Wczytuję dane...

Jaki młot udarowy wybrać? Podpowiadamy!

Jeśli planujesz roboty wyburzeniowe lub skuwanie nawierzchni, warto wiedzieć jaki młot udarowy wybrać. W dalszej części materiału odpowiemy m.in. na pytania: jaki model zapewni satysfakcję przy pracach amatorskich i profesjonalnych, czym powinien charakteryzować się satysfakcjonujący sprzęt i jak go używać. Mamy nadzieję, że dzięki temu inwestycja będzie dla Ciebie maksymalnie zadowalająca, a praca wydajna i bezpieczna.

Młot udarowy

Jak wybrać młot udarowy? Najważniejsze parametry techniczne

Na co zwrócić uwagę i jak interpretować podane parametry techniczne? Poniżej tłumaczymy najważniejsze pojęcia.

Młot udarowy

Moc

Producenci zazwyczaj podają informację dotyczącą mocy nominalnej, która jest informacją o poborze prądu podczas pracy. Moc nominalna jest nazywana także mocą znamionową. Jak więc obliczyć moc użyteczną? Jeśli nie ma konkretnej wartości, można przyjąć, że wynosi ona ok. 50-60% mocy nominalnej/znamionowej. Przykładowo: młot udarowo-obrotowy Metabo KHEV 8-45 BL 600766500 o mocy nominalnej 1500 W, będzie pracować z mocą użyteczną na poziomie 750-900 W. 

Ilość udarów

Ilość udarów informuje nas o tym, ile uderzeń w ciągu jednej minuty jest w stanie wygenerować dany młot. Zaawansowane konstrukcje są w stanie przekroczyć poziom 4000 uderzeń na minutę. 

Energia pojedynczego udaru

Pozwala na określenie, z jaką energią uderzy młot podczas pojedynczego ruchu. Wartość podawana jest w dżulach (J).

Prędkość obrotowa

Przy młotowiertarkach często pojawia się informacja na temat ruchu obrotowego. Chociaż teoretycznie im prędkość obrotowa jest większa, tym lepiej, to dzięki wolniejszym konstrukcjom można efektywnie kruszyć i osłabiać twardsze materiały.

Młot udarowy – do czego służy?

Podstawowym zadaniem młotów udarowych jest skuwanie i burzenie. Minimalizują one czas takich zadań jak skuwanie posadzki, czy chociażby płytek ściennych. Dzięki temu szybciej przejdziesz do prac remontowanych. Młot udarowy jest niezbędny w czasie remontu dróg lub przy przebudowach nieruchomości, gdyż wyburzenie betonowych konstrukcji jest z jego pomocą o wiele wydajniejsze.

Młot udarowy

Młoty do zastosowań domowych

Młoty amatorskie powinny być uniwersalne. Często w czasie remontów skuwamy płytki lub posadzkę, dlatego nie potrzebujemy mocy profesjonalnych młotów udarowych do kruszenia asfaltowych dróg. Warto więc wybrać model młotowiertarki, który techniczne może być wciąż wykorzystywany do wiercenia. Jednym z przykładowych modeli jest m.in. młot obotowo-udarowy Makita HR4011C 1100W

Młoty profesjonalne

Przy zaawansowanych realizacjach wymagających specjalistycznego sprzętu, nie ma mowy o kompromisach. Profesjonalne młoty pneumatyczne są naprawdę ciężkim sprzętem o ogromnej mocy, dlatego osoby bez doświadczenia mogą sobie nie poradzić z ich obsługą. 

Do kategorii urządzeń dedykowanych fachowcom, można zaliczyć młot wyburzeniowy Makita HM1812 2000W. Żeby przekonać się o tym, że praca z nim jest wymagająca, wystarczy spojrzeć na jego wagę, która wynosi 31,3 kg. Na szczęście do zestawu dołączony jest wózek umożliwiający wygodny transport. 

Jaki młot udarowy do 500 zł?

Zakup młota udarowego to dla wielu z nas dość duży wydatek. Profesjonalny sprzęt potrafi kosztować nawet kilkanaście tysięcy złotych, a oryginalne markowe młotowiertarki to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. Warto jednak sięgać po sprawdzone konstrukcje od renomowanych producentów. Dzięki temu zapewnisz sobie gwarancję zadowolenia i niezawodności na wiele lat. Do takich firm zaliczyć można m.in. Proma, Flex, Festool, Metabo, Dewalt czy Honda.

Jeśli dysponujemy niewielkim budżetem, dobrym rozwiązaniem może być młot udarowy Scheppach DH1300PLUS. Jego cena wynosi zaledwie 586 zł, moc nominalna to 1250W, maksymalna częstotliwość udaru oferuje 4500 uderzeń/min, natomiast energia udaru znajduje się na poziomie 5J. Warto zaznaczyć, że jest to uniwersalny model oferujący 4 funkcje:

  • wiercenie, 

  • wiercenie udarowe, 

  • wiercenie dłutowanie,

  • dłutowanie obrotowe,

Z taką wiedzą na temat młotów udarowych i młotowiertarek, zakup jest jedynie formalnością. Mamy nadzieję, że udało nam się pomóc.