Wczytuję dane...

Nawadnianie ogrodu - jakie sprzęty są potrzebne?

Sposoby i systemy nawadniania ogrodu powinny być w ogromnej mierze uzależnione od jego wielkości i osobistych preferencji. Przy małych ogrodach doskonale sprawdzą się wszystkie standardowe metody z wykorzystaniem węża ogrodowego, czy konewki, natomiast przy większych powierzchniach, warto zainwestować we w pełni zautomatyzowane systemy znacząco podnoszące komfort ich obsługi. Od czego zacząć i co kupić Sprawdź! 

 

Zadbany ogród - od czego zacząć?

Pierwszym krokiem będzie przygotowanie planu i zdecydowanie, skąd będziemy brać wodę niezbędną do zapewnienia roślinom odpowiednich warunków. Najczęściej do dyspozycji mamy dwie opcje: studnie głębinowe lub wodę czerpaną bezpośrednio z wodociągów. Niestety, jeśli jesteśmy zmuszeni do wykorzystania wody miejskiej, musimy liczyć się z o wiele większymi kosztami, niż w przypadku studni. Dlatego dobrą alternatywą jest budowa własnego ujęcia wody jak studnia wiercona lub kopana.

Decyzja dotycząca wyboru wody nie ogranicza się jednak tylko do samego ujęcia. Warto mieć na uwadze jeszcze dwa dodatkowe parametry.

Skład wody

Woda, która będzie zasilała nasz domowy system nawadniania, musi być czysta. Pozbawiona drabinek i zanieczyszczeń stałych, które mogłyby powodować zapychanie pistoletów i zraszaczy oraz przewodów kropelkowych.

Ciśnienie

Optymalne to od 2 do 4 barów. Koniecznie trzeba mieć na uwadze, że mniejsze ciśnienie może sprawić, iż system nawadniania po prostu nie będzie działał, a zbyt wysokie doprowadzi do szybszego zużycia eksploatacyjnego i rozszczelnień.

Nawadnianie ogrodu - niezbędne sprzęty

Automatyczne systemy nawadniania to nie tylko spora oszczędność czasu, ale również pieniędzy. Dzięki wprowadzeniu odpowiednich programów odpowiedzialnych za cykle podlewania roślin możliwe jest zoptymalizowanie niezbędnej do tego ilości wody. Ponadto, wiele systemów nawadniania montowanych jest bezpośrednio przy glebie, co znacząco podnosi ich wydajność. W co zatem warto zainwestować i na jakie parametry zwracać uwagę podczas wyboru komponentów do systemów nawadniania?

Węże ogrodowe

Nim zaczniemy planowanie automatycznych systemów nawadniania, warto upewnić się, czy naszych wymagań nie spełni klasyczny wąż ogrodowy. Jest on o wiele tańszą i prostszą w obsłudze alternatywą, co jednak nie oznacza, że warto planować jego zakup bez wcześniejszego przygotowania się. Węże ogrodowe i wspierające je komponenty jak np. automatyczny bęben na wąż Karcher również posiadają kilka parametrów, które musimy mieć na uwadze, chcąc czerpać z dbania o swój ogród prawdziwą przyjemność.

  • Długość - uśredniając, optymalna długość to taka, która zakłada nadwyżkę ok. 2 metrów między ujęciem wody a najdalszym podlewanym punktem.

  • Średnica - powinna być ściśle uzależniona od ciśnienia oraz wielkości ogrodu. Przy większych ogrodach doskonale sprawdzą się węże o średnicy 19 mm (¾”), do mniejszych ogrodów z kolei wystarczy zainwestować w te o średnicy 12,5 mm (½“).

  • Materiał - im więcej warstw, tym wąż będzie mocniejszy i bardziej odporny na eksploatację. Istotnym parametrem jest również rodzaj oplotu, tutaj warto zainwestować w węże ogrodowe z oplotem typu spiralnego.

Pompa

Stanowi najważniejszy element automatycznych systemów nawadniania. Wybór pompy wody powinien być uzależniony w dużej mierze od sposobu pobierania wody, zatem dobieramy ją do naszej instalacji wodociągowej lub głębokości naszej studni. Jeśli ma ona powyżej 7 metrów, konieczna jest inwestycja w specjalne pompy głębinowe. Do nawadniania ogrodów ze zbiorników wodnych wystarczy pompa zanurzeniowa, np. pompa zanurzeniowa Metabo PS 15000 S. Nie bez znaczenia jest również ciśnienie, które powinno odpowiadać mocy 2 barów na każdy zraszacz. 

Rury

Koniecznie wykonane z polietylenu. W zależności od tego, jaki system nawadniania zdecydujemy się zamontować w ogrodzie, będzie zależał sposób podłączenia elementów, za pomocą trójników lub obejm.

Zraszacze

Optymalne i efektywne nawadnianie trawnika zależy w ogromnej mierze od zraszaczy, które stanowią jeden z podstawowych elementów całego systemu nawadniania. Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są zraszacze wynurzalne, które, kiedy nie pracują, znajdują się pod ziemią. Innymi bardzo dobrymi rozwiązaniami są również zraszacze liniowe i przewody kropelkowe. Ponieważ montowane są bezpośrednio przy glebie, za ich pomocą możliwe jest szybkie dostarczenie wody, bezpośrednio do korzeni roślin. Działają o wiele efektywniej niż w przypadku podlewania kwiatów np. za pomocą węża ogrodowego.

System sterowania systemu nawadniania

Aby zapewnić optymalną pracę swojego systemu nawadniania, nie ma konieczności montowania skomplikowanych systemów dysponujących wieloma różnymi trybami. Proste sterowniki pozwolą kontrolować zarówno kolejność, jak i czas podlewania. Bardziej zaawansowane modele posiadają dodatkowo czujnik wilgotności gleby.

Automatyczny system nawadniania to oszczędność czasu i pieniędzy zwłaszcza w przypadku większych ogrodów. Za ich pomocą możliwe jest zoptymalizowanie pracy oraz ilości wody, niezbędnej do zapewnienia roślinom idealnych warunków.