Wczytuję dane...

Jaka ukośnica? Sprawdź najważniejsze parametry

Ukośnica to narzędzie dość uniwersalne, które pracuje z wysoką precyzją. Ukośnica jest podobna do pilarki stołowej, jednak wykonuje bardziej złożone prace. Ukośnice w zależności od tego, w jaką tarczę są wyposażone, mogą ciąć drewno (twarde i miękkie), metale czy tworzywa sztuczne. Za ich pomocą można wykonywać bardzo dokładne cięcie pod określonym kątem. Zastanawiasz się, którą ukośnicę kupić? Sprawdź nasz poradnik.

Ukośnica

Ukośnica - najważniejsze parametry

Piła ukośnica wykorzystywana jest do obróbki długich elementów i umożliwia określenie bardzo dokładnych parametrów cięcia. Z tego względu podczas wyboru urządzenia należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry.

Ostrza

To jeden z najważniejszych elementów ukośnicy. Większość modeli dostępnych na rynku posiada w zestawie ostrza uniwersalne. Spełniają swoje zadanie, a przy ich pomocy można wykonać standardowe cięcia. Należy jednak pamiętać, że oprócz tarcz uniwersalnych, na rynku dostępne są także tarcze specjalistyczne, dostosowane do cięcia poszczególnych rodzajów materiałów (np. tarcze do cięcia metalu, drewna twardego i miękkiego). Wyróżniają się one lepszą wydajnością i sprawnością i zaleca się ich stosowanie. Podczas wymiany tarcz należy pamiętać, aby nowe ostrza miały dokładnie taką samą średnicę otworów oraz szerokość tarczy, jak wskazuje producent. Ponadto warto wiedzieć, że im mniej zębów na tarczy, tym szybsze, ale mniej dokładne cięcie. Dlatego, jeżeli chcemy uzyskać wysoką precyzję obróbki, należy wybierać tarcze z dużą ilością zębów.

Kąt cięcia

Wszystkie ukośnice przystosowane są do wykonywania cięć pod kątem od 45 do 90 stopni. Na rynku dostępne są modele jednostronne i dwustronne. Kapówki jednostronne w zdecydowanej większości prac są w zupełności wystarczające. Jednak jeżeli praca jest zaawansowana, a obróbka wymaga wielokrotnego obracania materiału i dopasowywania, większy komfort pracy zapewni ukośnica dwustronna. Ten rodzaj urządzenia pozwala ciąć pod niemal dowolnym kątem i sprawdzi się do cięcia najbardziej skomplikowanych detali.

Prędkość obrotowa i moc

Podczas wyboru ukośnicy nie należy kierować się wyłącznie kryterium mocy. Aby w pełni wykorzystać potencjał urządzenia, należy także wziąć pod uwagę prędkość obrotową wyrażoną w obrotach na minutę. Im wyższa moc, tym ukośnica poradzi sobie lepiej z twardszymi materiałami i będzie bardziej wytrzymała, a jej żywotność dłuższa, jednakże należy pamiętać, że to moment obrotowy decyduje o tym, czy dany materiał da się ostatecznie dobrze ciąć. Zalecana prędkość obrotowa zmienia się w zależności od typu obrabianego materiału, dlatego podczas zakupu warto wybrać model z regulacją momentu obrotowego.

Odchylenie

Odchylenie to opcja, w którą wyposażone są niektóre modele ukośnic. Ma ona znaczenie w przypadku bardziej skomplikowanej obróbki. Odchylenie pozwala na cięcie dwóch kątów w tym samym czasie. Jest to możliwe dzięki specjalnej głowicy ukośnicy, która podczas odchylania się, dodatkowo obraca się także na stole.

Dodatkowe elementy

Dodatkowe akcesoria znacząco poprawiają komfort i jakość pracy. W zależności od modelu ukośnice mogą być wyposażone m.in. w światło, laserowy wskaźnik, worek na wióry czy uchwyty i zaciski. Dodatkowe oświetlenie obszaru roboczego sprawdzi się w ciemnych pomieszczeniach. Wskaźnik laserowy poprawi precyzję cięcia, a przy dłuższych i szerszych elementach dodatkowo przyspieszy czas pracy i zwiększy wygodę. Komplet uchwytów i zacisków zwiększy stabilizację dużych materiałów, co przełoży się na lepszą dokładność.

Jaka ukośnica? Sprawdź polecane modele

Nie wiesz, jaką wybrać ukośnicę? Poniżej znajduje się zestawienie polecanych i sprawdzonych modeli w zależności od ceny.

Jaka ukośnica do 2000 zł?

Jaka ukośnica do 1500 zł?

  • Ukośnica Metabo KGS 254 M 2xTarcza 690828000 - masywna konstrukcja, szybkie i precyzyjne ustawienia najczęściej wybieranych parametrów cięcia, światło LED, wskaźnik lasera, łatwa wymiana tarcz, w zestawie 2 ostrza.

Jaka ukośnica do 1000 zł?

  • Ukośnica Metabo KGS 216 M 619260000 - ukośnica z posuwem oraz opcją zdefiniowanych pozycji. Wyposażona w laser, światło LED, zacisk oraz zintegrowane gniazdo ssące. W zestawie jedna tarcza.

Jaka ukośnica do 500 zł

  • Piła ukośna Scheppach HM80L - lekka, o kompaktowych wymiarach, wyposażona w wysoce wydajny silnik 1500 wat dla wielostronnego zastosowania, zapewniająca dużą szerokość cięcia do 120 mm. Posiada precyzyjny laser i odporną konstrukcję.

Ukośnica z posuwem czy bez?

Na rynku dostępne są ukośnice zwykłe lub ukośnice z funkcją posuwu. Wybór odpowiedniego modelu powinien być uzależniony od długości elementów, jakie będzie się obrabiać. Prawie zawsze ukośnica z posuwem jest lepszym i wygodniejszym rozwiązaniem. Nawet w przypadku metrowych elementów posuw jest niezwykle pomocny. Posuw pozwala lepiej złapać obrabiany element, a dodatkowo zapewnia mu lepszą stabilność i gwarantuje wyższą precyzję cięcia. Więcej informacji znajdziesz w naszym poradniku: Jaka ukośnica z posuwem? Sprawdź, jak wybrać najlepszą.

Jaka ukośnica dla amatora?

Dla osoby początkującej, która dopiero zaczyna swoją przygodę z ukośnicą i nie planuje wykonywać bardzo skomplikowanych obróbek, z powodzeniem sprawdzi się model z jednostronnym kątem cięcia. Początkowo nie trzeba też inwestować w droższe modele z funkcją odchylania. Ponadto z dużym prawdopodobieństwem wystarczy pilarka ukosowa z dołączoną do zestawu tarczą uniwersalną.

Pilarka stołowa, tarczowa czy ukośnica?

To, jakie urządzenie wybrać, zależy w głównej mierze od planowanych prac. Zarówno piła stołowa, jak i piła tarczowa sprawdzą się do prostych obróbek, w których trzeba dociąć element w pionie (wzdłuż lub wszerz). Ukośnica polecana jest do cięć pod określonym kątem. Z tego względu pozwala na wykonanie szerszego zakresu prac.

Jaką ukośnicę wybrać - podsumowanie

Wszystko zależy od tego, do jakich prac ukośnica będzie wykorzystywana. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na dobór tarcz do cięcia. Lepiej zrezygnować z ostrzy uniwersalnych na rzecz tych specjalistycznych, dopasowanych do określonych materiałów. Jeżeli budżet na to pozwala, lepiej wybrać droższy model z posuwem. Posuw zdecydowanie zwiększa komfort pracy. O ile w przypadku krótkich elementów zwykła ukośnica da sobie radę, o tyle z dłuższymi będzie problem, a tak naprawdę nigdy nie wiadomo, jakie konkretnie prace będzie trzeba wykonać w przyszłości.