Wczytuję dane...

Wiertarka udarowa czy młotowiertarka? Które urządzenie wybrać?

Wiertarka udarowa i młotowiertarka to urządzenia, które są przydatne podczas każdego remontu. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że oba urządzenia można wykorzystywać do podobnych prac. Czy tak jest w rzeczywistości? Jakie są więc różnice pomiędzy wiertarką z udarem a młotowiertarką i które urządzenie wybrać? Sprawdź nasz poradnik.

Różnice pomiędzy wiertarką udarową a młotowiertarką

Wiertarka udarowa, jak i młotowiertarka służy do wiercenia dziur w różnych powierzchniach. Część modeli z uwagi na wyposażenie w dodatkowe opcje czy możliwość zastosowania nakładek sprawdzi się także podczas szlifowania, wkręcania czy kucia (np. młotowiertarka akumulatorowa z opcją kucia SDS-Plus Stanley Fatmax FMCD900M1T 18 V 4.0 Ah). Zasadniczą różnicą pomiędzy wiertarką z udarem a młotowieratką jest ich sposób pracy, a więc wywoływania udaru. W przypadku wiertarki jest to sposób mechaniczny, w przypadku młotowiertarki - elektropneumatyczny. Sposób powstawania udaru ma wpływ na wydajność danego urządzenia. Wiertarki z reguły wykonują wiele lżejszych uderzeń, co sprawdzi się w przypadku precyzyjnych otworów np. w ścianach czy w betonie, natomiast młotowiertarki wywołują udar rzadziej, ale z większą siłą, dzięki czemu pracują mniej precyzyjnie, ale za to sprawdzą się idealnie do skuwania trudnych powierzchni.

Podczas zakupu niezależnie czy to wiertarki z udarem, czy młotowiertarki należy zwrócić uwagę na moc urządzenia i moment obrotowy. To są najważniejsze parametry. Im wyższa moc i moment obrotowy, tym bardziej komfortowa, szybsza i łatwiejsza praca. Warto także zwrócić uwagę na rozstaw uchwytów i znaleźć taki model, który będzie dla nas najlepszy.

Wiertarka z udarem czy młotowiertarka - co wybrać?

Wybór młotowiertarki lub wiertarki udarowej powinien być uzależniony od tego, do jakich prac będą te urządzenia wykorzystywane. Te elektronarzędzia mają różne właściwości, dlatego zakup powinien być przemyślany. Jeżeli chcemy od czasu do czasu wykonywać niewielkie remonty, robić dziury w ścianie do zawieszenia mebli, zdjęcia, obrazu czy wiercić dziury w meblach, zdecydowanie wystarczy wiertarka udarowa (polecamy dwubiegunową wiertarkę udarową Metabo SBEV 1300-2).

Jednak do wykonywania bardziej zaawansowanych prac, jak np. skuwanie tynków, kafelek, powierzchni betonowych, w tym także drobniejszych prac remontowych, warto rozważyć zakup młotowiertarki z opcją kucia (polecamy najbardziej funkcjonalną młotowiertarkę Metabo UHEV 2860-2 Quick 1100 W).

Podsumowanie

Przed zakupem wiertarki udarowej lub młotowiertarki należy zastanowić się jakie konkretne prace chcemy wykonywać przy użyciu tego elektronarzędzia. Jeżeli zwykłe, standardowe prace remontowe to zdecydowanie wystarczy wiertarka z udarem, jeżeli bardziej zaawansowane - młotowiertarka. Kolejną kwestią jest moc urządzenia i moment obrotowy. Im wyższe parametry techniczne, tym większy komfort pracy. Należy jednak liczyć się z tym, że im mocniejszy sprzęt, tym wyższa cena. Ponadto warto zastanowić się, jaki rodzaj zasilania wiertarki lub młotowiertarki będzie odpowiedni. Zarówno modele sieciowe, jak i akumulatorowe mają swoje zalety i wady. Do niewątpliwych plusów urządzeń akumulatorowych (np. młotowiertarka akumulatorowa Metabo KHA 18 LTX 18V MetaLoc) należy zaliczyć brak ograniczeń związanych z długością kabla czy dostępnością prądu (idealne rozwiązanie do miejsc, które nie zostały jeszcze podpięte do sieci elektrycznej). Minusem jest jednak ograniczony czas pracy i potrzeba ładowania akumulatora, czym nie trzeba się martwić w przypadku urządzeń sieciowych. Szeroka oferta wiertarek udarowych i młotowiertarek pozwala na zakup wysokiej jakości urządzeń w różnych cenach, dzięki czemu każdy klient znajdzie urządzenie, które spełni jego oczekiwania.