Wczytuję dane...

Szlifowanie drewna dla początkujących: jaką szlifierkę do drewna kupić?

Wybór odpowiedniej szlifierki do drewna to nie lada wyzwanie, szczególnie dla niedoświadczonego majsterkowicza. Narzędzie powinno być wytrzymałe, lekkie, poręczne, ale też przystosowane do określonych zadań. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup urządzenia?

Szlifierka do drewna – znajdź model dla siebie!

Do najpopularniejszych produktów dedykowanych do pracy z drewnem zaliczają się modele taśmowe, oscylacyjne, mimośrodowe oraz delta. Czym różnią się między sobą i w co warto zainwestować? Poniżej prezentujemy praktyczne zestawienie.

  • Szlifierka taśmowa

Urządzenie nadaje się do obróbki dużych i płaskich płyt, również lakierowanych oraz pokrytych okleiną. Do charakterystycznych cech tego rodzaju sprzętu należy wysoka wydajność, co pozwala na szybkie szlifowanie drewna. Choć modele często wykorzystuje się w fabrykach i zakładach produkcyjnych, na rynku dostępne są też artykuły przeznaczone dla indywidualnych użytkowników. Wyróżniają się one kompaktowymi rozmiarami i niewielką wagą, jak np. Stanley FatMax FMEW204K 1010W lub Makita 9910. Do ich charakterystycznych cech należy ponadto intuicyjna obsługa oraz szereg przydatnych funkcji, np. automatyczne centrowanie taśmy.

  • Szlifierka oscylacyjna

Do polerowania płaskich i dużych powierzchni, jak drzwi, podłogi lub elementy mebli, bardzo dobrze sprawdza się szlifierka oscylacyjna. Posiada ona prostokątną stopę, dlatego nadaje się także do opracowywania fragmentów narożnych. Jest przystosowana do pracy zarówno z miękkim, jak i twardym drewnem. Można nią dodatkowo szlifować lekko zaokrąglone powierzchnie. Przydaje się też do usuwania resztek lakieru lub innych zabrudzeń. Wybierając model, dobrze przyjrzeć się przewidzianym przez producenta ułatwieniom, np. szlifierka Metabo SR 2185 (200 W) posiada uchwyt z antypoślizgową powłoką oraz trwały system mocowania papieru ściernego (z rzepem lub bez).

  • Szlifierka delta

Urządzenie doskonale wygładza trudno dostępne miejsca, w tym elementy narożne. Stopa przypominająca kształtem grecką literę delta umożliwia precyzyjną obróbkę rozmaitych powierzchni, np. regałów, komód, krzeseł. Pozwala też na usuwanie starych farb czy lakierów z powierzchni drewna. Najlepiej sięgać po urządzenia o stosunkowo niewielkiej wadze oraz wyposażonych w pojemnik na pył – ciekawym rozwiązaniem jest m.in. Festool Delta DTS 400 REQ-Plus 574635

  • Szlifierka mimośrodowa

Produkt cechuje się uniwersalnością zastosowań – za jego pomocą można opracowywać wypukłe oraz wklęsłe materiały (nie tylko z drewna), a także usuwać zbędne powłoki malarskie. Sprzęt wykorzystuje się m.in. podczas odnawiania mebli. Należy jednak mieć na względzie, że model ten nie nadaje się do obróbki narożników, ponieważ posiada okrągłą stopę. Warto wybierać modele z zabezpieczeniem przed pyłem – polecamy m.in. Metabo SXE 3150 lub Makita BO6030 (310 W).

Parametry, które musisz wziąć „pod lupę”

Dobrze przyjrzeć się danym technicznym. To ułatwi dopasowanie odpowiedniego urządzenia. Do istotnych cech zaliczają się:

  • Moc znamionowa

Im wyższa moc, tym wydajniejsza praca, również z gatunkami drewna charakteryzującymi się dużą twardością.

  • Rodzaj zasilania

Do wyboru są urządzenia z przewodem elektrycznymi. Można też zainwestować w szlifierki akumulatorowe, jednak warto pamiętać, że choć nie wymagają one podłączenia do gniazdka, są nieco cięższe.

  • Wymiary i waga

Kompaktowe rozmiary wpływają na komfort użytkowania (ma to znacznie zwłaszcza dla osób, które wykonują remont we własnym zakresie).

  • Regulowana prędkość

Warto postawić na produkty, w których można zmieniać prędkość pracy w zależności od typu drewna, a także umiejętności operatora.

  • Systemy eliminujące pył

Wprawdzie nie jest to kluczowy parametr, ale brak uciążliwego pyłu w trakcie obróbki stanowi ogromne ułatwienie.

  • Przydatne funkcje

Należy zapoznać się z udogodnieniami poprawiającymi obsługę, jak np. uchwyt antypoślizgowy, łatwy do opróżnienia worek na pył.

Dobierz urządzenie do swoich potrzeb!

Rynek elektronarzędzi odznacza się mnogością opcji. Wybór odpowiedniego sprzętu powinien jednak koncentrować się na pracach, które planujemy zrealizować. Jeśli potrzebujemy urządzenia do wykonania prostych i niewymagających czynności, nie musimy sięgać po towary z „najwyższej półki”. W przypadku, gdy czeka nas gruntowny remont, lepiej zaopatrzyć się w solidne i wydajne szlifierki.