Wczytuję dane...

Jak wyposażyć warsztat samochodowy?

Założenie własnego warsztatu samochodowego wiąże się z koniecznością zakupu podstawowych narzędzi. Należy więc przemyśleć, jakim zakresem prac będziemy się zajmować oraz jakie zaplecze techniczne będzie nam potrzebne. Podpowiadamy, które narzędzia warto zakupić do początkującego warsztatu samochodowego oraz na co zwrócić uwagę.

gumówka

Meble oraz akcesoria do warsztatu samochodowego

Przygotowując pomieszczenie na warsztat samochodowy, w pierwszej kolejności należy zadbać o zakup dobrej jakości mebli oraz wyposażenia. Szafki i regały warsztatowe, pojemniki, kontenery oraz skrzynki ułatwiają organizację przechowywania części i narzędzi, dzięki czemu w zakładzie łatwiej utrzymać porządek oraz sprawnie odnaleźć poszukiwany element. Przy wyborze nie warto jednak kierować się ceną – tanie meble i akcesoria szybko się zużywają. Najlepiej zainwestować w meble o dobrej jakości z wytrzymałych materiałów, które posłużą nam wiele lat.

Podstawowe wyposażenie warsztatu samochodowego

Warsztat samochodowy nie mógłby istnieć bez podstawowych oraz specjalistycznych narzędzi. Poza standardowymi akcesoriami takimi jak szczypce, młotki, lewary i różnorodne śrubokręty, w warsztacie nie powinno zabraknąć również ściągaczy do zawieszenia, kluczy do filtrów, a także nietypowych kluczy dedykowanych dla konkretnych marek pojazdów.

Klucze płaskie

Są podstawowym wyposażeniem każdego szanującego się warsztatu samochodowego oraz mechanika. Najlepiej zdecydować się na zakup całego zestawu dobrego producenta, w którym znajdziemy wszystkie potrzebne rozmiary.

Klucze nasadowe

Podobnie jak klucze płaskie powinny znaleźć się w każdym warsztacie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na wykonanie grzechotki, która ułatwia korzystanie z nasadek oraz adapterów. Najlepiej, jeśli będzie ona posiadała niewielki skok roboczy.

wkrętarka

Śrubokręty

W swojej kolekcji śrubokrętów warto posiadać modele precyzyjne, magnetyczne, a także przeznaczone do pracy pod napięciem z właściwą izolacją. Praktycznym wyborem są niewielkie wkrętaki z wymiennymi bitami. Podobnie jak w przypadku kluczy, najlepiej zdecydować się na zakup pełnego zestawu z wygodnymi, antypoślizgowymi rękojeściami, wykonanego ze stali molibdenowo-wanadowej lub chromowo-wanadowej.

Elektronarzędzia – co warto mieć w warsztacie samochodowym? Mimo że proste, znane od wieków narzędzia są niezawodne i trwałe, to warto korzystać z innowacyjnych elektronarzędzi, które znacznie przyspieszają oraz ułatwiają codzienną pracę. Pośród dostępnych sprzętów na szczególną uwagę zasługują akumulatorowe klucze udarowe, które pomogą odkręcić nawet najbardziej oporne śruby. Narzędzia te posiadają wytrzymały silnik oraz możliwość regulacji prędkości obrotów. Dzięki akumulatorowi litowo-jonowemu narzędzia można wygodnie używać bez dostępu do prądu.

Podnośniki samochodowe

W codziennej pracy mechanika samochodowego niezbędnym przyrządem są również podnośniki. Bez nich nie byłoby możliwe wykonanie wielu ważnych prac od spodu pojazdów. Decydując się na konkretny podnośnik, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim jego jakość, ponieważ zależy od niego nie tylko bezpieczeństwo powierzonego nam pojazdu, ale również nasze zdrowie i życie. Wśród bogatej oferty podnośników znajdziemy modele hydrauliczne, słupkowe, trapezowe, mechaniczne oraz tak zwane żaby. Dokonując właściwego wyboru, należy wziąć pod uwagę dopuszczalny ciężar obciążenia i miejsce, w którym będziemy z niego korzystać oraz częstotliwość użytkowania. Jeśli podnosić będziemy ciężkie pojazdy, najlepiej wybrać podnośniki słupkowe lub typu żaba, natomiast jeśli pojazdy lekkie wystarczy zainwestować w lewarek trapezowy. Dodatkowo warto zaopatrzyć się w wygodną leżankę na kółkach, dzięki której łatwo wsuniemy się pod samochód.

Urządzenia diagnostyczne

We współczesnych pojazdach dominują systemy elektroniczne, dlatego ciężko jest prowadzić profesjonalny zakład samochodowy bez dobrych urządzeń diagnostycznych. Mimo że sprzęty tego typu nie należą do najtańszych, to ich zakup jest nieunikniony, a koszty szybko się zwrócą. Sprawna diagnoza usterki oznacza bowiem szybszą naprawę oraz zadowolonego klienta, który poleci nasze usługi innym.