Wczytuję dane...

Kosa czy kosiarka - jakie są różnice i co wybrać?

Wielu właścicieli ogrodów zastanawia się, jaki sprzęt będzie dla nich najbardziej odpowiedni: kosa czy kosiarka? To podstawowe urządzenia i przynajmniej jedno z nich powinno się znaleźć w przydomowej narzędziowni. Każde z nich ma swoje zalety, ale także ograniczenia. Co jest najważniejsze? Przedstawiamy kluczowe różnice pomiędzy kosą a kosiarką.

Dobór urządzeń zależy od specyfiki ogrodu. Kosiarka to podstawowe urządzenie, które faktycznie jest potrzebne w każdym ogrodzie. Zdarza się jednak, że pielęgnacja ogrodu wymaga używania także kosy. Kiedy więc korzystać z poszczególnych urządzeń? Jakie wybierać?

Jakie są różnice między kosą i kosiarką?

Główną funkcją kosiarki oraz kosy jest pielęgnacja trawnika. Pomimo tego oba urządzenia znacznie różnią się budową. Kosiarka to wygodne urządzenie na kółkach, które wystarczy lekko pchać lub jest samojezdne. Do obsługi nie wymaga szczególnego wysiłku. Sprzęt elektryczny jest lżejszy i pracuje ciszej niż spalinowy. Pewnym drobnym minusem jest uzależnienie od źródła prądu i przewód ciągnący się w trakcie pracy. Kosiarki spalinowe są cięższe, nieco głośniejsze, ale jednocześnie wydajniejsze. Przy pielęgnacji dużych trawników zwykle stawia się właśnie na nie. Element tnący jest u kosiarek zamknięty w obudowie i odgórnie regulowany (zwykle kilka poziomów). W ten sposób można ustawić różne wysokości koszenia, w zależności od „dojrzałości” trawnika, terminu koszenia i własnych preferencji.

Kosa to z kolei urządzenie ręczne, którym łatwiej jest manewrować (zwłaszcza w warunkach ograniczonej powierzchni), ale wymaga większej precyzji. Wysokość mechanizmu tnącego (np. głowicy z żyłką lub nożami) zależy od użytkownika – jego siły (jak wysoko może unieść urządzenie) oraz wprawy. Pewną zaletą kosy jest także łatwość przechowywania. Zajmuje mniej miejsca od kosiarki. To atut w przypadku posiadania małego domku narzędziowego czy niewielkiego garażu.

W jakich sytuacjach sprawdzi się kosa mechaniczna?

Kosa mechaniczna (wykaszarka) czy kosiarka z silnikiem spalinowym są efektywniejsze od ich elektrycznych odpowiedników. W przypadku kosiarki dotyczy to głównie szybkości i komfortu koszenia. U kosy jest to ważniejsze, gdyż wydajniejszy sprzęt może pełnić więcej funkcji. Podstawowe zadanie kosy to skracanie trawy w trudno dostępnych miejscach, tzn. tam, gdzie nie uda się to zrobić kosiarką. Dlatego za pomocą kosy często usuwa się trawę i chwasty przy drzewach, ogrodowych dekoracjach, ścianach, ogrodzeniu, a także na nierównym i pochyłym terenie. Łatwiej można wykosić nią przedogródek (miejsce pomiędzy drogą a ogrodzeniem). W praktyce kosa może być używana do koszenia całego trawnika. Nie jest to jednak tak wygodna praca, jak z kosiarką, dlatego takie rozwiązanie poleca się na małym obszarze. Mocniejsze kosy spalinowe dobrze sprawdzają się przy oczyszczaniu terenu, np. z chwastów, nawłoci, młodych odrostów drzew i krzewów. Ponadto są często wykorzystywane na działkach zlokalizowanych przy lasach. Przy wyborze warto zwrócić uwagę nie tylko na moc i wagę, ale także na zasięg cięcia. U wydajnych urządzeń przekracza 45cm, co przekłada się na czas krótszy pracy. Im większy, bardziej pagórkowaty i nierówny teren, tym sprzęt powinien być mocniejszy.

Kiedy najlepiej sprawdzi się kosiarka? 

Kosiarka to tradycyjne urządzenie wykorzystywane do koszenia trawnika. Na małych trawnikach wystarczy kosiarka elektryczna, na większych bardziej funkcjonalny jest sprzęt spalinowy. Poradzi sobie w ogrodach, w których trawniki zajmują większość terenu. Zaletą kosiarki jest wygoda i łatwość użytkowania. Przy wyborze urządzenia zwraca się uwagę na rodzaj silnika, moc i szerokość cięcia. Praktyczny sprzęt, np. Kosiarka spalinowa Honda HRG 466C1 SKEP jest także cichy, ekonomiczny i ma duży zakres wysokości cięcia. Parametry kosiarki oczywiście dopasowuje się do rzeczywistych potrzeb. Nie warto jednak nadmierne oszczędzać – lepszy jakościowo sprzęt zapewnia większy komfort użytkowania i posłuży dłużej.

Kosa czy kosiarka - co wybrać? Podsumowanie

Kosiarka jest uznawana za niezbędną w ogrodzie. To podstawowy sprzęt, którego nie powinno zabraknąć w narzędziowni. Kosa mechaniczna jest traktowana jako urządzenie przydatne, znacznie ułatwiające pielęgnację trawnika i newralgicznych zakątków, a także oczyszczanie działki. Jest mała, lekka i zwrotna. Dlatego optymalnym rozwiązaniem jest posiadanie obu urządzeń i korzystanie z nich w zależności od potrzeb.

Sprawdź naszą ofertę i wybierz sprzęt dla siebie!