Wczytuję dane...

Wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa? Podpowiadamy, jaką wkrętarkę wybrać!

Decydując się na zakup nowego sprzętu, zawsze patrzymy na parametry danego urządzenia. Dzięki temu jesteśmy w stanie określić, czy wskazane narzędzie będzie odpowiednie do pracy, jaką musimy wykonać. Niezależnie od typu elektronarzędzi pierwszym parametrem, na który zwracamy uwagę, jest moc silnika. Wiadomo, że im wyższa, tym szybciej, lepiej, wygodniej wykonamy określoną czynność. Jednak czy tylko moc silnika ma wpływ na jego wydajność?

Wkrętarka szczotkowa a bezszczotkowa - różnice

We wkrętarkach nie tylko moc silnika ma znaczenie, ale także jego rodzaj. Na rynku dostępne są dwa typy silników - szczotkowe i bezszczotkowe. Różnice wynikają z budowy tego podzespołu. Wkrętarki szczotkowe wyposażone są w grafitową szczotkę, która dzięki swojej budowie wchodzi w kontakt z komutatorem i zasila go. Taka reakcja powoduje powstawanie pola magnetycznego, które z kolei reaguje na znajdujące się w pobliżu magnesy i wprawia w ruch obrotowy motor silnika. Silnik bezszczotkowy pracuje na innej zasadzie. Zamiast szczotek wyposażony jest w rotor, specjalne magnesy neodymowe, łożyska i stalowy korpus z uzwojeniem. Cewki wytwarzają ciągle zmieniające się pole magnetyczne, które to także oddziałuje na magnesy, a one wprawiają w ruch rotor silnika.

Zarówno wkrętarka szczotkowa, jak i bezszczotkowa np. udarowa Metabo SB 18 L BL mają swoje plusy i minusy. Zaletą wkrętarek szczotkowych jest ich niższa cena w porównaniu do modeli bez szczotek. Jednak odczuwalną wadą jest ich żywotność. Szczotki po jakimś czasie się zużywają i wymagają wymiany. Wkrętarki bezszczotkowe pracują dłużej (brak elementów, które wymagałyby częstej wymiany), wydajniej (eliminacja elementów ścierających), są mniejsze i lżejsze (mniej elementów, które należy umieścić w obudowie) oraz mocniejsze z lepszym momentem obrotowym (pozbycie się zbędnych oporów). Minusem modeli bezszczotkowych jest ich wyraźnie wyższa cena. Jednak w tym przypadku przekłada się ona na bardziej komfortową, dłuższą i wydajniejszą pracę.

Wkrętarka szczotkowa czy bezszczotkowa - jaką wybrać?

Wkrętarki szczotkowe ze względu na swoją niższą cenę są bardzo popularne i łatwo dostępne. Wkrętarki bezszczotkowe są droższe, ze względu na wyższe koszty procesu produkcji. Urządzenia bez szczotek muszą być wykonane z większą precyzją, która bezpośrednio przekłada się na wydajność całego narzędzia. Elektronarzędzia bezszczotkowe wyposażone są w specjalne moduły sterujące z czujnikami Halla, które odpowiadają za prawidłowy przepływ prądu. Dzięki temu silnik pracuje z odpowiednią mocą. Na wyższą cenę mają wpływ także magnesy neodymowe, które są drogie, a których użycie jest niezbędne do uzyskiwania lepszej prędkości i momentu obrotowego.

Wybór odpowiedniej wkrętarki - bezszczotkowej lub szczotkowej - powinien być uzależniony od rodzaju prac, jakie chce się wykonywać przy jej użyciu. Do użytku domowego wkrętarka szczotkowa w zupełności wystarczy. Użytkowanie od czasu do czasu nie będzie wymagać częstej zmiany szczotek, a więc nie będzie to problematyczne. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku eksploatacji profesjonalnej i półprofesjonalnej. W tym przypadku warto wybrać model bez szczotek (sprawdź wkrętarkę Metabo BS 18 L BL Q), aby zapewnić sobie komfortową, bezawaryjną pracę przez bardzo długi czas bez konieczności wymiany podzespołów, które szybko się zużywają.

Podsumowanie

Przed wyborem odpowiedniej wkrętarki oprócz standardowych parametrów technicznych warto także wziąć pod uwagę rodzaj silnika, jaki zamontowany jest w danych urządzeniu. Ma on wpływ m.in. na żywotność, wydajność i sprawność narzędzia. Modele szczotkowe są tańsze, ale wymagają częstej wymiany szczotek, które się zużywają. Sprawdzą się do zwykłych prac domowych. Wkrętarki bezszczotkowe są droższe, ale zdecydowanie bardziej komfortowe w eksploatacji. Wyróżniają się dłuższą niezawodną pracą, są lżejsze i wygodniejsze w użyciu. Polecane szczególnie do półprofesjonalnego, profesjonalnego, ale także domowego stosowania.