Wczytuję dane...

Jaka wyrzynarka dla majsterkowicza? Ranking 5 produktów!

Wyrzynarka to urządzenie, z którego korzystają nie tylko profesjonaliści, ale także amatorzy z zacięciem do majsterkowania. Jest uniwersalna, przydaje się przy wykonywaniu różnorodnych czynności związanych z cięciem oraz może usprawniać samodzielne wykonanie remontu w domu. Do czego dokładnie służy wyrzynarka? Czym kierować się przy zakupie i jak używać wyrzynarki?

Jaka wyrzynarka dla majsterkowicza – mężczyzna podczas pracy z wyrzynarką

Do czego służy wyrzynarka?

Wyrzynarka to wydajne urządzenie, które służy do cięcia różnorodnych materiałów (np. drewna, miękkiego metalu i tworzywa). Przydaje się przy pracach stolarskich i jest nieocenioną pomocą przy przeprowadzaniu remontu. Umożliwia cięcie po linii prostej i nieregularnej (np. łuki). Pozwala na wycięcie otworów o różnorodnym kształcie (koła, prostokąta itp.). Dzięki niej można m.in. przyciąć blat biurka na komputer wraz z otworem na kable. W zależności od modelu (parametrów urządzenia) i materiału może ciąć na głębokość nawet do kilkunastu centymetrów.

Wyrzynarka czy pilarka?

Największa różnica pomiędzy wyrzynarką a pilarką dotyczy mechanizmu cięcia. U wyrzynarek jest to brzeszczot, pilarki są natomiast wyposażone w tarcze. Ma to duże znaczenie praktyczne, gdyż konstrukcja tarczy pozwala jedynie na cięcie drewna w linii prostej. Zastosowanie pilarki jest więc ograniczone. W tym zakresie przewagę ma wyrzynarka, ponieważ można nią wycinać proste, okrągłe i nieregularne kształty co czyni ją bardziej wszechstronną.

O czym warto pamiętać przed zakupem wyrzynarki?

Ze względu na sposób cięcia wyrzynarki można podzielić na tradycyjne, z podcinaniem, włosowe i stołowe. Wyrzynarki tradycyjne są idealne dla osób początkujących, ponieważ są łatwe w obsłudze – cięcie wykonuje się po wyznaczonej linii, wywierając nacisk. Wyrzynarki z podcinaniem dobrze sprawdzają się w cięciu grubszych materiałów. Zaletą wyrzynarek włosowych jest precyzja i możliwość cięcia elementów o małych oraz dużych rozmiarach. Wyrzynarki stołowe najczęściej wykorzystuje się w profesjonalnych zakładach. Przy wyborze wyrzynarki warto również zwrócić uwagę na inne atrybuty:

  • Zasilanie: wyróżnia się wyrzynarki elektryczne i akumulatorowe. Te drugie są mobilniejsze, można używać ich w dowolnym miejscu, ale czas pracy jest ograniczony i trzeba ładować akumulator.
  • Typy brzeszczotów: najczęściej używa się urządzeń wyposażonych w brzeszczoty typu T, rzadziej T2. Na rynku dostępne są także elektronarzędzia z uniwersalnym uchwytem ćwierćcalowym U. W narzędziowni warto posiadać kilka rodzajów brzeszczotów.
  • Brzeszczoty oznaczone są kolorami: żółto-szare służą do cięcia drewna, płyt pilśniowych i tworzyw sztucznych; granatowe tną materiały drewnopodobne, cienką blachę stalową i metale kolorowe; czarny radzi sobie ze stalą nierdzewną, płytkami ceramicznymi, cegłą i gipsem.

  • Moc: Warto wybierać urządzenia o mocy od 200 W.
  • Maksymalna głębokość cięcia: parametr jest podawany dla różnych materiałów,
  • Ilość skoków – zasadniczo im więcej, tym maszyna pracuje wydajniej i efektywniej wykorzystuje brzeszczot.

Jaka wyrzynarka? Ranking 5 wyrzynarek!

Poniższy ranking obejmuje modele o różnorodnym zastosowaniu i o różnej klasie.

1. Wyrzynarka stołowa Proxxon DSH 28092 – to model, który poradzi sobie w profesjonalnym użytkowaniu. Ma dobre parametry cięcia: drewno 50 mm, tworzywo sztuczne 30 mm, metale nieżelazne 10 mm. Daje możliwość cięcia pod kątem 45 stopni.

2. Wyrzynarka akumulatorowa DeWALT DCS334N 18V XR Li-Ion – dużą zaletą urządzenia jest mobilność. Jest zasilana akumulatorem, a więc można pracować z nią w dowolnym miejscu. Przydaje się na potrzeby domowe. Maksymalna zdolność cięcia w drewnie wynosi 135 mm, zakres cięcia w stali 10 mm. Waży 2,5 kg.

3. Wyrzynarka Festool TRION PS 300 EQ-Plus 576041 – sprawdza się przy remontach, pozwala m.in. na przycięcie blatów w kuchni. Głębokość cięcia wynosi: 120 mm w drewnie, 20 mm w metalach nieżelaznych i 10 mm w stali. Dzięki potrójnemu prowadzeniu brzeszczotu zapewnia czyste przekroje bez wyrw.

4. Wyrzynarka precyzyjna stołowa 2 biegowa Proxxon DS 460 27094 – radzi sobie w „trudnych” warunkach. Przecina drewno do 60 mm, metale nieżelazne 10-15 mm. Ilość skoków wynosi 900 lub 1400/min.

5. Wyrzynarka MAKITA 4326 - 450 W – ma niewielkie rozmiary, waży tylko 1,9 kg, a przy tym ma dobre parametry. Ma znamionowa: 450W. Zdolność cięcia w drewnie wynosi 65 mm, w stali 6 mm.

Przed zakupem wyrzynarki warto zagłębić się w temat, aby wybrać taką, która sprosta naszym wymaganiom. Urządzenie musi zapewniać komfortową, wydają pracę i służyć przez lata.