Wczytuję dane...

Jaki traktorek kosiarka? Podpowiadamy, na co zwracać uwagę

Osoby, które są szczęśliwymi posiadaczami ogrodu z dużym trawnikiem, często rozważają zakup wygodnego traktorka ogrodowego. Taki sprzęt, chociaż znacznie droższy od zwykłej kosiarki, zwraca się w postaci oszczędności czasu i dużej wygody pracy. W dodatku można go rozbudować o dodatkowe funkcje. Jaki traktorek do koszenia wybrać? Czym kierować się przy wyborze? Jaka kosiarka traktorek jest najlepsza? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Jaka kosiarka traktorek jest najlepsza?

Zakup traktorka ogrodowego to duża inwestycja, dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. Należy dobrać model do rzeczywistych potrzeb i możliwości. Poszczególne parametry decydują o przydatności sprzętu w określonych warunkach.

Jednych z pierwszych aspektów, na które zwraca się uwagę przy wyborze traktorka kosiarki, jest rodzaj i moc silnika (KM). Urządzenia często mają silniki jedno- lub dwucylindrowe. Napęd ma znaczenie. Najwydajniejsze w tym wypadku są traktorki spalinowe. Dobre modele posiadają kilka opcji biegów do przodu i do tylu. Skrzynia może być ręczna lub automatyczna.

Mechanizm koszący jest istotny dla precyzji i wydajności koszenia. Najczęściej są to dwa ostrza poruszające się rotacyjnie. Mechanizm może być umieszczony pod ramą maszyny lub z przodu. To drugie rozwiązanie zapewnia większą precyzję pracy. W poszczególnych modelach wyrzut skoszonej trawy następuje do kosza lub na bok. Wydajność koszenia zależy od szerokości roboczej (średnio 60-125cm). Im większa, tym szybciej uporamy się z trawnikiem. Jednocześnie wpływa to na zwrotność maszyny. Oczywiście wciąż jest to głównie determinowane przez inny parametr – promień skrętu. Kosiarki o dużej szerokości przydają się na rozległych połaciach jednolitego trawnika, o mniejszej ułatwiają koszenie pomiędzy drzewami i w różnych zakamarkach. Kolejno warto zwrócić uwagę na wysokości cięcia (np. 30-90mm) i stopnie regulacji.

Przy urządzeniach spalinowych sprawdza się pojemność baku. W końcu dłuższa praca bez konieczności dolewania paliwa to wygoda. Kosiarka traktorek wyposażona w tempomat pozwala na utrzymanie stałej prędkości bez potrzeby stałego trzymania nogi na gazie.

O komforcie pracy decyduje również stanowisko kierowcy. Przy konkretnych modelach sprawdza się jego ustawienie i szacuje, czy właśnie taki układ jest odpowiedni. Ważny aspekt to zakres regulacji fotela.

Dodatkowe funkcje traktorka, które warto wziąć pod uwagę

Wygodnym rozwiązaniem jest wyposażenie traktora w kosz (im pojemniejszy, tym lepiej). Zebrana trawa nie zaśmieca trawnika, nie trzeba jej grabić. Nadaje się natomiast do tworzenia pryzm w kompostowniku. Niektóre modele wysokiej klasy mają tryb automatycznego opróżniania kosza. Przydatne są również funkcje mielenia trawy. Dzięki temu więcej materiału organicznego zmieści się w koszu. Blokada mechanizmu różnicowego ułatwia poruszanie się na trudnym terenie. Traktorek kosiarka nie musi mieć stałej szerokości koszenia – w niektórych modelach ten element można regulować i dostosowywać do bieżących potrzeb. Traktorek kosiarka w odróżnieniu od typowej kosiarki jest bardziej wszechstronny. Może posłużyć do ciągnięcia przyczepki. Zimą natomiast można doczepić do niego pług. To efektowne urządzenie, które z powodzeniem wykorzystasz do ośnieżenia drogi, chodnika czy ścieżek w ogrodzie.

3 propozycje traktorków do koszenia trawy

Poza parametrami warto kierować się także reputacją producenta. To decyduje nie tylko o bezpośrednich „osiągach” urządzenia czy modyfikacjach, ale także o jakości wykonania, wytrzymałości materiałów i profesjonalizmie serwisu. Sprawdzone modele oferuje m.in. Honda, traktorki – kosiarki tej marki dostępne są w różnych półkach cenowych. 

  • Traktorek kosiarka Honda HF2317 HME – to wydajne samojezdne urządzenie wyposażone w dwucylindrowy silnik z elektrycznym rozrusznikiem i hydrostatyczną skrzynią biegów. Szerokość cięcia wynosi 92cm. Posiada 7-stopniową regulację koszenia. System załączania noży jest elektrostatyczny. Ma dobrą moc, sprawdzi się w bardzo dużych ogrodach.

  • Traktorek kosiarka Honda HF 2417K5 HTE – jeśli zastanawiasz się, jaki traktorek kosiarkę kupić, by szybko i wygodnie uporać się z ogromnymi połaciami trawy, ten model jest świetnym wyborem. Ma wysoką moc, dobrą - uśrednioną szerokość koszenia (102cm). Został wyposażony w tempomat, ułatwiający pracę na długich odcinkach. Posiada funkcję mielenia trawy uruchamianą jedną dźwignią. Kosz jest opróżniany elektrycznie.

  • Traktorek kosiarka Honda HF 2625 HTE – to nowoczesny model o bardzo dużej szerokości koszenia wynoszącej 122cm. Jest wyposażony w tempomat, funkcję mielenia trawy, automatyczne opróżnianie kosza i czytelny wyświetlacz aktywnych funkcji. Umożliwia koszenie na wysokości 29-90 mm. Posiada specjalne opony, które nie powodują zrywania darni.

Jaki traktorek kosiarkę kupić? - to często zadawane pytanie. W przypadku sprzętów, które kosztują powyżej 20 tys. złotych, warto wcześniej zaczerpnąć wiedzy i dowiedzieć się, czym różnią się poszczególne modele. Wysokiej klasy traktorek - kosiarka posłuży przez długie lata, zapewni wydajną i komfortową pielęgnację trawnika, a przy tym nie będzie sprawiał problemów.