Wczytuję dane...

Jaka siekiera rozłupująca? Wybieramy najlepszą siekierę do drewna

Siekiera do rozłupywania drewna jest przydatna na gospodarstwie, gdyż pozwala zaoszczędzić na gotowym drzewie opałowym lub kominkowym. Materiał można przygotować samemu, potrzeba tylko trochę czasu i wysiłku. Aby narzędzie dobrze spełniało swoje funkcje i umożliwiało wydajną pracę, trzeba wybrać optymalny model dopasowany do użytkownika. Jaka siekiera rozłupująca będzie najlepsza?

Siekiera uniwersalna a siekiera rozłupująca – dlaczego warto kupić tę drugą?

Zakup kilku rodzajów siekier nie jest w Polsce jeszcze powszechny. Zazwyczaj używa się siekiery uniwersalnej, która jest do wszystkiego, ale pewnego komfortu pracy „nie przeskoczy”.

Z siekiery uniwersalnej można korzystać, jeśli drewna do rąbania nie ma dużo. Natomiast w sytuacji, gdy regularnie pozyskuje się drewno na opał czy do kominka, lepiej zainwestować w wyspecjalizowaną siekierę rozłupującą. Nietrudno domyślić się, że jest znacznie lepiej przystosowana do tego celu. W czym to się objawia?

  • Siekiera rozłupująca ma nieco inną budowę. Posiada dodatkowe kliny na policzkach głowicy, tj. czyli części znajdującej się bezpośrednio za krawędzią tnącą. Dzięki temu siekiera jest bardziej masywna, a jednocześnie ułatwia rozszczepienie drewna.
  • Narzędzie ułatwia pracę, gdyż nie klinuje się w drewnie tak często, jak siekiera uniwersalna czy ciesielska. W dłuższej perspektywie czasu (np. przy kilkugodzinnej pracy) ma to duży wpływ na komfort pracy, poziom zmęczenia oraz wydajność rąbania.
  • Ostrze siekiery rozłupującej jest krótsze, co powoduje mniejszy wysiłek podczas pracy. Taka siekiera lepiej oddaje energię, którą wkłada się w uderzenie.

Jaką siekierę rozłupującą kupić?

Osoby decydujące się na zakup siekiery rozłupującej kierują się różnymi kryteriami, od ceny po renomę producenta. Jest to pewien wyznacznik jakości. W szczególności jednak powinno się zwrócić uwagę na parametry siekiery. Duże znaczenie dla efektywności pracy ma ciężar głowicy. Minimalna waga powinna wynosić 1,8-2kg, w przeciwnym wypadku użytkownik będzie męczył się z twardszym drewnem, sękami czy większymi pniakami. Głowica powinna być ostra, dobrze wyprofilowana z materiału ułatwiającego poślizg. Właściwy kształt i materiał pozwalają wydajnie pracować nawet z lżejszą siekierą. Połączenie obu elementów umożliwia rąbanie „trudnego” drewna. Czasem w gospodarstwach używa się również ciężkich siekieromłotów.

Trzonki są wykonane z drewna lub kompozytu włókna szklanego. W pierwszym przypadku zwraca się uwagę na gęstość słojów i ich rozmieszenie, powinny być gęste i przebiegać pionowo, wtedy stylisko jest bardziej wytrzymałe. Zaletą kompozytu jest odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, wysoka wytrzymałość, a także lekkość. Trzonek powinien posiadać rękojeść antypoślizgową. Często stosuje się metalowe wzmocnienia przy głowicy. Optymalną długość trzonka można sprawdzić, chwytając głowicę i układając trzonek wzdłuż ramienia. Powinien kończyć się przed pachą, nie sięgać do niej.

Polecane siekiery rozłupujące:

Dużym ułatwieniem przy rąbaniu drewna na potrzeby ogrzewania mieszkania czy kominka są kliny. Wciąż jednak najważniejszy pozostaje wybór wysokiej jakości siekiery rozłupującej (lub jeszcze lepiej dwóch – do małych i dużych pni). Dzięki temu można znacząco ułatwić sobie pracę, która nie zalicza się do najlżejszych.