Wczytuję dane...

Jaka wkrętarka? Podpowiadamy, jak wybrać!

Wkrętarka to jedno z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi ułatwiające pracę przy remoncie, w garażu i ogólnie w czasie majsterkowania. Wybór sprzętu na rynku jest duży i łatwo pogubić się w tym kłopocie bogactwa. Jaka wkrętarka akumulatorowa, sieciowa i z udarem jest najlepsza w domu? Jaki moment obrotowy powinna mieć wkrętarka? Zapraszamy do zapoznania się z poradnikiem.

Mężczyzna używający wiertarko-wkrętarki

Jakie są wkrętarki? Najważniejsze rodzaje

Wkrętarki to elektronarzędzia, które dzieli się na kilka rodzajów. Od tego zależy sposób, w jaki są wykorzystywane. Najważniejsze typy:

  • Wkrętarka akumulatorowa – jest wygodna, gdyż uniezależnia nas od źródła zasilania. Jest mobilna, ma niewielki rozmiar i względnie lekką wagę.
  • Wkrętarka sieciowa – jej zaletą jest cena, gdyż jest tańsza do wkrętarki akumulatorowej. Wymaga podłączenia do zasilania, a więc potrzebuje dostępności gniazdka elektrycznego. Ma to jeden plus – urządzenie może pracować w trybie ciągłym.
  • Wkrętarka udarowa – jest przeznaczona do pracy z dużym obciążeniem. Umożliwia wiercenie, np. w cegle i betonie. Wkrętarki, a raczej wkrętarko-wiertarki są alternatywą dla tradycyjnych wiertarek udarowych. Mankamentem jest wyższa cena.

Wkrętarka – jaką wybrać?

Aby praca z wkrętarką była wygodna i co najważniejsze – efektywna – trzeba postawić na sprzęt dobrej jakości. W tym wypadku nie opłaca się nadmiernie oszczędzać i kupować taniznę. Słabe wkrętarki sprawiają problemy w czasie pracy i są mało żywotne.

  • Moment siły – od niego zależy jak sprawnie działa urządzenie i czy nadaje się do trudniejszych działań. Jaka moc jest wymagana, by wkrętarka była funkcjonalna niezależnie od rodzaju wykonywanej pracy? Moment siły zależy od napięcia (wkrętarki akumulatorowe) lub mocy (wkrętarki sieciowe). Wyższe parametry są wymagane w przypadku wkrętarko-wiertarek. 5-10V wystarczy do okazjonalnego skręcenia mebli lub sprzętu AGD. 10-14V nadaje się do codziennego użycia, nawet przy nieco cięższych materiałach. Wkrętarka o napięciu powyżej 18V pozwala na wszechstronność, a nawet profesjonalne używanie.
  • Moment obrotowy – wpływa na moc i funkcjonalność urządzenia. W najprostszych urządzeniach wynosi 4-6Nm, we wkrętarkach z wysokiej półki oscyluje powyżej 30 Nm. Jak widać różnica w parametrach jest znaczna, podobnie jak komfort pracy z tym związany.
  • Rodzaj silnika – kolejny element, który ma wpływ na wydajność to rodzaj silnika. Wyróżnia się wkrętarki szczotkowe i bezszczotkowe. Różnica jest także w cenie, żywotności i innych aspektach. Warto zapoznać się z tematem: Wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa? Podpowiadamy, jaką wkrętarkę wybrać!
  • Ilość biegów – zwykle wkrętarki są jednobiegowe. Jeśli jednak korzysta się z nich często, a dodatkowo służą do nawiercania, bardziej funkcjonalne są modele dwubiegowe.
  • Pojemność akumulatora – u urządzeń akumulatorowych decyduje o tym, jak długo można z nich korzystać bez potrzeby ładowania. Przy okazji warto zwrócić uwagę na czas pełnego ładowania.
  • Waga – im wkrętarka jest lżejsza, tym praca z urządzeniem jest mniej odczuwalna. Trzeba jednak nastawić się na to, że wydajniejsze wkrętarki są jednocześnie cięższe.

Jaka wkrętarka do 300 zł?

Dobrymi parametrami w tej półce cenowej odznacza się wiertarko-wkrętarka udarowa Stanley FATMAX FMC625B 18V. To urządzenie z udarem 18V Li-Ion. Jest wyposażone w dwa biegi, co umożliwia sprawne wiercenie i wkręcanie. Maksymalny moment obrotowy wynosi 52,4Nm. Częstotliwość udaru to 6,800/27,200 (ud/min). Sprzęt waży 1,8kg. Posiada diodę led, która ułatwia precyzyjną pracę.

Wiertarko-wkrętarka udarowa Stanley

Jaka wkrętarka do 400 zł?

Za niecałe 400zł można dostać wiertarko wkrętarkę akumulatorową Makita DDF487Z 18V. To urządzenie z wyższej półki korzystające z technologii XPT zapewniającej podwyższoną odporność na pył i wilgoć. Posiada 20-stopniową regulację momentu obrotowego (25/40 Nm). Napięcie wynosi 18V. Elementy przekładni zostały wykonane z metalu dla zwiększonej żywotności. Ma podwójną diodę led. Jest lekka i kompaktowa (1,3-1,6kg w zależności od elementów wyposażenia).

Niebiesko-czarna wiertarko-wkrętarka

Jaka wkrętarka do 500 zł?

W tej cenie można nabyć model: akumulatorowa wiertarko wkrętarka udarowa Makita DHP482Z. Przypomina powyżej opisany model, ale ma lepsze parametry. Dotyczy to m.in. prędkości obrotowej na I i II biegu. Główna różnica to udar. Częst. udarów na biegu jał: 1 bieg (0-9000/min)

2 bieg: (0-28500/min). Ma 21-stopniową regulację momentu obrotowego + wiercenie + wiercenie z udarem. Waga wynosi 1,5-1,8kg.



Wyposażenie warsztatu w dobrej jakości elektronarzędzia to podstawa przy majsterkowaniu. Dotyczy to także wkrętarek, które mają uniwersalne zastosowanie i tym samym są często użytkowane.