Wczytuję dane...

Jakie nożyce do żywopłotu? Podpowiadamy, co wybrać!

W przydomowych ogrodach najczęściej zakłada się żywopłoty formowane, które wymagają regularnego cięcia. Aby wykonywanie zabiegu było skuteczne, wydajne i jednocześnie bezpieczne dla roślin, niezbędny jest zakup narzędzi dobrej jakości. Na jakie nożyce do żywopłotu warto się zdecydować? Jak dobrać je do rzeczywistych potrzeb?

Wybieramy nożyce: na te parametry zwróć uwagę

Wybór nożyc do żywopłotu jest bardzo duży i z powodzeniem można dostosować je do własnych potrzeb. Zawsze jednak, niezależnie od typu urządzeń i narzędzi, powinno się stawiać na jakość.

Pierwszym kryterium wyboru jest typ nożyc do żywopłotu. W narzędziowni warto posiadać narzędzia ręczne, które przydają się m.in. do korekty po cięciu. Natomiast główny zabieg przeprowadza się najczęściej przy użyciu sprzętu elektrycznego, akumulatorowego lub spalinowego. Każdy ma swoje zalety i ograniczenia (o tym poniżej). O wydajności sprzętu decyduje m.in. moc (W – urządzeniach elektrycznych, napięcie V - w akumulatorowych oraz KM w spalinowych). Istotna jest długość cięcia i szerokość skoku cięcia. Znaczenie przy dłuższej pracy ma również waga urządzenia. Im lżejsza, tym lepiej. Uchwyt powinien być obrotowy dla lepszej manewrowości.

Które ręczne nożyce do żywopłotu i tui są najlepsze?

Ręczne nożyce do żywopłotu sprawdzają się w mniejszych ogrodach i gdy roślin do strzyżenia nie ma dużo. Można podzielić je na dwa typy: z prostym ostrzem oraz z ostrzem o pofałdowanym brzegu. Pierwsze nadają się do cięcia formującego i korekcyjnego młodych, miękkich pędów (m.in. u bukszpanu). Muszą być dobrze naostrzone, w przeciwnym wypadku kaleczą rośliny. Noże z pofałdowanym ostrzem wykorzystuje się do cięcia twardych organów, np. pędów świerków i tui. Ich mankamentem jest dłuższe i trudniejsze ostrzenie. Nożyce powinny pracować płynnie, śruba nie może być za mocno dokręcona. Modele wysokiej jakości są perforowane lub wyścielone dobrym materiałem. Dużą funkcjonalnością charakteryzują się nożyce do żywopłotu Fiskars SmartFit HS86 1013565. Mają lekkie i wytrzymałe, regulowane rączki. Zapewniają optymalny zasięg cięcia. Proste ostrze z czystej stali jest wyprofilowane i pokryte powłoką, która minimalizuje tarcie i tym samym rany u roślin.

Jakie nożyce elektryczne do żywopłotu wybrać?

Jednym z najważniejszych parametrów przy wyborze sprzętu elektrycznego jest moc (W). Im większa, tym nożyce do żywopłotu pracują wydajniej. Warto kupić sprzęt, który ma przynajmniej 400W. Do sprawdzonych, efektywnych modeli zalicza się elektryczne nożyce do żywopłotu Makita UH658. Model ma moc znamionową 670W i częstotliwość skoków wynoszącą 1500/min. Jest wyposażony w przekładnię wysokiej wytrzymałości. Sprzęgło zabezpiecza przed blokadą ostrza, np. przez grubą gałąź. Urządzenie waży 4,3kg. Zaletą sprzętu elektrycznego jest cicha praca i brak szkody dla środowiska. Nożyce są wydajne i można ich używać nawet przy pielęgnacji rozległych żywopłotów i figur geometrycznych. Ograniczeniem i lekkim utrudnieniem jest kabel oraz uzależnienie od źródła prądu. Przy pewnej wprawie używanie urządzenia elektrycznego staje się komfortowe. Nie można z niego korzystać w czasie deszczu lub gdy żywopłot jest mokry.

Czy warto zdecydować się na nożyce do żywopłotu akumulatorowe?

Urządzenia akumulatorowe są pewnym konsensusem, który pogodził zwolenników sprzętu elektrycznego i spalinowego. Są wydajne i komfortowe w użytkowaniu. Pracują cicho jak nożyce elektryczne i nie są uzależnione od źródła prądu tak jak nożyce spalinowe. W ich przypadku poza typowymi atrybutami sprawdza się napięcie akumulatora. Najczęściej umożliwiają wzorową pracę przez 30-60 minut, później stopniowo słabną i wymagają naładowania. Ładowanie w pełni rozładowanej baterii trwa najczęściej do godziny. Najlepsze modele mają baterie litowo-jonową. Akumulatorowe nożyce do żywopłotu, poza zastosowaniem w przydomowym ogrodzie, przydają się na działce rod i letniskowej. Są lekkie i łatwe w transporcie. W przypadku wysokich żywopłotów dużym udogodnieniem jest sprzęt teleskopowy, np. nożyce do żywopłotu akumulatorowe na wysięgniku GREENWORKS 60V (GD60PHT) GR2300107. Mają duży zasięg wału (2,05m) i obrotową głowicę trymera, co zapewnia precyzję pracy. Napięcie wynosi 60V. Sprzęt jest wyposażony w baterię litowo-jonową.

A może nożyce spalinowe?

Nożyce do żywopłotu spalinowe są najwydajniejsze i świetnie nadają się do dużych ogrodów i do komercyjnego zastosowania. Świetnie sprawdzają się w ogrodach formalnych. Zazwyczaj są cięższe od sprzętu elektrycznego i pracują trochę głośniej. Pod względem osiągów pozytywnie wyróżnia się model spalinowe nożyce do żywopłotu Honda HHH 25D-75E. Ma aż 1KM mocy! Został wyposażony w czterosuwowy silnik mikro 4-suw GX25. Prędkość ostrza wynosi 1373 obr./min. Nadaje się do przycinania grubszych pędów, które nożyce elektryczne czy akumulatorowe tylko uszkodzą. Jak na sprzęt tej klasy i mocy nie jest ciężki (6,5kg).

Wybór nożyc do cięcia żywopłotu z tui, bukszpanu, ligustru czy innego gatunku to sprawa indywidualna. Trzeba dopasować model do potrzeb, uwzględniając liczbę i wielkość roślin, które wymagają regularnego cięcia. Zawsze lepiej postawić na nieco większą wydajność, niż jest to teoretycznie potrzebne. Nie powinno się jednak przesadzać w żadną stronę.