Wczytuję dane...

Jaki akumulatorowy klucz udarowy wybrać? Sprawdź najważniejsze parametry!

Odkręcanie śrub w teorii wydaje się proste. Zadanie się komplikuje, jeśli śruba jest zapieczona, a do odkręcenia mamy nie jedną, a kilka lub kilkanaście. Dotyczy to przede wszystkim kół samochodowych. Bywa, że chcąc zmienić koło lub oponę, potrzeba naprawdę dużego wysiłku, by się z taką śrubą uporać. Bywa, że kierowcy skaczą po kluczu albo sięgają po przedłużenia. Może to przynieść fatalne skutki w postaci złamania klucza, zniszczenia śruby albo uszkodzenia felgi. W takich sytuacjach doskonale sprawdza się klucz udarowy.

Charakterystyczny odgłos pracy takich kluczy nietrudno usłyszeć, przebywając w pobliżu warsztatów wulkanizacyjnych. Tam jednak pracują najczęściej klucze pneumatyczne. Świetną alternatywą, zwłaszcza dla kierowców oraz miłośników samodzielnych napraw w garażu, są elektryczne klucze udarowe i zakrętaki.

koło samochodowe

Klucz udarowy elektryczny czy akumulatorowy?

Jaki klucz wybrać? Do dyspozycji są elektronarzędzia zasilane prądem 230 V oraz akumulatorowe. Te zasilane z sieci są oczywiście tańsze i sprawdzają się przede wszystkim w garażach i warsztatach, gdzie jest dostęp do gniazdka elektrycznego. Z jednej strony zapewnia to komfort, bo urządzenie jest stale gotowe do pracy, nie wymaga ładowania baterii i zawsze dysponuje mocą podaną przez producenta. Z drugiej strony konieczność pracy z kablem, a nierzadko i przedłużaczem, stanowi pewne ograniczenie.

Nie ma też sensu zabierać ze sobą klucza zasilanego sieciowo w trasę – na drodze raczej nie będzie do czego go podłączyć. Tu sprawdzi się klucz akumulatorowy, oczywiście pod warunkiem, że baterie są naładowane. Nie trzeba obawiać się o jego moc, czyli w praktyce o moment obrotowy: dostępne są, także w naszym sklepie, klucze udarowe z naprawdę dużym potencjałem, a więc takie, którym żadna śruba się nie oprze. Akumulatorowy klucz udarowy pracuje ciszej od zasilanego z sieci, można go używać wszędzie i w każdej sytuacji. Jest jednak, co zrozumiałe, droższy, ponieważ trzeba wraz z nim kupić baterie i ładowarkę (najczęściej są w komplecie).

Najważniejsze parametry, na które musisz zwrócić uwagę

Pierwszym pytaniem jest oczywiście przeznaczenie klucza udarowego. Jeśli ma służyć do odkręcania i przykręcania kół w samochodzie, a sporadycznie także do innych celów, jego maksymalny moment obrotowy nie musi przekraczać 400 Nm dla odkręcania i 200 Nm do zakręcania. Klucz musi pracować w obu trybach – to także oczywistość.

deWalt

Bardzo istotna jest możliwość regulacji momentu obrotowego, a więc siły, z jaką klucz udarowy działa na śrubę. W większości wypadków wystarczy trójstopniowa regulacja skokowa, ale można też pokusić się o model z dokładniejszą regulacją momentu obrotowego i prędkości obrotowej. Do prac profesjonalnych najlepiej nadają się klucze z dynamometrem, zawodowcy mogą też rozważać zakup klucza kątowego, który umożliwia pracę w trudno dostępnych miejscach. Warto brać też pod uwagę silnik. Jeśli klucz udarowy ma być trwały, należy wybrać model z silnikiem bezszczotkowym. Jeżeli klucz udarowy ma być wożony w bagażniku, praktycznym dodatkiem jest walizka. Ułatwia ona także przechowywanie klucza udarowego w garażu.Akumulatorowy klucz udarowy – jaki kupić?

Wybierając optymalny klucz udarowy, należy postawić na:

  • elektronarzędzie akumulatorowe;
  • klucz z silnikiem bezszczotkowym;
  • klucz udarowy z regulacją momentu obrotowego i prędkości obrotowej;
  • model z odpowiednio dużym momentem obrotowym;
  • dla profesjonalistów – model z dynamometrem, ew. kątowyewetnualnie z walizką do przewożenia i przechowywania.

Przyjrzyjmy się zatem niektórym modelom z naszej oferty.

A

Klientów, którzy potrzebują narzędzia z dużym momentem obrotowym, zainteresuje zapewne zakrętarka udarowa DeWalt DCF899P2 trzybiegowa XR 18V 2x 5.0 Ah. Jej maksymalny moment obrotowy to 950 Nm, a zrywający 1625 Nm, przez co nie ma takiej śruby, która stawiłaby tej maszynie skuteczny opór. Zakrętarka może uderzać z prędkością do 2400 razy na minutę. Regulacja jest trzystopniowa. O jakości przesądza także bezszczotkowy silnik i pojemne akumulatory litowo-jonowe. W zestawie są dwie baterie i walizka.

Aż dwanaście poziomów regulacji ma z kolei zakrętak udarowy Metabo SSW 18 LTX 300 BL 2x4.0 Ah LiHD 602395800. Tu również w zestawie są dwa akumulatory. Maksymalny moment obrotowy wynosi 300 Nm, a specjalna funkcja umożliwia pracę z wkrętami samowiercącymi. Bezszczotkowy silnik Metabo, zredukowany poziom wibracji oraz wytrzymała obudowa sprawiają, że ten kompaktowy zakrętak sprawdzi się w każdym garażu.

Uwagę mechaników przykuć powinna kątowa wkrętarka udarowa Makita DTL061RM1J, którą można dotrzeć do śrub i wkrętów w trudno dostępnych miejscach.