Wczytuję dane...

Jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać? Sprawdź poradnik

Planujesz zakup nowej wiertarko-wkrętarki i nie wiesz, jaki model sprawdzi się w Twoim przypadku? Nie jesteś do końca pewien, co oznaczają poszczególne parametry i na co zwrócić uwagę? Na rynku dostępnych jest wiele zróżnicowanych modeli, dlatego warto wiedzieć, co wybrać, aby urządzenie spełniało konkretne wymagania i było odpowiednie do zaplanowanych prac.

Jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać - praktyczny poradnik

Jak wybrać wiertarko-wkrętarkę? Najważniejsze parametry

Wybór jednego konkretnego modelu spośród całej dostępnej na rynku gamy elektronarzędzi może być problematyczny, dlatego poniżej przedstawiamy zestawienie najważniejszych parametrów. Dzięki temu łatwiej podejmiesz decyzję, jaką wiertarko-wkrętarkę wybrać.

Zasilanie

Decydując się na zakup nowej wiertarko-wkrętarki w pierwszej kolejności zastanawiamy się, czy wybrać model sieciowy, czy akumulatorowy. Każdy z tych rodzajów ma swoje wady i zalety. Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa z pewnością sprawdzi się, jeśli lubisz majsterkować, naprawiać niewielkie rzeczy w domu czy w domowym warsztacie. Jest też idealna do wszelkiego typu prac w trudno dostępnych miejscach. Modele akumulatorowe są lekkie, poręczne, łatwe w obsłudze.

Z drugiej strony trzeba pamiętać, aby baterie naładować. W przypadku długotrwałych prac akumulator może się rozładować. Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe są też z reguły słabsze, więc mogą nie poradzić sobie z wierceniem w twardym betonie lub w murze. Decydując się na model akumulatorowy, warto sprawdzić, czy jest możliwość zakupu dodatkowych baterii i czy ewentualnie są one kompatybilne z innymi urządzeniami tego samego producenta.

Wiertarko-wkrętarki sieciowe są zawsze gotowe do pracy, mogą pracować przez długi czas i najczęściej bez problemu poradzą sobie z wierceniem w najtwardszych podłożach. Z drugiej strony ich moc przekłada się na większy ciężar i nieco gorszą poręczność. Problemem może być niewystarczająco długi kabel i konieczność używania przedłużaczy, kiedy trzeba pracować z dala od źródła zasilania.

Moc

Im wyższe napięcie, tym więcej mocy dostaje urządzenie, co z kolei przekłada się na bardziej wydajną i szybszą pracę. Wiertarko-wkrętarki sieciowe o wyższej mocy mogą pracować dłużej bez ryzyka przegrzania. Wysoka moc w urządzeniach akumulatorowych pozwala m.in. na sprawne wkręcanie lub wykręcanie śrub.

Moment obrotowy

Moment obrotowy to parametr, który określa przenoszenie mocy z silnika do uchwytu, w którym znajduje się wiertło. Na rynku dostępne są narzędzia jednobiegowe i dwubiegowe. Biegi pozwalają dopasować ustawienia urządzenia do rodzaju wykonywanej pracy. Wiertarko-wkrętarki z jednym biegiem są wystarczające do typowych wierceń. Pierwszy bieg to wyższy moment obrotowy (siła z jaką kręci się wiertło) przy niższych prędkościach, drugi bieg to niższa siła skrętu (moment obrotowy) przy większej prędkości.

Zmiana prędkości

Opcja zmiany prędkości to bardzo istotny parametr. Pozwala w pełni dopasować ustawienia do materiału, z którym pracujesz. Możesz dokładniej wykonać pracę, kiedy zaczynasz wiercić powoli i stopniowo zwiększasz szybkość. Ponadto prędkość wiercenia, czyli obroty na minutę przekładają się na ogólną wydajność urządzenia.

Udar

Nie każda wiertarko-wkrętarka wyposażona jest w możliwość wiercenia udarowego, więc jeżeli planujemy pracę z trudnymi, twardymi materiałami (beton, cegły), warto wybrać model z udarem. W takim przypadku należy pamiętać, że do wiercenia udarowego konieczne są wiertła hartowane wykonane z węglika wolframu.

Jaka wiertarko-wkrętarka? Sprawdź polecane modele

Potrzebujesz konkretne propozycje sprzętu? Poniżej znajdziesz sprawdzone i polecane modele wiertarko-wkrętarek:

Jaka wiertarko-wkrętarka do 300 zł?

Jaka wiertarko-wkrętarka do 200 zł?

  • Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Makita DF033DZ 12V - urządzenie akumulatorowe z dwoma biegami i możliwością zmiany momentu obrotowego, dioda LED oświetlająca obszar roboczy.

  • Wiertarko-wkrętarka akumulatorowa Makita DDF453Z 18V - 16 ustawień momentu obrotowego, 2 biegi, szybko mocujący uchwyt na wiertło.

Wiertarka czy wiertarko-wkrętarka?

Jaka maszyna będzie lepsza dla majsterkowicza, wiertarka czy wiertarko-wkrętarka? Jeśli szukasz uniwersalnego rozwiązania, wyborem będzie wiertarko-wkrętarka, dzięki czemu za pomocą jednego urządzenia wykonasz większy zakres prac (wkręcanie śrub, wiercenie otworów). Ponadto wybierając model z udarem, z powodzeniem wykonasz wiercenia w niemalże każdym materiale.

Jeśli interesuje Cię zakup samej wkrętarki, sprawdź nasz poradnik: Jaka wkrętarka? Podpowiadamy, jak wybrać!