Wczytuję dane...

Jaką wiertarkę stołową do przydomowego warsztatu wybrać?

Wiertarka stołowa jest urządzeniem stacjonarnym, ustawionym na stole, które działa na zasadach podobnych do zwykłych urządzeń ręcznych. Ich zaletą jest jednak stały i silny nacisk na wierconą powierzchnię, bez udziału siły operatora. Dlatego wybiera się je najczęściej do prac precyzyjnych i trudnych do wykonania wiertarkami ręcznymi.

Ich cechą szczególną jest mocna obudowa i sztywne zawieszenie, które znacznie ograniczają drgania odpowiedzialne za precyzję wykonywanych nawiertów. Warunkiem pracy jest jedynie dobrze nastawiony stół wiertarski, ustawiona głębokość obróbki oraz dobrze wybrany i prawidłowo zamocowany rodzaj wiertła.

Zastosowanie wiertarek stołowych

Jeśli myślimy o zakupie wiertarki stołowej, koniecznie musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, do jakich celów będziemy wykorzystywać to urządzenie. Wiertarki stołowe mogą bowiem wiercić otwory w metalu, tworzywach sztucznych czy drewnie. Są stosowane również do gwintowania i rozwiercania.

Sposób i intensywność ich używania w dużej mierze zależy od ich parametrów technicznych.

Najważniejsze parametry techniczne wiertarek

Każda wiertarka stołowa ma podstawowe parametry, weryfikujące jej cechy i przydatność do określonych prac.

Moc

Wielkość mocy wiertarki stołowej określa nie tylko jej przydatność do wiercenia w twardych podłożach, ale równie trwałość jej silnika. Jak się bowiem okazuje, w słabszych wiertarkach znacznie szybciej zacierają się silniki i częściej trzeba poddawać je konserwacji i serwisowaniu.

Najczęściej wiertarki mają moc 450-800 W, przy czym cała ich siła nie jest przekładana na pracę wiertła. Wartość nominalną warto więc dostosować do faktycznego zapotrzebowania.

Prędkość obrotowa

Równie istotna jest prędkość obrotowa. Najważniejsza zdaje się być maksymalna prędkość, jednak należy pamiętać, że wiercąc w twardych materiałach, to właśnie prędkość minimalna jest najistotniejsza dla sprawnej pracy. Wybierając wiertarkę stołową do przydomowego warsztatu, warto więc zdecydować się na urządzenie o szerokim zakresie regulacji prędkości obrotowej.

Amatorskie urządzenia mają prędkość obrotową określaną na poziomie 210 obrotów na minutę. Wiertarki profesjonalne zaś nie niższą niż 2500-2700. Wybierając wiertarkę, warto też wrócić uwagę na sposób regulacji prędkości pracy wiertarki. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem są regulacje bezstopniowe, płynne.

Średnica pracy wierteł

Istotna dla sprawnej pracy jest też maksymalna średnica wiercenia wiertarką. Oczywiście zależy ona w dużej mierze od wielkości zastosowanego wiertła, jednak jest ściśle uzależniona od mocy urządzenia. Pamiętać też trzeba, że urządzenie o równej mocy inaczej zachowuje się na stali, a z inną sprawnością wierci drewno. Ścisłe określenie rodzaju najczęściej wykonywanych w warsztacie prac warunkuje więc zakup narzędzia.

Maksymalna średnica wiercenia oscyluje w granicach 14-20 mm, choć niektórzy producenci umożliwiają mocowanie uchwytów umożliwiających pracę wiertłami poza standardem modelu urządzenia.

Cena

Ważna, choć nie najistotniejsza jest również cena wiertarki. Należy pamiętać, że w przypadku urządzeń tego typu, cena najczęściej stanowi odzwierciedlenie jakości. Im droższy sprzęt, tym lepszy i mniej awaryjny.

Wiertarka stołowa idealnym narzędziem dla majsterkowicza

Wybór dobrej wiertarki stołowej do przydomowego warsztatu może wielu osobom przysporzyć pewnych trudności. Przy zakupie urządzenia najlepiej więc rozpatrywać parametry techniczne, o których napisaliśmy powyżej. To sprecyzuje nasze potrzeby i zawęzi asortyment produktów.

My, mając na uwadze ogólne przeznaczenie warsztatów przydomowych, umieściliśmy w ofercie wiertarek stołowych, naszym zdaniem najlepsze narzędzia dla majsterkowiczów. Zaproponowane wiertarki używane są zarówno do hobbystycznej obróbki drewna, jak np. urządzenie Scheppeach z laserem, jak i do profesjonalnych prac.

Największy procent asortymentu stanowią narzędzie firmy Proma, która oferuje wiertarki stołowe praktycznie dla każdego. Oferta obejmuje podstawowe modele, kosztujące do 1000 zł, po urządzenia profesjonalne, radialne, za ponad 22 tys. zł.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą wiertarek stołowych. Jesteśmy pewni, że każdy znajdzie narzędzie idealnie dopasowane do swoich potrzeb.