Wczytuję dane...

Czym ciąć panele? Sprawdź najlepsze narzędzia do cięcia paneli!

Ułożenie podłogi z paneli nie jest trudne, wymaga tylko dokładności i posiadania odpowiednich narzędzi. Cięcie paneli podłogowych jest wydajne, jeśli używa się wyrzynarki lub stołowej pilarki do drewna. Czym najlepiej ciąć panele podłogowe? Na jaki sprzęt i kluczowe parametry zwracać uwagę przy zakupie?

Czym ciąć panele – mężczyzna tnie panel podłogowy używając profesjonalnego sprzętu

Co jest najlepsze do cięcia paneli?

Częstymi narzędziami służącymi do cięcia paneli są piły ręczne, do których dokupuje się specjalny brzeszczot. Precyzyjne cięcie jest w tym wypadku możliwe, ale wymaga pewnej wprawy. Jednocześnie wydajność, tj. szybkość cięcia nie jest zadowalająca. W przypadku układania podłogi z paneli czy wykonywania wielu innych prac remontowych warto zaopatrzyć się w efektywniejszy sprzęt.

  • Gilotyna do paneli – to propozycja dla osób, które często zajmują się układaniem podłóg. Spełnia wszystkie wymagania, czyli pozwala na szybkie i precyzyjne cięcie paneli przy zachowaniu równych krawędzi. Niestety mankamentem jest brak uniwersalności. Jedyną funkcją narzędzia jest cięcie paneli, natomiast poniżej wymienione urządzenia przydają się także do innych prac.

  • Pilarka tarczowa – urządzenie nadaje się do precyzyjnego cięcia paneli, potrzeba jednak dokładności i wprawy. Manewrowanie nie jest najłatwiejsze, za to szybko można ciąć panele po całej długości. Wymaga to dokładności i zręczności. Dotyczy to zarówno sprzętu ręcznego, jak i stołowego. Jednocześnie należy zwracać uwagę na wygląd tarczy. Powinna mieć jak najmniejsze ząbki, gdyż większe mogą szarpać przycinane krawędzie.

  • Wyrzynarka do drewna – to uniwersalne narzędzie, które dobrze sprawdza się przy cięciu paneli podłogowych. Jest lekkie, poręczne i łatwe do prowadzenia. Dzięki wyposażeniu w odpowiednio małe brzeszczoty można nawet wyciąć otwory na rury (np. biegnące od grzejnika) lub inne przeszkody znajdujące się w podłodze. Można ciąć panele z różnymi zakrzywieniami i zawijasami.

Czym najlepiej ciąć panele? – rodzaj podłogi a wybór sprzętu

Cięcie paneli podłogowych z drewna jest łatwe, a do pracy nadaje się każde z powyższych narzędzi. Problem może powstać, gdy do wykładania podłogi używa się mniej popularnego materiału. Panele laminowane mają inną strukturę niż drewno. Używanie w tym przypadku gilotyny może doprowadzić do szarpania krawędzi. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z pilarki lub wyrzynarki.

Wybór narzędzi do cięcia paneli

Przy wyborze urządzeń zwraca się uwagę na konkretne parametry. Do najważniejszych, uniwersalnych parametrów należy moc (W). U urządzeń akumulatorowych warto zwrócić uwagę na pojemność akumulatora. Na wygodę użytkowania urządzeń ręcznych wpływa waga, na ekonomiczność – pobór mocy. Dokładne atrybuty zależą od rodzaju urządzenia, tj. na co innego zwraca się uwagę u pilarek niż u wyrzynarek. Można sugerować się także renomą producenta, popularnością modelu i rankingami. Cztery modele, które wyróżniają się w swojej klasie to:

  • Wyrzynarka Stanley FME340K 710W – to uniwersalne urządzenie wyposażone w silnik o mocy 710W, który umożliwia precyzyjne i wydajne cięcie nawet twardszych materiałów. Ma beznarzędziowy system mocowania brzeszczotów i daje możliwość używania brzeszczotów typu 'U' i 'T'. Dobrze radzi sobie z panelami, a także grubszym drewnem.

  • Ręczna pilarka tarczowa Makita HS7611 1600W – model jest wyposażony w mocny silnik o mocy 1600W. Średnica tarczy wynosi 190 mm. Jest wydajna, precyzyjna i dość łatwa do prowadzenia. Urządzenie warto wykorzystywać m.in. do cięcia paneli podłogowych.

  • Stołowa pilarka tarczowa Scheppach HS100S 2000W 250mm – to praktyczne i wszechstronne wyposażenie do każdego warsztatu. Dużą zaletą urządzenia jest precyzyjna i wydajna praca. Nadaje się do cięcia paneli. Radzi sobie z drewnem miękkim i twardym.

  • Gilotyna do cięcia paneli laminowanych WOLFCRAFT LC 600 6937000 – uniwersalny model do bezpiecznego cięcia paneli. Zapewnia wysoką precyzję i czystość cięcia. Praca z urządzeniem jest cicha i nie powoduje uciążliwego pylenia.

Panele podłogowe zwykle wymienia się raz na kilka (lub kilkanaście) lat, dlatego warto nauczyć się robić to samodzielnie. Dzięki urządzeniu do cięcia paneli praca jest łatwa, a koszty zakupu zwracają się już przy wykonaniu podłogi w jednym, bądź w dwóch pomieszczeniach. To się po prostu opłaca.