Wczytuję dane...

Jaką zagłębiarkę wybrać? Sprawdź najważniejsze kryteria

Każdy, kto pracuje z drewnem, niezależnie od tego, czy jest to profesjonalista, hobbysta czy majsterkowicz, wie, jak ważna jest dobra jakość używanych urządzeń. Niezawodne, sprawdzone sprzęty gwarantują nie tylko wysoki komfort pracy, ale także bezpieczeństwo użytkowania. Zagłębiarka to urządzenie, które z pewnością warto mieć w swoim warsztacie. Co to jest za sprzęt i do czego dokładnie służy? Wszystkie odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Jaką zagłębiarkę wybrać? Sprawdź najważniejsze kryteria

Na jakie parametry zwrócić uwagę wybierając zagłębiarkę?

Spośród wszystkich dostępnych na rynku sprzętów do obróbki drewna zagłębiarce najbliżej jest do pilarki tarczowej. Zagłębiarka, tak jak pilarka, wykorzystuje piłę, jako główne narzędzie pracy. Jednak to, co ją wyróżnia, to możliwość rozpoczęcia cięcia w dowolnym miejscu materiału, a nie od krawędzi, tak, jak w przypadku pilarek tarczowych. Dzięki zagłębiarce można więc wykonać takie prace jak np. wycięcie otworu na zlewozmywak w blacie kuchennym czy na szybę w drzwiach. Jaką zagłębiarkę wybrać i która jest najlepsza? Jakimi parametrami się sugerować, aby podjąć właściwą decyzję zakupową?

Moc silnika

Na rynku dostępne są zagłębiarki o różnej mocy. Warto jednak wybrać urządzenie, którego moc jest wyższa niż 1000 W. Im większa moc, tym lepsza jakość cięcia i szybsza praca. Przy dużej sile tarcza tnąca tylko nieznacznie zwalnia pod oporem ciętego materiału, co przekłada się na lepszy komfort pracy.

Zasilanie

Zagłębiarki, tak wszystkie inne popularne elektronarzędzia, dostępne są w wersji sieciowej i akumulatorowej. Każdy z tych rodzajów ma swoje plusy i minusy. Zagłębiarki zasilane sieciowo potrzebują ciągłego dostępu do źródła zasilania, ale dzięki temu zapewniają długą, bezproblemową pracę. Z kolei zagłębiarki akumulatorowe mogą pracować niemalże w każdym miejscu, jednak ich czas pracy jest ograniczony. W przypadku tego typu urządzeń warto mieć zawsze w zapasie dodatkowy akumulator, aby wyczerpana bateria nie zaskoczyła w najmniej nieoczekiwanym momencie.

Głębokość cięcia

Regulowana głębokość cięcia pozwala na dokładne dopasowanie parametrów pracy według potrzeb oraz zgodnie z rodzajem ciętego materiału. Im większa wartość, tym grubszy materiał można przeciąć. Warto mieć to na uwadze wybierając zagłębiarkę.

Regulacja prędkości obrotów

System regulacji obrotów pozwala na dostosowanie prędkości pracy do twardości obrabianego materiału. Dzięki tej funkcji praca jest bardziej efektywna.

Dodatkowe zabezpieczenia

Niektóre dostępne na rynku modele zagłębiarek są wyposażone w funkcje zabezpieczające przed odpryskiwaniem czy odrzutem podczas cięcia i zagłębiania w obrabianym materiale. Taka możliwość zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo użytkowania urządzenia i zmniejsza ryzyko obrażeń.

Akcesoria

Dodatkowe akcesoria wpływają korzystnie na komfort pracy oraz poprawiają precyzję cięcia i zagłębiania. Na rynku dostępne są zagłębiarki w komplecie z szyną prowadzącą, która jest nieocenionym dodatkiem poprawiającym jakość pracy. Niektóre modele są kompatybilne z prowadnicami, co tworzy mobilny i łatwy system do cięcia pod określonym kątem. Poszczególne zagłębiarki posiadają możliwość podłączenia pojemnika lub worka zbierającego kurz, dzięki czemu miejsce pracy pozostaje czyste.

Jaka zagłębiarka najlepsza? Sprawdź polecane modele

Poniżej znajduje się lista polecanych modeli zagłębiarek w zależności od budżetu.

Jaka zagłębiarka do 4000 zł

Zagłębiarka Festool TS 60 KEBQ-Plus-FS 577417 to urządzenie, któremu ciężko znaleźć na rynku dobrą konkurencję. To, co wyróżnia ten model to nieporównywalna wydajność, moc (1500 W), niezawodność w każdych warunkach i precyzja (proste, dokładne, powtarzalne cięcia ukośne). Ponadto szybka i łatwa wymiana tarczy tnących, zabezpieczenie przed odrzutem podczas pracy, możliwość obrabiania różnego rodzaju materiałów. Zagłębiarka Festool tnie na głębokość do 62 mm, ma regulację prędkości obrotów, wyposażona jest w przyłącze do odsysania pyłu oraz jest kompatybilna z prowadnicą FSK. W zestawie dostępna jest szyna prowadząca. 

Prezentacja wideo modelu Festool TS 60:

Jaka zagłębiarka do 3000 zł

Zagłębiarka Festool TS 55 FEBQ-Plus-FS 577010 to sprzęt o mocy 1200 W, który wyróżnia się idealną precyzją cięcia, wysoką wydajnością pracy i ekstremalnie długą niezawodnością pracy. Zagłębiarka ma funkcję regulacji prędkości obrotów oraz zabezpieczenie przeciwodpryskowe. Tnie do głębokości 55 mm. Urządzenie ma w zestawie szynę prowadzącą.

Jaka zagłębiarka do 1500 zł

Zagłębiarka Makita SP6000J + MakPac to urządzenie o mocy 1300 W z regulacją prędkości obrotów i głębokością cięcia do 56 mm, które gwarantuje precyzyjne cięcie nawet blisko krawędzi. Wióry lecą w tył względem kierunku cięcia. Do zagłębiarki można podłączyć szynę prowadzącą, dostępną w kilku rozmiarach.

Zagłębiarki Festool czy Makita to niewątpliwie dwie najlepsze marki dostępne na rynku. Jeżeli nie wiesz, która z nich będzie lepsza, zastanów się, do jakich prac będziesz ją wykorzystywać, a następnie znajdź w naszej ofercie urządzenie z odpowiednimi parametrami.