Wczytuję dane...

Jaka kosiarka spalinowa? Sprawdź, jak wybrać najlepszą

Kosiarka spalinowa nie bez przyczyny jest najczęściej wybierana na potrzeby przydomowych ogrodów i ROD, a jednocześnie jest standardem u profesjonalistów. Sprzęt jest wygodny, mocny i wydajny. Nadaje się do koszenia nawet dużych połaci trawnika. Oczywiście o jakości decydują parametry i materiały wykonania danego modelu. Jak wybrać dobrą kosiarkę spalinową w optymalnej cenie? Jakiej firmy kosiarka będzie najlepsza na potrzeby przydomowego trawnika? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Jaka kosiarka spalinowa - podpowiadamy, jak wybrać najlepszą

Jak wybrać kosiarkę spalinową? Najważniejsze parametry

Wybierając kosiarkę spalinową, najczęściej kierujemy się rankingami, reputacją producenta lub parametrami. W tym ostatnim elemencie dwa ważne zagadnienia dotyczą napędu – wybrać kosiarkę z napędem czy bez? Jaka moc kosiarki spalinowej jest odpowiednia? Jaki silnik do kosiarki spalinowej wybrać? Nie ma złotej recepty, gdyż wybór zazwyczaj jest konsensusem pomiędzy chęciami (wymarzony model) a ceną. Trzeba to zoptymalizować pod własne potrzeby.

  • Moc silnika – im większa, tym urządzenie jest wydajniejsze. Parametr wpływa jednocześnie na większą szerokość roboczą (i zużycie paliwa). Większej mocy wymagają kosiarki z napędem. Najczęściej wybiera się modele o mocy 3,5-5KM.
  • Rodzaj silnika – poszczególne modele wyposażone są w silnik dwu- lub czterosuwowy. Te pierwsze są lżejsze, zwrotniejsze, często mocniejsze i radzą sobie na nierównym terenie. Jednocześnie jednak zużywają więcej paliwa, emitują więcej spalin i hałasu. Kosiarki z silnikami czterosuwowymi to ekonomiczniejsze rozwiązanie, a przy tym bardziej przyjazne środowisku naturalnemu.

  • Szerokość robocza – im kosiarka szersza, tym szybciej uda się skosić trawnik. Szerokie kosiarki są szczególnie polecane na dużych trawnikach, na których nie ma przeszkód, np. drzew czy krzewów. W przypadku, gdy trzeba manewrować pomiędzy większymi roślinami czy innymi elementami lepiej wybrać węższy, ale zwrotniejszy sprzęt. Szerokość koszenia oscyluje w granicach 40-60cm, różnica więc jest odczuwalna.
  • Wysokość koszenia – dobre modele mają duży zakres koszenia (np. od 19 do 101 mm). Trzeba jednak pamiętać, że skrajne wartości dotyczą „zadań specjalnych”. Trawnik tradycyjnie kosi się na wys. 35-40mm. Koszenie poniżej 30mm, zwłaszcza latem, jest niekorzystne dla trawy. Wyższe parametry (80-100mm) są potrzebne w przypadku pielęgnacji łąki kwietnej i pierwszego koszenia młodego trawnika.
  • Mechanizm tnący – może być wrzecionowy lub rotacyjny. Pierwsze rozwiązanie sprawdza się przy pielęgnacji niskich, dekoracyjnych trawników. Trawa po koszeniu wygląda ładniej. Kosiarki rotacyjne są prostsze w budowie, lepiej radzą sobie z wysoką trawą i można pracować nimi na nierównym terenie.

Kosiarka spalinowa z napędem czy bez?

Kosiarki bez napędu to tradycyjny sprzęt, który jest napędzany siłą mięśni osoby użytkującej. Na równych trawnikach w większości przypadków taki mechanizm jest wystarczający. Napęd zapewnia jednak większy komfort pracy. Nie trzeba pchać kosiarki, gdyż automatycznie porusza się do przodu. Jest szczególnie przydatna w przypadku większego, mocnego sprzętu (przy czym trzeba pamiętać, że kosiarki bez napędu są lżejsze), na nierównym terenie oraz przy użytkowaniu przez osoby starsze. Do koszenia trudnego, nierównego terenu poleca się kosiarki z napędem na tylną oś. Zapewnia to płynniejszą jazdę i tym samym szybszą pracę.

Ile kosztuje kosiarka spalinowa?

Zakup kosiarki spalinowej to wydatek rzędu od tysiąca do kilku tysięcy złotych. Cena zależy od parametrów, technologii i jakości użytych materiałów. Istnieje spora korelacja pomiędzy ceną a mocą/jakością silnika. To najważniejszy element. Ponadto na cenę wpływa także napęd i różnorodne usprawnienia, np. system Honda Versamov, który umożliwia komfortowe zbieranie i przerabianie koszonej trawy. Najważniejsze, aby kosiarkę dopasować pod względem parametrów do rzeczywistych potrzeb. W ten sposób nie przepłacisz. Nie można także nadmiernie oszczędzać, jakość zawsze powinna być na pierwszym miejscu.

Jaka kosiarka spalinowa jest najlepsza? Sprawdź polecane modele

Częstym kryterium wyboru sprzętu jest cena. Nawet w obrębie poszczególnych półek cenowych można znaleźć lepsze i gorsze modele. Które spalinowe kosiarki wyróżniają się pozytywnie?

Jaka kosiarka spalinowa do 1000?

Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GV 44 PK – to jeden z modeli najtańszych, a jednocześnie przyzwoitych pod względem parametrów. Ma moc 1,8KM, szerokość roboczą wynoszącą 41cm i wagę 41kg. Sprawdza się w małych i średnich przydomowych ogrodach, a także na ROD.

Jaka kosiarka spalinowa do 1500?

Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GV 48 PK ALLROAD4 – to wydajne urządzenie o mocy 5,5K i szerokości koszenia wynoszącej 46cm. Ma duże, mocne koła, co ułatwia poruszanie. Regulacja wysokości cięcia wynosi od 28 do 75 mm.

Jaka kosiarka spalinowa do 2000?

Kosiarka spalinowa Oleo-Mac GMC 53 VK ALLROAD4 z regulacją prędkości – szerokość robocza wynosi 51cm, wysokość od 28 do 75 mm (przy 5-stopniowej regulacji). Model wyposażony w regulację prędkości jazdy od 2,5 do 4,5 km/h.

Jaka kosiarka spalinowa do 2500?

Jednym z cieszących się dużą popularnością modeli jest kosiarka spalinowa Honda HRG 466 SKEP GCV 145 + zestaw – wyposażona w najnowszy czterosuwowy silnik Honda, który jest nie tylko wydajny, ale też ekologiczny i łatwy w obsłudze. Kosiarka posiada wspomniany wcześniej system Honda Versamov, który umożliwia zbieranie do kosza, rozrzucanie lub mielenie trawy lub liści bez żadnych dodatkowych części lub narzędzi. Szerokość cięcia wynosi tu 46cm, wysokość w przedziale 20-74 mm.

Kosiarka spalinowa z napędem VICTUS VS48H170 (silnik HONDA) – to wygodny sprzęt poruszający się automatycznie. Sprawdza się na trudniejszym terenie. Szerokość cięcia wynosi 48cm. Jest wydajna, a jednocześnie bardzo zwrotna.

Zakup kosiarki to inwestycja na lata, a ze sprzętu regularnie korzysta się od wiosny do jesieni. Dlatego postawić na model wydajny, a jednocześnie wygodny w użytkowaniu.