Wczytuję dane...

Elektryczna, spalinowa czy akumulatorowa – jaką piłę łańcuchową wybrać?

Piła łańcuchowa jest wszechstronnym narzędziem, które można wykorzystać w wielu gałęziach przemysłu, działaniach rolniczych, ogrodniczych, leśnych i ratowniczych oraz przy pracach w ogrodzie przydomowym. Kupując piłę łańcuchową, możesz wybierać pomiędzy narzędziami elektrycznymi, akumulatorowymi oraz spalinowymi. Różnią się one mocą, wagą, długością prowadnicy i poziomem emitowanego hałasu. Oczywiście każda piła jest też przystosowana do innych prac.

Elektryczne piły łańcuchowe

Pilarki elektryczne do pracy potrzebują stałego zasilania o napięciu 230 V. Moc urządzeń oscyluje w przedziale 1200-2000 W, a ich prowadnice mają długość 30-40 cm. Są to narzędzia stosunkowo ciche, ponieważ wytwarzają hałas na poziomie 90-100 dB.

Najprostsze łańcuchowe piły elektryczne przystosowane są do prac w ogródkach przydomowych, do cięcia drzew i krzewów czy przygotowania drewna opałowego. Mocniejsze modele mogą być wykorzystywane np. na budowach do przeżynania desek i krokwi.

Zalety pił elektrycznych:

  • niewielka waga ułatwiająca nawet długotrwałą pracę
  • nieskomplikowana w obsłudze
  • sprzedawana w atrakcyjnej cenie
  • emituje niewielkie wibracje
  • nie wytwarza spalin
  • zadowalający poziom hałasu

Jedynym mankamentem związanym z pracą pilarką elektryczną może być mobilność, którą ogranicza długość kabla i przedłużacza.

Akumulatorowe piły łańcuchowe

Pilarki akumulatorowe nie wymagają stałego podłączenia do elektryczności. Mają więc większą mobilność, co znacznie ułatwia pracę. W pełni naładowane ogniwo pozwala na przepracowanie około 30-90 minut, w zależności od intensywności cięcia. Urządzenia te mają dość krótkie prowadnice o długości ok. 30 cm.

Zalety pił akumulatorowych:

  • większa mobilność
  • niewielka waga ułatwiająca długą pracę
  • nieskomplikowana w eksploatacji
  • wytwarza niskie wibracje
  • praca bez spalin
  • niski poziom hałasu

Spalinowe piły łańcuchowe

Łańcuchowe pilarki spalinowe są najcięższymi narzędziami i ważą od 3 do 12 kg, w zależności od wielkości i siły urządzenia. Ich moc oscyluje bowiem w przedziale 1.0-6.0 KM, przy czym za piłę do prac przydomowych uważa się narzędzie o mocy 2.0-3.5 KM, zaś urządzenia pracujące powyżej 3.5 KM przeznaczone są do wycinki drzew, prac w tartaku, na budowach itd. Piły spalinowe mają też trwalsze oraz dłuższe prowadnice, a ich powierzchnia robocza może sięgać od 30 – 110 cm. Emitują również większy hałas na poziomie 110-120 dB.

Kupując to narzędzie, warto sprawdzić jego poziom spalania. Może on bowiem wynosić 1-20 l/h. Trzeba też wiedzieć, że zastosowany w nich silnik dwusuwowy wymaga każdorazowo przygotowania mieszanki paliwa i oleju.

Zalety pił spalinowej

  • mobilność pracy
  • przygotowana do najcięższych prac
  • długie i mocne prowadnice
  • mocne obudowy odporne na uszkodzenia

Jaką piłę łańcuchową wybrać?

W momencie, gdy chcesz kupić dobrą piłę łańcuchową, przede wszystkim zastanów się, do czego to urządzenie będzie Ci służyło. Jeśli zamierasz ciąć gałęzie w przydomowych ogrodzie, czy przygotować sobie drewno na opał, zdecydowanie wystarczy kupić pilarkę spalinową o mocy 1500-2500 W lub piłę elektryczną o mocy 1200-2000 W. Do profesjonalnych prac powinieneś wybrać narzędzia o mocy powyżej 2500 W. Ważne są również funkcje dodatkowe piły. Hamulec bezpieczeństwa, system oczyszczania spalin, minimalizacja drgań, wysięgnik do mniejszych modeli, system ułatwiający rozruch piły i napinacz łańcucha to bardzo istotne cechy pił, które warto wziąć pod uwagę przy ich wyborze. Ponadto, jak mówią profesjonaliści, przy zakupie piły łańcuchowej warto zwrócić uwagę na szerokość jej prowadnicy. Przy ciężkich pracach sprawdzają się bowiem szerokie pola robocze, którymi można znacznie łatwiej manewrować. Do ciężkich prac warto też wybrać łańcuch z większymi zębami tnącymi. Podobnie, jak przy zakupie każdych narzędzi i elektronarzędzi, cena piły łańcuchowej powinna być ostatnim elementem branym pod uwagę przy jej wyborze. Tanie narzędzia nieznanych marek nigdy nie zagwarantują wysokiej skuteczności prac.