wczytuję dane...

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa – jaką wybrać?

W każdym przydomowym warsztacie powinna się znaleźć przynajmniej jedna szlifierka. Przy jej pomocy można w szybki, kompleksowy i precyzyjny sposób obrabiać i wygładzać zróżnicowane powierzchnie. Szlifierka przydaje się więc do wielu prac zarówno w domu, jak i w ogrodzie. Na co zwrócić uwagę, wybierając nowy sprzęt? Jaka szlifierka będzie lepsza – oscylacyjna czy mimośrodowa? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Szlifierka oscylacyjna czy mimośrodowa - mężczyzna szlifujący drewnianą belkę

Czym charakteryzują się szlifierki oscylacyjne?

Szlifierki oscylacyjne to urządzenia stosunkowo łatwe w obsłudze. Wyposażone są w stopę, która jest napędzana silnikiem i do której przymocowuje się papier ścierny o określonej gradacji (za pomocą rzepu lub mechanizmu blokady). Stopa wykonuje ruch oscylacyjny (wahadłowy), a więc porusza się wyłącznie w przód i w tył. Oscylacja oznacza dużą częstotliwość drgań, a zarazem niewielką amplitudę, dzięki czemu możliwe jest wygładzanie dużych i równych powierzchni. Dostępne na rynku szlifierki oscylacyjne akumulatorowe i sieciowe różnią się między sobą poszczególnymi parametrami takimi jak: moc silnika, liczba oscylacji na minutę, ilość cykli, wielkość czy kształt stopy.

Do jakich prac przydaje się szlifierka oscylacyjna?

Szlifierki oscylacyjne to urządzenia przeznaczone do szlifowania płaskich lub delikatnie zaokrąglonych i stosunkowo równych powierzchni. Tego typu szlifierka Idealnie sprawdzi się więc do drewna, do gipsu, do kamienia, a nawet do betonu. W obróbce drewna służy do wygładzania wstępnie przygotowanych powierzchni. W przypadku gipsu, ze względu na warunki pracy warto wybrać model z uszczelniaczem i wyjściem do odprowadzania pyłu. Decydując się na szlifierkę oscylacyjną, warto zapamiętać, że im większa stopa, tym szybciej uda się obrobić określoną powierzchnię. Szlifierki ze stopą w kształcie delty pozwalają na dotarcie do trudniej dostępnych miejsc.

Jak działa szlifierka mimośrodowa?

Szlifierka mimośrodowa w przeciwieństwie do oscylacyjnej nie wykonuje jedynie ruchu wahadłowego (przód i tył), ale także obrotowy (wokół własnej osi). Wyposażona jest w wymienny elastyczny talerz, za pomocą którego można szlifować lub polerować nie tylko powierzchnie płaskie, ale także wklęsłe i wypukłe. Sprawdzi się w przypadku materiałów drewnianych, stalowych lub kamiennych. Szlifierka mimośrodowa osiąga ruch obrotowy w sposób wymuszony lub niewymuszony. Ruch wymuszony jest wtedy, kiedy silnik wprawia urządzenie zarówno w ruch oscylacyjny, jak i obrotowy. Ten rodzaj szlifierek wyróżnia się dużą prędkością, ale i gwałtownością pracy.

Obsługa tego typu sprzętów wymaga użycia większej siły w trakcie pracy. Ruch niewymuszony jest wtedy, kiedy silnik odpowiada wyłącznie za ruch wahadłowy, a ruch obrotowy powstaje na skutek działania mechanizmu mimośrodowego, który powoduje drgania talerza. Drgania poprzez siłę odśrodkową, wprawiają stopę w ruch obrotowy. Ten rodzaj urządzeń jest wrażliwy na docisk. Użycie zbyt dużej siły może spowolnić działanie sprzętu. Szlifierki mimośrodowe akumulatorowe i sieciowe również różnią się między sobą mocą silnika, ilością cykli oscylacyjnych, skokiem oscylacji, prędkością obrotową czy wielkością stopy.

Kiedy najlepiej sprawdza się szlifierka mimośrodowa?

Szlifierka mimośrodowa, tak samo jak oscylacyjna, może być wykorzystywana do obróbki różnego rodzaju powierzchni. Wszystko zależy od doboru odpowiedniego papieru ściernego. Jednak jeżeli obrabiana powierzchnia ma elementy wklęsłe, wypukłe, nie jest całkowicie płaska, tylko szlifierka mimośrodowa poradzi sobie w takiej pracy. Dzięki czemu jest to urządzenie bardziej uniwersalne niż jej oscylacyjne odpowiedniki o podobnych parametrach technicznych.

Jaką szlifierkę wybrać – oscylacyjną czy mimośrodową?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, jaka szlifierka – oscylacyjna czy mimośrodowa – będzie lepsza. W pierwszej kolejności należy ustalić, do jakich prac chcemy wykorzystywać szlifierkę. Jeżeli zależy nam na urządzeniu wielofunkcyjnym, które nie tylko będzie szlifować, ale także polerować różne, płaskie, wypukłe, wklęsłe powierzchnie wykonane z drewna, kamienia, stali czy betonu to z pewnością warto kupić szlifierkę mimośrodową. Jednak jeżeli zależy nam na prostych pracach szlifierskich, obróbce powierzchni płaskich o dużych rozmiarach, wystarczy szlifierka oscylacyjna. Następny krok to wybór sprzętu o określonych parametrach. Warto poświęcić temu chwilę, aby nowy sprzęt był w pełni dostosowany do naszych potrzeb i oczekiwań.