Wczytuję dane...

Jaki agregat prądotwórczy kupić? Sprawdź poradnik

Agregaty prądotwórcze to urządzenia wykorzystujące silnik spalinowy do wytwarzania energii elektrycznej. Używane są jako alternatywne źródła zasilania w razie awarii sieci energetycznej lub wszędzie tam, gdzie doprowadzenie prądu z takiej sieci jest niemożliwe lub byłoby bardzo kłopotliwe (a i niebezpieczne, np. w wyniku stosowania długich przedłużaczy na wolnym powietrzu).

Agregat prądotwórczy może więc zasilać dom, domek letniskowy lub działkę, szpital, szkołę, jednostkę policji lub straży pożarnej, hurtownię spożywczą (chłodziarki i zamrażarki), plac budowy (oświetlenie, maszyny, elektronarzędzia), imprezy plenerowe (oświetlenie, nagłośnienie) itp. Można go kupić „na wszelki wypadek”, by mieć prąd w każdej sytuacji, albo by wytwarzać energię elektryczną zawsze wtedy, gdy jest potrzebna.

Co trzeba wiedzieć zawczasu

Aby wybrać optymalny generator prądu, należy zawczasu ustalić kilka parametrów, w tym m.in.:

  • łączną moc zasilanych urządzeń,

  • prąd rozruchowy tychże,

  • dopuszczalny poziom hałasu.

Przyjmuje się, że moc agregatu prądotwórczego powinna być o 20% większa niż suma mocy zasilanych przezeń urządzeń, choć w niektórych wypadkach ta różnica powinna być znacznie większa. Należy też zwrócić baczną uwagę na poziom hałasu: nie wszędzie głośno pracujący generator będzie mile widziany, nie w każdej sytuacji też się z powodu hałasu sprawdzi. Istnieją agregaty ze specjalnymi tłumikami i obudowami dźwiękochłonnymi.

Warto też sprawdzić, jak długo może pracować dany generator bez ryzyka uszkodzenia, jakie jest średnie zużycie paliwa i ile mieści zbiornik. Czasem konieczne będzie częste uzupełnianie benzyny lub oleju napędowego, w innych zastosowaniach jeden zbiornik wystarczy w zupełności.

W agregatach trójfazowych dochodzi ponadto niekiedy do asymetrii, polegającej na przeciążeniu jednych faz i niedociążeniu innych, co może prowadzić do uszkodzenia odbiorników prądu albo samego generatora. Ryzyko takie można wyeliminować, stosując agregat z prądnicą SDI – ma on specjalny układ cyfrowej regulacji napięcia.

Niektóre agregaty można ze sobą łączyć za pomocą specjalnego kabla, co pozwala uzyskać znacznie większą mocy wyjściową niż z jednej takiej maszyny. O jakości agregatu decydują też w niemałym stopniu rozmaite czujniki, w jakie go wyposażono, np. czujnik wyłączający silnik w razie spadku poziomu oleju poniżej dopuszczalnego, wyłącznik przeciążeniowy etc.

Wybrane modele z naszej oferty

Przyjrzyjmy się np. popularnemu modelowi KS 7000E ATS z AVR 5,5 kW. Niemiecka jakość przekonuje użytkowników tak, jak i parametry. Ten agregat posiada zabezpieczenie przed przeciążeniem i niskim poziomem oleju. Można go uruchamiać ręcznie, ale i elektrycznie, co stanowi spore ułatwienie. Chłodzony powietrzem, niezbyt głośny (72 dB). Potrafi uruchamiać się automatycznie, jeśli zabraknie prądu w sieci, może więc pełnić funkcję podtrzymującą zasilanie. Co bardzo istotne, posiada też regulację napięcia AVR: dzięki niej może zasilać także urządzenia wrażliwe na wahania napięcia, takie jak komputery czy telewizory. Jest to jednak agregat o niezbyt dużej mocy, wytwarzający prąd jednofazowy. Natężenie znamionowe 23,8 A nie pozwoli podłączyć wielu odbiorników z dużym zapotrzebowaniem na energię, jak np. grzejniki.

agregat prądotwórczy Makita

Na nieco większe obciążenie będzie można sobie pozwolić, stosując agregat K&S KS10000E-3 ATS: może on dostarczać 7,5 kW mocy i być obciążany natężeniem 34,8 A. Jest to już maszyna trójfazowa.

Jeżeli nastawiamy się na awaryjne lub alternatywne zasilanie czułych urządzeń elektronicznych i sprzętu AGD, dobrym wyborem może być Scheppach SG2000 2000 V. Ten lekki (23 kg) agregat ma dwa gniazda wyjściowe 230 V / 50 Hz i jedno 12 V (do ładowania akumulatorów). Można go łatwo transportować, czyni też niewiele hałasu (71 dB).

Jeśli agregat ma dostarczać zarówno prąd 230 V, jak i 400 V, polecamy model Honda ECT7000F/GV 7,0 kVA. Ta maszyna przyda się zwłaszcza na placu budowy, w warsztacie, odda też nieocenione usługi mobilnej ekipie remontowej. Jest to agregat przeznaczony do pracy stosunkowo krótkiej, ale intensywnej. Ma dwa gniazda AC 230 V i jedno 400 V – każde z limitem 16 A natężenia. Specjalne amortyzatory sprawiają, że świetnie znosi on trudy transportu.

Wybór w naszym sklepie jest naprawdę duży. Zachęcamy do zapoznania się z opisem wybranych modeli. W razie pytań lub wątpliwości oczywiście zawsze chętnie służymy radą i pomocą.