Wczytuję dane...

Szlifuj bez pyłu - wybieramy "żyrafę" oraz odkurzacz do niej!

Każdy, kto choć raz szlifował samodzielnie ścianę gipsową, wie, że to mozolna praca. Jedynie niewielkie wyprawki suchej zabudowy można wykonać ręcznie. Do pozostałych działań najlepiej użyć urządzeń mechanicznych. Najlepiej przystosowana do tego typu prac jest szlifierka, popularnie nazywana „żyrafą”. Zapewnia ona komfort pracy, oszczędność czasu i umożliwia znaczne ograniczenie pylenia.

Podczas szlifowania wytwarzają się bowiem niewiarygodne ilości kurzu i pyłu. Nie tylko osiada on na wszystkim i wchodzi z zakamarki, ale jest uciążliwy do sprzątania i szkodliwy dla organizmu. Dlatego zaleca się stosować ochronne płachty i folie malarskie, choć niezastąpiony okazuje się jednak profesjonalny odkurzacz.

Zdecyduj się na szlifierkę przystosowaną do pracy z gipsem

Szlifierką do ścian i sufitów gipsowych nigdy nie może być szlifierka oscylacyjna. Zdarzają się nieliczne modele, które mają możliwość krótkotrwałej pracy z gipsem, jednak większość tego typu urządzeń nie ma systemu odsysania pyłu, a więc ich silnik szybko się zaciera.

„Żyrafa” sprawdza się przy pracach w pyle

Znacznie odpowiedniejszym narzędziem jest specjalistyczna szlifierka do gipsu, nazywana potocznie „żyrafą”. To urządzenia z długim, teleskopowym wysięgnikiem, niejednokrotnie podłączonym do niezbędnego w tej pracy odkurzacza przemysłowego.

Szlifierka do gipsu musi mieć odpowiednią moc

Dobre szlifierki do gipsu mają odpowiednio wysoką moc pracy, która gwarantuje szybkie i dokładne szlifowanie powierzchni. Przy pracach amatorskich wystarczą szlifierki, które mają moc ok. 500 W. Urządzenia profesjonalne lub używane z dużą częstotliwością powinny jednak pracować z mocą 800-1000W. Uchroni to silnik przed zatarciem i zagwarantuje bezawaryjność urządzenia.

Lekka szlifierka zdecydowanie ułatwi pracę

Warto przy tym pamiętać, że moc szlifierki do gipsu nie idzie w parze z jej gabarytami i wagą. Szlifierka Vario Plus, która pracuje z mocą 710 W, ważą niecałe 5 kg, zaś szlifierka przegubowa Scheppach DS 930 4,3 kg. Z kolei szlifierka przegubowa Flex GE5 R jest słabsza, ale waży niecałe 4 kg. Niska waga szlifierek znacznie ułatwia operowanie nimi.

Wybierz odpowiednią powłokę ścierną

Najpopularniejsze szlifierki gipsowe pracują na papierze ściernym lub siatce. Papierem jest zazwyczaj elektrodur lub elektrodur szlachetny, przy czym elektrodur jest tańszy, natomiast wersja szlachetna ma mniej zaostrzone ziarna, dzięki czemu ścierana powierzchnia nie będzie porysowana.

Jeśli zdecydujemy się na siatkę ścieralną, warto pamiętać, że siatki czarne wykonane są z węglika krzemu i pozwalają pracować efektywnie, zaś siatki w kolorze białym są miękkie i elastyczne, przez co warto je zastosować do wykończeń przy ostatecznym wygładzaniu.

Do szlifierki koniecznie podłącz odkurzacz!

Szlifierki „żyrafy” to zdecydowanie niezbędne narzędzie przy szlifowaniu ścian i sufitów. Znacznie przyspieszają działania, gwarantują wysoką jakość pracy, a przy tym ułatwiają utrzymanie porządku w remontowanych pomieszczeniach. Aby zapewniały czystość robót, trzeba je jednak podłączyć do odkurzaczy przemysłowych. Tutaj, podobnie jak w przypadku szlifierek, liczy się wysoka moc i wydajność urządzenia!

Kup mocny odkurzacz z dużym filtrem!

Pracująca „żyrafa” wymaga stałego i wydajnego odsysania pyłów. Odkurzacz przemysłowy musi być zatem nie tyle mocny, co powinien posiadać dużą i aktywną powierzchnię filtrów. Wiele odkurzaczy pracuje nawet w systemie dwufiltrowym o powierzchni filtrów nawet 8600 cm2. Najlepsze urządzenia mają też wydajny system oczyszczania filtrów za pomocą elektromagnesów. Dzięki temu nie trzeba przerywać pracy, dopóki zbiornik nie będzie całkowicie wypełniony. Liderem niezawodności, jeśli chodzi o odkurzacz do gipsu, jest model Starmix 1635 TOP, który posiada dwa duże filtry z automatycznym systemem wytrzepywania. W przypadku pracy z odkurzaczami z małymi filtrami lub bez systemu ich oczyszczania, pył szybko może zablokować filtry i przegrzać silnik odkurzacza.

Rozważ zakup zestawu narzędzi

Najlepszym rozwiązaniem jest zakup polecanego przez sprzedawcę zestawu szlifierki gipsowej i odkurzacza przemysłowego. Odpowiednio dobrany komplet gwarantuje wysoką jakość pracy. Np. zestaw szlifierki przegubowej Metabo i odkurzacza Comfort jest rozwiązaniem ekonomicznym i praktycznym.

Z pewnością warto wspomnieć także o sprzęcie z najwyższej półki, jeśli chodzi o efektywność, solidność, szybkość oraz komfort pracy. To szlifierka przegubowa Festool Planex LHS 225 w zestawie z odkurzaczem mobilnym CTL-LHS Planex. Odkurzacz generuje podciśnienie maks. 24000 Pa, dzięki czemu sprzęt nie wymaga użycia dużej siły – żyrafa w zasadzie sama trzyma się sufitu.

Festool Planex LHS 225Nie oszczędzaj na szlifierce i odkurzaczu!

Kupując szlifierkę lub odkurzacz przemysłowy, zawsze musimy pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Nie opłaca się więc kupować najtańszych rozwiązań, bowiem mogą okazać się awaryjne przy intensywnym użytkowaniu.