Wczytuję dane...

​​Jak i czym ciąć płytki? Praktyczny poradnik

Samodzielne wykonywanie remontu w mieszkaniu ma wiele korzyści, oczywiście o ile wykonuje je osoba, która ma zmysł do majsterkowania. To ogromna oszczędność, a przy tym pewność, że coś zostało zrobione porządnie, bez fuszerki. Jedną z kluczowych prac, na której można dużo zaoszczędzić, jest układanie płytek. Dlatego warto zaopatrzyć się w narzędzia do ich „obróbki”. Jak i czym ciąć płytki ceramiczne, gipsowe oraz gresowe?

Jak i czym ciąć płytki – mężczyzna tnie płytkę w remontowanym mieszkaniu

Czym ciąć płytki? – narzędzia ręczne i elektryczne

W sprzedaży dostępne są różnorodne narzędzia ręczne lub elektryczne, które pozwalają na cięcie różnorodnych płytek. Kluczem jest dopasowanie ich do rodzaju, np. płytek gresowych lub gipsowych. Podstawowym narzędziem do cięcia płytek ceramicznych jest nóż szklarski. Posiada kółeczko z wolframu, którym zarysowuje się linię cięcia. Następnie płytkę przełamuje się energicznym ruchem. Jak nietrudno się domyślić, takie cięcie wymaga dużej wprawy. Nierówne brzegi należy spiłować pilnikiem wolframowym. Do cięcia glazury, gresu oraz innych materiałów wykończeniowych wykorzystuje się także gilotynę (ręczną przecinarkę). Nadaje się do cięcia małych i średnich płytek. Może uszkadzać płytki bardzo cienkie (tj. poniżej 5 mm grubości). Wykonuje dokładne cięcia, ale wzdłuż linii prostych. Wydajniejsze są narzędzia elektryczne.

Wyróżnia się:

  • Elektryczne przecinarki z tarczą ruchomą – użytkownik steruje krawędzią tnącą, płytka w czasie cięcia pozostaje nieruchoma.

  • Elektryczna przecinarka z tarczą stałą – działa odwrotnie niż powyższe urządzenie. Użytkownik przesuwa płytkę wzdłuż tarczy, mechanizm tnący pozostaje nieruchomy.

Jak wybrać elektryczną przecinarkę? Czym ciąć płytki gresowe, gipsowe i ceramiczne?

Najczęściej stawia się sprzęt uniwersalny nadający się do wszystkich płytek. Do niego natomiast dobiera się odpowiednie tarcze, np. okrągłe do cięcia bardzo twardych materiałów (płytki gresowe). Ważnym parametrem jest długość cięcia, zwłaszcza gdy zależy nam na cięciu nowoczesnych, dużych płyt. O funkcjonalności przecinarki świadczy także maksymalna grubość cięcia. Wydajne modele pozwalają na cięcie grubych, mocniejszych płytek, używanych w domu, ale także na balkonie czy tarasie. Istotna jest moc, zwłaszcza przy częstym użytkowaniu i cięciu grubszych materiałów. Im większa, tym praca jest wydajniejsza. W domach czy małych pomieszczeniach roboczych lepiej sprawdzają się małe przecinarki ręczne lub stołowe, w większych warsztatach można postawić na przecinarki stolikowe. Bardzo często wybieranym profesjonalnym urządzeniem elektrycznym do cięcia płytek jest z większych maszyn: Przecinarka wgłębna elektryczna Rubi DC-250 1200 (54998) CPA 250 + osprzęt, natomiast jeśli chodzi o narzędzia ręczne, popularnością cieszą się modele: Profesjonalna przecinarka ręczna Rubi TZ-1300 17953 oraz Przecinarka do płytek BATTIPAV PROFI EVO 133.

Jak należy ciąć płytki?

Kluczowe zasady to optymalny dobór narzędzi czy tarcz do rodzaju, wielkości i grubości płytki oraz dokładność w trakcie pracy. Dla przykładu – do cięcia płytek o grubości powyżej 20 mm stosuje się tarcze typu turbo. Sposób cięcia oczywiście zależy od narzędzi.

  • Cięcie płytek za pomocą noża szklarskiego – na początku nożem zarysowuje się linię cięcia, następnie należy ją przełamać. Nierówne linie szlifuje się, ewentualne fragmenty można odłamać za pomocą szczypiec do glazury.

  • Cięcie płytek za pomocą przecinarki do glazury – na płytce zaznacza się linię, następnie kafel umieszcza na przecinarce. Przy pomocy kółka tnącego wykonuje się proste nacięcia. Po przycięciu należy docisnąć stopkę gilotyny do płytki, dzięki czemu zostanie przełamana. Nierówne krawędzie wyrównuje się szlifierką.

  • Cięcie płytek za pomocą przecinarki elektrycznej – sposób cięcia zależy od rodzaju maszyny. Przesuwa się płytkę lub mechanizm tnący. Praca jest wydajniejsza niż w przypadku powyższych narzędzi.

Tarcze (płytkę) należy prowadzić spokojnie, umiarkowanie wolno, bez nagłych szarpnięć i zmian prędkości. Skoki czy nadmierna szybkość może poskutkować skrzywieniem toru cięcia, przegrzania bądź spalenia tarczy.

 Cięcie płytki za pomocą przecinarki

Najlepsza przecinarka do cięcia płytek – nasze propozycje

Przy wyborze przecinarki do płytek zwraca się uwagę na zastosowanie, kluczowe parametry, a także na renomę producenta. Poniższe modele wyróżniają się w swoich klasach.

Przecinarka do płytek ceramicznych

Przecinarka do płytek ceramicznych Rubi TP-75-S 12956 to jedno z najwydajniejszych narzędzi ręcznych dostępne w atrakcyjnej cenie. Jej zastosowanie to cięcie płytek ceramicznych oraz gresu porcelanowego. Umożliwia cięcie płytek o grubości od 5 aż 20 mm. Długość cięcia wynosi 75 cm.

Przecinarka do płytek

Przecinarka do płytek BATTIPAV PROFI EVO 163 to model, który warto kupić w przypadku używania płytek o dużych gabarytach. Maksymalna długość cięcia wynosi 163 cm, zaś maksymalny rozmiar płytki do cięcia po przekątnej to 1150 mm x 1150 mm.

Przecinarka wgłębna z ruchomym stołem

Przecinarka wgłębna z ruchomym stołem Rubi DR-350 Zero Dust 230V 56940 to wszechstronne urządzenie, które przyda się w każdym warsztacie majsterkowicza. Nadaje się do cięcia różnorodnych materiałów: płytek ceramicznych, gipsowych, gresu, cegły, a nawet marmuru i granitu. Ma moc 2,61 kW. Maksymalna długość cięcia wynosi 64 cm.