Wczytuję dane...

Sekator kowadełkowy czy nożycowy?

Przy wyborze sekatora uwagę zwraca się na parametry, jakość materiałów, a także rodzaj mechanizmu tnącego. Poszczególne typy sprzętu służą do różnych celów. Jaki sekator kowadełkowy czy nożycowy kupić? Jaki sekator jest przeznaczony do grubych, zdrewniałych gałęzi, a jaki do cienkich?

Wybór sekatora ma znaczenie, gdyż wysokiej jakości sprzęt jest wytrzymały, mniej męczy dłonie, a co najważniejsze – nie kaleczy roślin. Dzięki niemu można wykonać zabieg cięcia, minimalizując rany i tym samym zmniejszając ryzyko wystąpienia chorób grzybowych.

Jaki sekator kupić i na co zwracać uwagę?

Dobry sekator jest przede wszystkim lekki i wytrzymały. Nie ma sensu oszczędzać i kupować narzędzia jak najtańszego, gdyż najczęściej takie modele zbudowane są ze słabych materiałów i posłużą krótko. Natomiast wysokiej jakości sekator kowadełkowy czy nożycowy wytrzyma pracę w trudnych warunkach przez lata. Kluczowe elementy:

  • Najważniejsze jest ostrze. Dobrej jakości elementy są zbudowane ze stali nierdzewnej oraz węglowej. Stal powlekana ma nieco mniejsze parametry wytrzymałościowe, ale z kolei jest łatwiejsza w czyszczeniu.

  • Uchwyty powinny wygodnie trzymać się w dłoni. Muszą być ergonomiczne i dopasowane do osoby, która najczęściej wykonuje cięcie w ogrodzie czy sadzie.

  • Ważnym elementem jest blokada ostrzy, zwiększająca bezpieczeństwo.

  • Dodatkowym atutem sekatora jest gwarancja i dostępność części wymiennych. Najczęściej wymiany wymagają ostrza oraz sprężyny.

Sekator kowadełkowy czy nożycowy - który jest lepszy?

Wiele osób zastanawia się, który sekator wybrać – kowadełkowy i nożycowy? Który lepiej sprawdza się w pielęgnacji zieleni? Są to niewłaściwie postawione pytania. Narzędziownie zaleca się wyposażyć w oba rodzaje sekatorów. Różnią się budową i mają inne zastosowanie, dlatego jeden nie może zastępować drugiego. W sekatorze kowadełkowym zastosowano jedno ostrze, które tnie pędy oparte na szerokim kowadełku. Sekatory nożycowe posiadają dwa ostrza, które nie stykają się ze sobą, lecz mijają w niewielkiej odległości. Konstrukcja wpływa na sposób wykorzystania sekatorów.

Czym charakteryzuje się sekator kowadełkowy?

Sekator kowadełkowy służy do cięcia zdrewniałych i twardych gałęzi. Wykorzystuje się go do cięcia suchych pędów bylin (np. wiosną), a także do cięcia cieńszych gałęzi drzew i krzewów. Dzięki zastosowaniu kowadełka nie potrzeba tak dużej siły nacisku, aby usunąć pęd. Jednocześnie jest mniej narażony na tępienie ostrza. Ząbkowate krawędzie kowadełka zapobiegają ślizganiu się ostrzy. Sekator kowadełkowy słabiej sprawdza się do cięcia cienkich, żywych i miękkich pędów. Często miażdży je i powoduje powstawanie dużych ran.

Dobrej jakości sprzęt, który sprawdzi się w przydomowym ogrodzie oraz wspomagająco w sadzie to m.in. Fiskars sekator kowadełkowy X-series L (P941) 1057174. Ma wydajny mechanizm, który zapewnia trzykrotnie większą moc cięcia w porównaniu ze standardowymi rozwiązaniami. Umożliwia cięcie suchych gałęzi i pędów o maksymalnej średnicy 24mm.

Do cięcia grubszych gałęzi wykorzystuje się sekator dwuręczny. Ma długie ramiona, dlatego pozwala dotrzeć do trudniej dostępnych pędów, np. wrastających do wnętrza korony drzewa. Warto zaopatrzyć się w sekator kowadełkowy Fiskars (L) L77 PowerGear 1000583, którym można ciąć gałęzie o średnicy 22-55mm przy stosunkowo niedużym wysiłku.

Czym jest sekator nożycowy?

Sekator nożycowy jest wykorzystywany do cięcia pędów młodych i miękkich. Przy jego użyciu można usuwać tegoroczne pędy i młode przyrosty u drzew i krzewów, a także zioła czy niezdrewniałe pędy bylin. Do cięcia niezdrewniałych pędów raczej się nie nadaje (zwłaszcza grubszych), gdyż potrzeba do tego użycia dużej siły, a nie można wykluczyć tępienia mechanizmów tnących.

Jednym z najskuteczniejszych modeli jednoręcznych jest sekator nożycowy Quantum P100 Fiskars 1001434. Zapewnia precyzyjne cięcie gałęzi o średnicy do 26mm. Został wyposażony w nowoczesne rączki z aluminium oraz TruGrip™. Jest cięższy od wielu sekatorów jednoręcznych, ale jego atutem jest siła. Z narzędzi dwuręcznych warto wybrać sekator nożycowy FISKARS Singlestep L38 (S) nr kat. 1001426. Nadaje się do cięcia pędów o średnicy do 40mm. Ma ostrza z hartowanej stali. Waży niedużo (1400g).

Jaki sekator wybrać? Odpowiedzi na pojawiające się pytania

Jaki sekator kupić do grubych gałęzi? Najbardziej odpowiedni jest mocny, wytrzymały sekator dwuręczny kowadełkowy.

Jaki sekator teleskopowy kupić? Do cięcia wysoko położonych gałęzi z poziomu gruntu dobrze sprawdza się sekator nożycowy z piłą na wysięgniku Cellfast IDEAL 40-416. Jest wyposażony w obrotową głowicę i skuteczny mechanizm tnący umieszczony wewnątrz urządzenia. Ma długość 2m. Tnie gałęzie o średnicy do 24mm.

Ile sekatorów warto posiadać w przydomowym ogrodzie? Optymalnie cztery, ostatecznie trzy. Najczęściej przydają się (kolejność nieprzypadkowa) sekator jednoręczny kowadełkowy, sekator jednoręczny nożycowy i sekator dwuręczny kowadełkowy.