Wczytuję dane...

Wyposażenie warsztatu stolarskiego - jakie narzędzia kupić?

Stolarka to jeden z najstarszych fachów, który umożliwia wykonywanie praktycznych przedmiotów oraz elementów z drewna. Obecnie stała się ona dla wielu z nas również ciekawym hobby, które ułatwia odreagowanie stresów oraz uczy nowych umiejętności. W związku z tym coraz więcej osób marzy o własnym, przydomowym warsztacie stolarskim. Jakich podstawowych urządzeń nie powinno w nim zabraknąć? Podpowiadamy.

warsztat z narzędziami

Przygotowanie pomieszczenia

Urządzenie domowego warsztatu stolarskiego wymaga w pierwszej kolejności przygotowania wolnej przestrzeni. Można w tym celu przeznaczyć część garażu, piwnicy lub strychu. Najistotniejsze jednak będzie dobre oświetlenie. Stanowisko pracy wymaga jasnej lampy centralnej, która znajdzie się bezpośrednio nad stołem roboczym. Dodatkowo warto zaopatrzyć się również w solidną metalową szafkę na narzędzia, regały, maty ścienne oraz pojemniki, które ułatwią zachowanie porządku i bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Podstawowe wyposażenie warsztatu stolarskiego

Rozpoczynając przygodę ze stolarką, nie musimy kupować wiele sprzętów. Wystarczy nam kilka podstawowych narzędzi i urządzeń stolarskich o dobrej jakości, które ułatwią wykonywanie wielu czynności. Warto więc inwestować w akcesoria stolarskie znanych marek o potwierdzonej opinii.

Podstawą każdego domowego warsztatu jest przestronny oraz stabilny blat roboczy, na którym będziemy wykonywać większość swoich prac. Dobrą decyzją jest inwestycja w profesjonalny stół stolarski, który uwzględnia zasady ergonomii pracy oraz często wyposażony jest w komplecie w niezbędne, duże imadło. Wymiary stołu należy dopasować do powierzchni warsztatu, którą dysponujemy oraz do własnego wzrostu, by praca była komfortowa. Dodatkowo warto pamiętać, że powierzchnia stołu powinna być idealnie gładka, aby nie uszkodzić delikatnych drewnianych elementów.

Urządzenia i akcesoria stolarskie

Decydując się na zakup urządzeń oraz narzędzi do domowego warsztatu stolarskiego, należy z góry przemyśleć swoje potrzeby i oczekiwania. Warto wiedzieć, jakie elementy drewniane zamierzamy wykonywać, aby dobrać odpowiednie akcesoria. Brakujący sprzęt w razie potrzeby zawsze można dokupić. Z punktu widzenia podstawowych czynności w warsztacie nie powinno zabraknąć wiertarko-wkrętarki, pilarki, wyrzynarki, grubościówki, szlifierki oraz frezarki.

Wiertarko-wkrętarki akumulatorowe

Wiertarko-wkrętarka to urządzenie bardzo przydatne w warsztacie stolarskim. Sprzęt tego typu sprawdza się zarówno do nawiercania otworów o różnej średnicy, jak i ułatwia wkręcanie śrub oraz montaż wykonanych mebli lub innych drewnianych elementów. Współczesne wiertarko-wkrętarki posiadają niewielką masę oraz wygodne rękojeści, a także mało skomplikowaną obsługę, dzięki czemu łatwo można je wykorzystać w codziennej pracy. W zależności od potrzeb wiertarki oferują różną moc oraz możliwość wiercenia z udarem przy bardzo twardych podłożach. Wygodne akumulatorki litowo-jonowe łatwo się ładuje, a my unikamy problemu przeszkadzających w pracy, niepotrzebnych kabli.

Pilarki i wyrzynarki

Pilarki tarczowe będą niezbędne w naszym warsztacie do cięcia różnorodnych drewnianych elementów, takich jak listwy, profile, deski, płyty itp. Stanowią więc one podstawowe narzędzie obróbki, od którego bardzo często rozpoczynamy swoją pracę.

Wśród zakupionych elektronarzędzi nie może zabraknąć również wyrzynarek, które ułatwiają wycinanie nieregularnych kształtów w drewnie, np. takich jak łuki. Poszukując modelu dla siebie, warto stawiać na niewielką masę oraz wygodne wyprofilowanie. Dobrej jakości wyrzynarki kupimy już za kilkaset złotych. Nie jest to więc bardzo duży wydatek, a pomoc w warsztacie nieoceniona.

Grubościówki

Grubościówka to strugarka do płaszczyzn, za pomocą której nadamy drewnianym materiałom konkretną, precyzyjną grubość. Narzędzie to jest bardzo uniwersalne, ponieważ tnie w jednej, dwóch lub czterech płaszczyznach oraz pełni rolę strugarki, grubiarki, wyrówniarki oraz pilarki. Kupując jeden sprzęt, zyskujemy więc szeroką funkcjonalność, a otrzymane elementy drewniane posiadają równe krawędzie oraz jednakowe wymiary. Grubościówki cechuje duża dokładność, solidna konstrukcja oraz precyzja, dzięki czemu obrabiany materiał posiada idealne proporcje. Urządzenia wykorzystuje się do docinania sztachet drewnianego ogrodzenia, elementów wykończeniowych takich jak boazeria, stolarka okienna, obróbka schodów lub elementy dekoracyjne elewacji. Pozwalają również na samodzielne wykonanie desek, co znacznie ogranicza koszty budowy. Wybierając grubościówkę, warto postawić na renomowane marki i sprawdzone modele, np. przenośną grubościówkę DeWalt DW733 1800W, lub lekką i mobilną Metabo DH 330 1,8kW.

warsztat z narzędziamiwarsztat z narzędziami