Wczytuję dane...

Jaka spawarka do domu dla początkującego? Sprawdź nasz poradnik!

O tym, jaka spawarka jest dobra na początek, decyduje kilka czynników. Sprzęt powinien być dostosowany do wybranej metody spawania, rzeczywistych potrzeb oraz możliwości (także finansowych). Istotna jest również kwestia częstotliwości i intensywności użytkowania. W takim razie, jaka spawarka będzie najlepsza dla amatora?

Jaka spawarka do domu dla początkującego – mężczyzna w masce podczas spawania

Jaka spawarka do domu?

Wybór spawarki zależy przede wszystkim od prac, do jakich będzie ona stosowana. Duże znaczenie ma także częstotliwość i intensywność użytkowania oraz obrana metoda spawania.

  • Spawanie MAG – wydaje się najrozsądniejsze dla amatora. Jest umiarkowanie łatwe, szybkie do opanowania, a przy tym nie generuje wysokich kosztów. Niestety wiążą się z tym ograniczenia. MAG nie obejmuje spawania z użyciem stali nierdzewnej i aluminium.

  • Spawanie MIG – przypomina spawanie metodą MAG, jednak wymaga użycia gazów obojętnych. Dzięki temu jesteśmy w stanie spawać stal nierdzewną i aluminium, co było niemożliwe w przypadku metody MAG.

  • Spawanie TIG – jest trudne, wymaga dobrych umiejętności i tym samym nie jest polecane osobom początkującym. Nie jest wydajne – to metoda bardzo czasochłonna.

Jaką spawarkę wybrać?

Najrozsądniejszą opcją jest wybór spawarki, która nadaje się do pracy przy użyciu metod MAG/MIG (migomatu). Spawarki TIG gwarantują dobrą jakość spoin, brak odprysków i umożliwiają łączenie niemal wszystkich stopów metali, jednakże osoba początkująca może mieć problem z samym ustawieniem parametrów. Łatwo też o zniszczenie sprzętu na skutek błędów. Na rynku dostępne są także spawarki MMA, które są uniwersalne (żeliwa, stal stopowa i niestopowa, miedź, nikiel), pozwalające na precyzyjną pracę (np. z cienkimi elementami od 1,5 mm) jednak wydzielają dużo dymu spawalniczego i konieczne są wymiany elektrod i usuwania żużlu.

Jaka spawarka na początek?

  • Spawarka inwertorowa – dla amatora jest najbardziej odpowiednia, gdyż ma mocną konstrukcję, a wahania parametrów prądu nie stwarzają ryzyka uszkodzenia sprzętu. Wybacza błędy „żółtodziobów”. Jest powszechnie wykorzystywana przez profesjonalistów. Jak działa spawarka inwertorowa? Zasada działania jest podobna jak sprzętu transformatorowego, z pewnymi modyfikacjami. Transformator jest mniejszy i lżejszy, co znacząco przekłada się na wagę całego urządzenia. Daje możliwość precyzyjnego ustalenia wartości prądu, z dokładnością do 1A. Spawarki inwertorowe pracują zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na otwartym terenie.

  • Spawarka transformatorowa – jest tańsza i często reklamowana jako możliwa do naprawy we własnym zakresie. Jej atutem jest atrakcyjna cena, ale do samodzielnej naprawy potrzeba umiejętności. Jest też mniej precyzyjna od spawarki inwertorowej. Klasyczne urządzenia pozwalają ustalić wartość prądu z dokładnością do 10-20 A.

Kluczowe parametry i funkcje spawarki inwertorowej

Spawarka inwertorowa, nawet na potrzeby osoby początkującej, powinna mieć odpowiednią moc. Warto wybierać modele 140-200 A. Im wyższy parametr, tym urządzenie ma większe możliwości i pozwala m.in. łączyć grubsze elementy. Trzeba zwrócić uwagę, jakim napięciem jest zasilana (tj. Jednofazowym 230V lub trójfazowym 400V). Niektóre modele dają możliwość przełączania faz. Znaczenie ma cykl pracy, który informuje, przez jaki okres w ciągu 10 minut można pracować nieprzerwanie. Zwykle urządzenia o cyklu 60% (6 minut pracy, 4 minuty przerwy) mają zastosowanie profesjonalne. Amatorzy najchętniej stawiają na urządzenia mobilne, przenośne, lekkie. Różnice u poszczególnych modeli są bardzo duże.

Jakiej firmy kupić spawarkę?

Przy wyborze sprzętu można kierować się renomą producenta. Na rynku istnieje kilka sprawdzonych, solidnych firm, które oferują niezawodne, niezawodne urządzenia. Jest to m.in. Magnum oraz Schweisskraft. Oczywiście wciąż kluczowe są parametry i rodzaj spawarki. Dla ułatwienia – polecane modele spawarek dla osób początkujących:

Spawarka to urządzenie, które służy przez lata. Sprzęt powinien być dostosowany do potrzeb, wytrzymały i bezawaryjny.