Wczytuję dane...

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać i na co zwrócić uwagę? Podpowiadamy!

Odkurzacz przemysłowy sprawdza się tam, gdzie zawodzą odkurzacze powszechnie używane w domach. Jest mocniejszy, pojemniejszy, daje sobie radę w trudnych warunkach i na większych powierzchniach. Do czego służy odkurzacz przemysłowy? Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Jaki odkurzacz przemysłowy wybrać – odkurzacz Festool

Jak działa odkurzacz przemysłowy?

Zasada działania odkurzacza przemysłowego nie różni się w porównaniu z urządzeniami używanymi w mieszkaniach. Sprzęt po prostu zasysa zabrudzenia, oczyszczając daną powierzchnię. Wyłapuje większe i cięższe odpady, a także śmieci, które mogłoby uszkodzić mechanizm odkurzacza używanego w domu. Usuwa takie zanieczyszczenia jak pyły, lakiery, farby, pleśń, duże ilości trocin, drobnego kruszywa i gipsu.

Klasy pyłów a wybór odkurzacza

W zależności od miejsca pracy mamy do czynienia z różnymi klasami pyłów, które szereguje się według wartości MAC (maximum allowable concentration – maksymalne dopuszczalne stężenie). Wartość MAC oznacza maksymalne stężenie pyłu w miejscu pracy w mg/m3. Pyły dzieli się na trzy klasy L, M oraz H.

  • L – to klasa pyłu, która charakteryzuje się niską szkodliwością np. kurz domowy, ziemia czy wapno.

  • M – określa pyły o średniej szkodliwości np. pyły drzewne, pyły z gipsu, cementu, betonu czy farb.

  • H – jest to klasa o wysokiej szkodliwości. Pyły z tej klasy są niebezpieczne dla zdrowia i mogą być rakotwórcze. Np. azbest, pleśń i resztki z wełny mineralnej.

Aby dobrać odkurzacz z odpowiednim filtrem przeciwpyłowym, powinniśmy w pierwszej kolejności kierować się klasą pyłu, z którą mamy styczność. Uchroni nas to przed potencjalnymi niebezpieczeństwami.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem odkurzacza przemysłowego?

Odkurzacz przemysłowy powinien być dopasowany do potrzeb – realnego wykorzystania. Dlatego tak ważny jest odpowiedni wybór urządzenia do rodzaju zanieczyszczeń. Istotna jest także częstotliwość użytkowania. Jednocześnie warto pamiętać, że na urządzeniach tego typu nie powinno się nadmiernie oszczędzać. Liczy się wydajność, kluczowe parametry i jakość materiałów wykonania.

Jaki odkurzacz przemysłowy kupić?

Przy wyborze odkurzacza warto również kierować się jego wydajnością. Uznaje się, że odkurzacz, który ma zastosowanie przemysłowe, powinien mieć moc przynajmniej 1200W. Z reguły wystarcza na wszelkie potrzeby domowe czy nawet zakładu pracy i działalności komercyjnej. Taką charakterystykę ma m.in. odkurzacz przemysłowy Metabo ASR 50 L SC 1400 W 602034000. Odkurzacze do zadań specjalnych, które radzą sobie w najcięższych warunkach, mają znacznie wyższe parametry, np. 3000W. Mocno rozbudowane modele mogą posiadać więcej niż jeden silnik. Istotna jest także długość kabla i węża, w szczególności, gdy urządzenie służy do oczyszczania rozległych hal, magazynów czy placów budowy. Dobry odkurzacz przemysłowy powinien dotrzeć nawet do najdalszych zakątków. Dla wydajności i komfortu pracy znaczenie ma wielkość przepływu maksymalnego. Odkurzacze przemysłowe są cięższe od domowych, ale ze względu na wyposażenie w solidne koła ich transport i użytkowanie nie sprawia żadnych problemów. Dla generowania oszczędności zaleca się stawiać na sprzęt eko o względnie niskim poborze prądu.

Jaki odkurzacz przemysłowy do domu?

Na potrzeby domu, a także przydomowego gospodarstwa, warto zaopatrzyć się w przyzwoity sprzęt. Taki, który wychwytuje drobne odpady, ma niezłe parametry i przystępną cenę. Takie kryteria spełnia m.in. odkurzacz przemysłowy Makita VC2512L 1000W. Ma moc 1000W i przepływ powietrza max: 3600 l/min. Waży 8 kg i daje sobie radę także w profesjonalnej pracy.

Jaki odkurzacz przemysłowy do garażu?

Odkurzacz do garażu powinna charakteryzować możliwie największa moc. Długość kabla nie jest aż tak istotna, jak w przypadku odkurzaczy do hal i magazynów. Natomiast warto postawić na urządzenie uniwersalne i wielofunkcyjne. Warto sięgnąć np. po odkurzacz przemysłowy STARMIX ISC L-1625 Top SX018577 + STM02 + przystawka bohrfixx. Pozwala m.in. usunąć pyły z elektronarzędzi oraz posiada sensor, który wyłącza urządzenie, kiedy nadmiernie wypełni się wodą.

Jaki odkurzacz przemysłowy na budowę?

Na budowie przydaje się odkurzacz, który zasysa różnego rodzaju drobne odpady – od pyłów, resztek cementu, piasku po gips. Warto rozważyć zakup odkurzacza, który przeznaczony jest do ciągłej i wymagającej pracy wraz z automatycznym oczyszczaniem filtrów podczas pracy. Takimi odkurzaczami są:

Dodatkowo sprawdzą się w warsztacie, np. podczas pracy z użyciem frezarek do renowacji i szlifierek z osprzętem diamentowym.

Przed zakupem własnego odkurzacza poznaj wszystkie parametry, na których Ci zależy i wybierz model dopasowany do Twoich potrzeb!