Wczytuję dane...

Do czego służy glebogryzarka, jak działa i jaką wybrać?

O tym, co to jest glebogryzarka i jak duże ma znaczenie w ogrodzie, w szczególności wiedzą właściciele dużych ogrodów i warzywniaków. Sprzęt służy do wielu prac ziemnych i w rzeczywistości przydaje się na każdej działce. Jak dokładnie działa glebogryzarka spalinowa, elektryczna czy separacyjna? Jak wybrać najlepszą glebogryzarkę? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Do czego służy glebogryzarka, jak działa i jaką wybrać - mężczyzna używający glebogryzarki na działce

Czym jest i jak działa glebogryzarka?

Glebogryzarka to jeden z najważniejszych sprzętów ogrodniczych wykorzystywanych do wielu prac ziemnych (i nie tylko). W zależności od rodzaju może mieć własny napęd lub jest podłączana do innej maszyny (np. separacyjna dla traktorów jednoosiowych). Poszczególne modele różnią się wieloma parametrami, dlatego trzeba przemyśleć realne potrzeby i dobrać optymalny model.

Do czego służy glebogryzarka?

Główne zadanie glebogryzarki to utrzymywanie dobrych parametrów gleby i przygotowywanie podłoża pod siew lub nasadzenia. Glebogryzarka przekopuje podłoże, spulchniając je, wyrównując i napowietrzając. Jest znacznie wydajniejsza od przekopywania terenu ręcznie, tj. szpadlem. Sprawdza się na obszarze, gdzie poruszanie się ciągnikiem jest utrudnione lub niemożliwe. Dodatkowe korzyści ze stosowania glebogryzarki:

  • Jesienne przekopanie danego terenu, np. warzywniaka, pomaga w pozbyciu się szkodników (nie tylko glebowych).
  • Przy pomocy glebogryzarki można mieszać z podłożem nawozy organiczne.
  • Do glebogryzarki można dokupić akcesoria, dzięki którym służy m.in. jako odśnieżarka lub sprzęt do kopania ziemniaków.

Jak używać glebogryzarki?

Glebogryzarki używa się intuicyjnie – trzymając uchwyty i poruszając się do przodu. Trzeba wkładać w to trochę siły, zwłaszcza przy głębokim przekopywaniu podłoża. Wyjątkiem jest glebogryzarka separacyjna, którą podłącza się do traktora. Dokładny sposób użycia zależy od modelu i typu (rodzaju napędu).

  • Przed przekopywaniem danego terenu trzeba oczyścić go, usuwając grubsze gałęzie, korzenie, duże kamienie lub inne odpady, które mogłoby uszkodzić podzespoły glebogryzarki.
  • Glebogryzarkę ustawia się na równym podłożu i należy utrzymywać ją w pionie.
  • Odradza się używanie urządzania na mocno pochyłym terenie, np. powyżej 10°. W przypadku pracy na zboczu wykonuje się przejazdy prostopadle do nachylenia.
  • Pracę zaleca się wykonywać w ochronnym ubraniu i okularach.
  • Nie można się spieszyć. Pracę wykonuje się wolnym, miarowym krokiem.

Jaka glebogryzarka do ogrodu? Sprawdź polecane modele

W sprzedaży dostępne są glebogryzarki elektryczne, akumulatorowe, spalinowe i separacyjne. Pierwsze są polecane przede wszystkim do mniejszych ogrodów, gdyż ogranicza je długość przewodu (i przedłużacza). Na ich korzyść działa cicha praca, cena i przyjazność środowisku. Glebogryzarki akumulatorowe łączą zalety glebogryzarek elektrycznych i spalinowych. Są ciche, ekologiczne, nie posiadają przewodu. Jednak o ich funkcjonalności decyduje czas pracy na jednym akumulatorze. Glebogryzarki spalinowe są najwydajniejsze z tych używanych w przydomowych ogrodach. Nadają się do pracy w trudnych warunkach. W przypadku, gdy corocznie potrzeba przekopania dużych powietrzni, warto zastanowić się nad zakupem glebogryzarki separacyjnej (o ile oczywiście posiada się traktorek). W tym wypadku cały trud pracy zostaje przeniesiony na maszynę.

Na co zwracać uwagę przy zakupie glebogryzarki?

Przy wyborze konkretnego modelu zwraca się uwagę na moc silnika (im większa, tym wydajniej), głębokość roboczą (wysoki parametr pozwala przygotować teren dla roślin o głębszym, silnym systemie korzeniowym) i szerokość roboczą (im wyższa, tym więcej terenu można przekopać w danej jednostce czasu). Znaczenie ma także waga i rozmiar. Lżejsze glebogryzarki są łatwiejsze do użytkowania, dla mniejszych łatwiej znaleźć miejsce w narzędziowni lub budynku gospodarczym. Przydatną opcją jest bieg wsteczny, pomaga wyprowadzić sprzęt z newralgicznego miejsca, gdy przykładowo zakleszczy się w korzeniach. O manewrowości glebogryzarki decydują m.in. koła. Im większa średnica, tym łatwiej poruszać się i skręcać.

Polecane modele glebogryzarek:

  • Glebogryzarka Honda FG 320 DE – wydajny silnik GP 160 pozwala na intensywną pracę w trudnych warunkach. Szerokość robocza tego modelu to 80 cm, więc świetnie sprawdzi się np. przy zakładaniu trawnika, czy w większym ogrodzie. Dla lepszego prowadzenia wyposażona w bieg wsteczny i przednie koło podporowe.
  • Glebogryzarka spalinowa OLEO-MAC MH 155K – to dobra, kompaktowa glebogryzarka do przydomowych ogrodów i ROD. Łatwo nią manewrować, nawet między drzewami. Szerokość robocza wynosi 46cm (przy redukcji 32cm).
  • Glebogryzarka spalinowa K&S KS 7HP-850А 7KM – to mocny i względnie lekki (56kg) model glebogryzarki spalinowej. Świetnie sprawdza się w warunkach przydomowego ogrodu. Jest zwrotna. Szerokość robocza wynosi 80cm, głębokość do 31cm.
  • Glebogryzarka spalinowa K&S KS 9HP-1350G-3 (400) 9KM – to bardzo mocna i wydajna glebogryzarka do pracy w trudniejszych warunkach. Poradzi sobie nawet na dużym ogrodzie i w polu (np. pod wysiew warzyw). Szerokość robocza przekracza 130cm, dzięki czemu praca jest szybka. Pracuje na głębokości do 35cm.

Wybór glebogryzarki dostosowanej do realnych potrzeb to sposób, aby nie przepłacić. Jednocześnie nie opłaca się nadmiernie oszczędzać, lepiej wybierać modele lepszej jakości. W końcu mają służyć przez długie lata, często w trudnych i wymagających warunkach.