Wczytuję dane...

Jaki robot koszący do trawy wybrać? Podpowiadamy!

Utrzymanie w dobrym stanie ogrodu wokół domu wcale nie musi wymagać wiele pracy i być czasochłonne. Kluczem jest odpowiedni dobór sprzętów ułatwiających prace porządkowe i pielęgnacyjne, a przykładem jest robot koszący. Co to za urządzenie? Jaki robot koszący wybrać, aby cieszyć się intensywnie zielonym i zadbanym trawnikiem?

Jak działa robot koszący trawę?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki robot koszący sprawdzi się najlepiej, trzeba zacząć od budowy tego urządzenia. Zarówno kosiarka, jak i robot koszący mają to samo zadanie – przycinanie trawy w celu utrzymania zadbanego wyglądu przydomowego trawnika. Różnice między tymi urządzeniami sprowadzają się do sposobu ich działania i stopnia zaangażowania użytkownika w proces pielęgnacji zieleni. 

Robot koszący wizualnie przypomina odkurzacz (jednak bez rury i kabli). Pielęgnacja trawnika odbywa się przez przycinanie trawy – służy do tego znajdujący się na spodniej stronie urządzenia nóż. W odróżnieniu od kosiarki robot koszący jest jednak tak zaprojektowany, aby ścinać tylko kilka milimetrów trawy. Ścinki nie są zbierane do kosza, ale opadają na trawnik – jest to tzw. mulczowanie. Dzięki mulczowaniu trawnik prezentuje się korzystniej – ścięta trawa stanowi naturalny nawóz dla gleby.

Korzystając z robota koszącego, możesz nie tylko zadbać o trawnik w sposób przyjazny środowisku, ale również zaoszczędzić sporo czasu. Roboty koszące – w przeciwieństwie do kosiarek – są urządzeniami praktycznie bezobsługowymi (wystarczy tylko je zaprogramować).

Robot do koszenia trawy – najważniejsze parametry

Dostrzegasz korzyści płynące z zakupu robota do koszenia trawy? Możesz zastanawiać się, jaki robot koszący kupić. Aby rzeczywiście ograniczyć swoje zaangażowanie w proces pielęgnacji przydomowego trawnika, musisz wiedzieć, jakie parametry tego urządzenia są kluczowe.

Robot koszący – jaki wybrać? Oto 7 parametrów, na które należy zwrócić uwagę:

  1. Moc silnika. Od mocy robota koszącego zależy to, ile czasu będzie on potrzebował na przystrzyżenie trawnika. Im większy trawnik, tym większą moc powinien mieć robot. Więcej mocy będzie też potrzebne, jeżeli trawnik ma nierówną powierzchnię.
  2. Czas pracy. W zależności od modelu i zastosowanych rozwiązań robot koszący może pracować od 40 do ponad 60 minut bez ładowania.
  3. Czas ładowania akumulatora. Ponieważ z przycięciem dużego trawnika robot koszący może sobie nie poradzić w jednym cyklu, istotny jest czas ładowania baterii.
  4. Regulacja wysokości cięcia. Robot koszący powinien być wyposażony w tę funkcję, gdyż optymalna wysokość cięcia jest uzależniona od gatunku trawy.
  5. Czujnik deszczu. Wybrane urządzenie powinno potrafić wykryć opad deszczu. Jeżeli w czasie pracy robota zacznie padać, wróci on do stacji dokującej.
  6. Maksymalny kąt nachylenia. Jaki robot do koszenia trawy kupić? Jeżeli teren nie jest równy (występują wzniesienia), kluczowy jest maksymalny kąt nachylenia.
  7. Szerokość koszenia. Parametr ten jest ściśle związany z ilością czasu potrzebnego na podcięcie trawy. Roboty koszące zapewniają szerokość koszenia do ponad 20 cm.

Jaki robot koszący wybrać do powierzchni trawnika?

Parametry techniczne robota koszącego decydują o jego wydajności. To jednak, czy urządzenie w ciągu np. godziny poradzi sobie przystrzyżeniem całego obszaru, zależy również od powierzchni trawnika. Zastanawiasz się, jaki robot do koszenia trawy zamówić? Poniżej przygotowaliśmy zestawienie polecanych robotów koszących z uwzględnieniem wielkości przydomowego trawnika.

Jaki robot koszący do 1000 m2 kupić?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki robot koszący do 1000 m2 sprawdzi się najlepiej, to dobrą propozycją jest Honda Miimo HRM 310. Japoński producent stworzył robota koszącego o wadze 11,5 kg i umieścił w nim trzy obrotowe ostrza tnące o szerokości cięcia 22 cm. Prezentowany robot koszący został też wyposażony w funkcję dostosowania wysokości cięcia w zakresie od 20 do 66 mm. Honda Miimo HRM 310 to urządzenie odporne nie tylko na wodę, ale również uszkodzenia mechaniczne, co jest zasługą zastosowanego materiału polimerowego.

Jaki robot koszący do 3000 m2 kupić?

Jaki robot koszący do 3000 m2 wybrać? W ofercie firmy Honda znajduje się model Honda Miimo HRM 520. Jest to urządzenie pracujące z wydajnością 125 m2 na godzinę. Standardowy czas pracy tego robota koszącego wynosi 70 minut, ale może on ulec skróceniu lub wydłużeniu – w zależności od ukształtowania terenu. Robot Honda Miimo HRM 520 jest przystosowany do pracy na terenie o nachyleniu nawet 45 stopni. Szerokość robocza wynosi 22 cm, a zakres wysokości cięcia od 20 do 60 mm.

Jaki robot koszący do 4000 m2 kupić?

Pielęgnacja trawnika o powierzchni do 4000 m2 to zadanie dla mocnego, nowoczesnego robota koszącego. Jaki robot koszący do 4000 m2 warto wziąć pod uwagę? Honda Miimo 3000 to urządzenie wyróżniające się parametrami pracy. Jest to robot koszący o szerokości roboczej 25 cm i wydajności do 170 m2 na godzinę. Honda Miimo 3000 radzi sobie dobrze na terenie pochyłym (maksymalnie 25 stopni) i wyróżnia się cichą pracą (47 dB). Mimo imponujących możliwości prezentowany robot koszący nie jest ciężki – waży jedynie 13,8 kg.