Wczytuję dane...

Jakie radio budowlane wybrać? Te 4 rzeczy weź pod uwagę

Prace budowlane czy montażowe to nierzadko ciężka, fizyczna i żmudna praca przez wiele godzin dziennie. Jednak myśląc o sprzęcie i akcesoriach na budowie w pierwszej kolejności mamy skojarzenia ze szlifierkami, wiertarkami, wkrętarkami czy ciężkim sprzętem budowlanym, a nie z radiem budowlanym. A szkoda, ponieważ słuchanie muzyki czy nawet informacji radiowych podczas pracy na budowie, poprawia komfort pracy pracowników i pomaga zwalczyć nudę, dlatego warto zainwestować w dobrej jakości radio budowlane.

Remont

Radio budowlane o odpowiedniej wytrzymałości

Plac budowy to miejsce, w którym występują specyficzne, często trudne i niekorzystne warunki, dlatego standardowe radioodbiorniki, które można znaleźć w domach, nie znajdą w takich przestrzeniach zastosowania. Domowy sprzęt jest zwyczajnie zbyt delikatny i mógłby szybko się zepsuć. Jakie więc radio budowlane kupić? Przede wszystkim powinno być ono odporne na wszelkiego rodzaju osady i pyły. Tego typu zanieczyszczenia z łatwością wnikają we wszelkie szczeliny, dlatego obudowa radia powinna być solidna i szczelna, aby w pełni zabezpieczyć wnętrze urządzenia. Co więcej, radio budowlane powinno być odporne na wibracje, wilgoć i wodę, a najlepiej jakby dodatkowo miało specjalną ochronę przed upadkiem. Przykładem może być Odbiornik Radiowy Bluetooth Stanley FMC770B FM/AM 18 V ze specjalną klatką bezpieczeństwa wokół obudowy, która zapewnia maksymalny poziom bezpieczeństwa. Warto zwrócić uwagę, czy konstrukcja danego modelu jest także odporna na przypadkowe uderzenia narzędziami budowlanymi i czy wyposażona jest w uchwyt, dzięki któremu można radio swobodnie przenosić z miejsca na miejsce.

Radio budowlane

Zasilanie dopasowane do potrzeb

Zasilanie radia budowlanego to kolejna istotna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę podczas zakupu. Odbiorniki mogą być standardowo zasilane sieciowo, na baterie lub za pomocą akumulatora. Jednak coraz więcej modeli dostępnych na rynku ma opcję zasilania w dwojaki sposób, np. sieciowo i na akumulator. Każdy z tych z rodzajów ma swoje plusy i minusy. 

Największą zaletą odbiorników zasilanych sieciowo jest to, że nigdy nie zabraknie im energii do pracy, a baterie lub akumulator nagle się nie wyczerpią. Wystarczy podłączyć wtyczkę, aby móc przez nieograniczony czas słuchać muzyki i informacji. Problem pojawia się w momencie, kiedy w danym miejscu trwają prace wykończeniowe lub, co gorsza, w budynku nie ma jeszcze przyłączenia do sieci energetycznej.

Radia budowlane zasilane na baterie (najczęściej alkaliczne typu AA) można bez problemu przenosić, a co najważniejsze nie jest się uzależnionym od obecności gniazda sieciowego w danym miejscu lub prądu w budynku, jednak te modele są stosunkowo mało wydajne. Nawet najlepsze baterie nie zagwarantują długiej pracy, a dodatkowe koszty eksploatacji będą powoli rosły.

Radia budowlane z akumulatorem podobnie, jak odbiorniki na baterie, działają bez podłączenia do sieci. Podłączenie jest konieczne wyłącznie w momencie ładowania (ładowanie z sieci lub za pomocą zapalniczki samochodowej). Zazwyczaj pojemny akumulator pozwala słuchać radia przez długie godziny. Minusem tego rozwiązania jest najczęściej brak akumulatora w zestawie i trzeba go dokupić dodatkowo.

Jakie dodatkowe udogodnienia może mieć radio budowlane?

Dodatkowym udogodnieniem jest przede wszystkim lepsza jakość dźwięku oferowana w wielu nowoczesnych modelach. Może to być np. zestaw głośników nisko- i wysokotonowych z podbitym basem w odbiorniku radiowym DeWalt DCR016 FM/AM XR. Ponadto możliwość odbioru programów cyfrowych, słuchanie muzyki w technologii Bluetooth z urządzenia przenośnego, dostępność wejścia AUX do podłączenia urządzenia mobilnego, obecność portu USB do ładowania urządzeń przenośnych czy slotu na kartę SD.

Radio budowlane

Ile kosztuje radio budowlane?

Koszt radia uzależniony jest od sposobu jego zasilania, jakości wykonania i dodatkowych opcji. Najtańsze odbiorniki to najczęściej te zasilane na baterie, a najdroższe te na akumulator. Cena jest jednak bardzo rozbieżna. Można znaleźć modele za trochę ponad 100 zł, ale i radia, które kosztują 1000 zł i więcej. Należy jednak pamiętać, że im lepsze radio wybierzemy, tym dłużej będziemy mogli z niego korzystać i tym lepsze wrażenia słuchowe nam zapewni (lepsza jakość dźwięku).

Podsumowując, warto dobrze przemyśleć, jakie radio budowlane wybrać, a tym samym umilić sobie i pozostałym współpracownikom, chociaż w niewielkim stopniu prace remontowe. Wybór modelu powinien być uzależniony od specyfiki miejsca, w którym będzie wykorzystywane, a więc najważniejszym czynnikiem decyzyjnym najprawdopodobniej będzie sposób zasilania.