Wczytuję dane...

Jaka myjka ciśnieniowa? Jaki model wybrać do okien?

Myjka ciśnieniowa wydaje się sprzętem zbędnym w domu i kojarzy się z urządzeniem wykorzystywanym w specjalistycznych firmach sprzątających. Coraz więcej osób przekonuje się jednak, że myjki znacznie przyspieszają prace porządkowe, a ich wykorzystywanie jest wygodne, proste i bezpieczne, a przy tym pozwala na ograniczenie ilości wody oraz środków czyszczących.

Na jakich zasadach działa myjka ciśnieniowa?

W myjce ciśnieniowej woda doprowadzana jest do pistoletu natryskowego wężem. Wydostaje się z niego z odpowiednią siłą, co pozwala łatwo i szybko usuwać brud nawet z trudnych do czyszczenia powierzchni. Co najważniejsze, wiele myjek posiada lance z możliwością zmiany ich długości. Dzięki temu, podczas prac, nie trzeba się schylać, ani wchodzić na drabinę. Inne, przeznaczone głównie do prac domowych, są ręczne i niewielkie. Siłę wody można modyfikować, w zależności od rodzaju wykonywanych prac. Strumieniem rozproszonym z powodzeniem umyjemy samochód, natomiast mocnym i rotacyjnym zabrudzoną posadzkę.

Rodzaje myjek ciśnieniowych

Wybór odpowiedniej myjki ciśnieniowej zależy od sposobu i częstotliwości jej używania. Urządzenia dzielą się na trzy klasy siły roboczej. Różnią się również rodzajem napędu.

Wielkość jednostek ciśnieniowych

  • Klasa podstawowa

To najprostszy typ urządzeń, które osiągają max. 100 barów. Najlepiej sprawdzają się przy użytkowaniu sporadycznym i na małych powierzchniach. Podstawowe myjki ciśnieniowe Karcher pracują wydajnie, ale stosunkowo delikatnie. Najlepszym przykładem tej klasy jest myjka Makita.

  • Klasa średnia

Myjki te pracują z siłą ok. 130 barów i zazwyczaj wyposażone są w dodatkowe akcesoria, znacznie rozszerzające możliwości ich zastosowania. Mocną myjką w tej klasie jest myjka ciśnieniowa Karcher.

  • Klasa premium

Te urządzenia są najdroższe, ale do pracy wykorzystują ciśnienie min. 200 barów. Mają bogate wyposażenie i szerokie możliwości wykorzystania. Polecane są do intensywnego czyszczenia, pracy w specjalistycznych firmach sprzątających i usuwania szczególnie trudnych zanieczyszczeń. Idealnym przykładem jest myjka ciśnieniowa Karcher lub myjki wysokociśnieniowe Makita.

Rodzaj napędu

  • Myjki elektryczne

Urządzenia są lekkie i wymagają stałego podłączenia do gniazdka lub sieci trójfazowej. Są najlepsze do prac domowych.

  • Myjki hybrydowe

Działają po podłączeniu do gniazdka elektrycznego lub posiadają pojemny akumulator. Są praktyczne w zastosowaniu, jeśli zadbamy o stan ich ogniwa. Są cięższe, niż myjki elektryczne, ale można nimi pracować również bez dostępu do źródła prądu

  • Myjki spalinowe

Pracują na silnikach zasilanych mieszanką paliwową. Ich główną zaletą jest mobilność i niezależność od stałego źródła prądu. Są też niestety modelami najcięższymi.

Rodzaj pompy

Istotną różnicą w myjkach ciśnieniowych jest również rodzaj pompy. Liczy się zwłaszcza materiał, z jakiego ta jest wykonana. Determinuje to długość pracy, a także żywotność myjki. Do produkcji pomp używa się między innymi kompozytów, aluminium i mosiądzu.

Domowe zastosowanie myjek ciśnieniowych

Myjki ciśnieniowe można wykorzystać przy wielu pracach porządkowych w domu. To sprzęt, którym można umyć elewację budynku wykończoną tynkiem, cegłą, deskami czy panelami z tworzyw sztucznych. Myjkami idealnie wyczyścimy ogrodzenia, podjazdy i ścieżki. Trzeba jedynie uważać przy myciu źle zabezpieczonych płotów metalowych. Wysokie ciśnienie wody może bowiem zaognić ogniska rdzy. Myjką oczywiście można myć samochody oraz rowery pod warunkiem, że zachowamy odpowiedni odstęp między lancą a karoserią. Zbyt mała odległość może uszkodzić lakier, uszczelki, a nawet obluzować lusterka czy pióra wycieraczek samochodowych. Domowymi myjkami można również sprawnie umyć okna. Urządzenia do tego wykorzystywane są niewielkie, lekkie i zasilane akumulatorami. Myjki do okien często mają w wyposażeniu butelki ze spryskiwaczem, ssawki, mikrofibry. Myjki świetnie czyszczą też podłogi. Szczególnie sprawdzą się do doczyszczania fug.

Na co zwracać uwagę przy zakupie myjki ciśnieniowej?

Kupując myjkę ciśnieniową, lepiej sprawdzić, czy ma dodatkowe wyposażenie. Ważne, aby urządzenie miało kilka dysz, pianownicę z dozownikiem detergentów oraz końcówki ze szczotkami i gąbką. Warto wybrać model, który ma grzałki oraz dodatkowy pojemnik na środki czyszczące.

Praktycznym rozwiązaniem przy zakupie myjek ciśnieniowych jest wybór modelu, do którego można dokupować poszczególnie akcesoria. Pozwoli to reagować na rosnące potrzeby używania kolejnych elementów.

Kup model dopasowany do potrzeb!

Dobór dobrej myjki jest istotny, bo gwarantuje jej ekonomiczne i praktyczne wykorzystanie. Zalecamy zatem szczególne przeanalizowanie własnych potrzeb i oferty sklepu.